reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Windows Defender ochrání před scare-ware, aneb podvodnými optimalizačními programy

, , aktualita
Windows Defender ochrání před scare-ware, aneb podvodnými optimalizačními programy
Dnes bude zpravodajský den plný Microsoftu a nejdříve tu máme novinku plánovanou pro Windows Defender, který se zaměří na tzv. scare-ware. Jde o aplikace a utility, které záměrně straší uživatele kondicí jeho počítače, aby si zaplatil její "nápravu". 
Se strachem se vždy obchodovalo i vládlo s úspěchem a mnohdy to platí i v případě PC. Autoři podvodných aplikací se přitom také přiživují na pověsti a oblibě programů, které mají dobrou reputaci a slouží pro čištění PC od nepotřebného balastu a mnohdy i malwaru, adwaru, atd. Slibují mnohdy také maximální možné urychlení počítače a nezřídka na ně jsou reklamy doslova vystřižené z teleshoppingu. 
 
 
Programy patřící do kolonky scare-ware pak mají jedno společné. Nabízí diagnózu počítače zdarma a při ní, i kdybyste měli nejvzorněji udržované PC na světě, vždy najdou nějaký závažný problém, který je bezodkladně nutné řešit, a to samozřejmě už pomocí placené verze aplikace. Více není třeba dodávat.  
 
Šéf Windows Defender Security Research firmy Microsoft se nechal slyšet, že vestavěný Windows Defender bude proti těmto podvodným programům bojovat, i když je jasné, že nepůjde o analýzu programů stejně jako v případě malwaru. On to malware samozřejmě není, a tak bude rozhodujícím kritériem to, zda dané programy využívají "zneklidňující či nátlaková sdělení" nebo rovnou "zavádějící obsah, který nás nutí platit za dodatečné služby". 
 
 
Dle údajů Microsoftu může konkrétněji jít například o zobrazování přehnaně zveličených chyb. Takové programy pak mohou vyžadovat za nápravu přímo platby penězi nebo alespoň vyplnění dotazníku, poskytnutí souhlasu k zasílání e-mailových zpráv a nebo stažení jistých souborů. Právě především posledně jmenovaná akce může uživatele vystavit rovnou i malwaru, pokud si na popud nějaké aplikace stáhne a spustí nějaký soubor. A pak takové programy mohou upozorňovat i na to, že nalezené problémy se mohou napravit pouze pomocí jejch prémiové verze a nijak jinak a že uživatel má na nápravu jen omezený čas, jinak...
 
Daná kritéria vstoupí v platnost od března 2018, kdy bude Defender takové aplikace brát jako nežádaný software a počítače bude od nich čistit. Pokud chtějí mít vývojáři aplikací jistotu, že Defender nepůjde proti jejich aplikacím, mohou si je ověřit na portálu Windows Defender Security Intelligence a na druhé straně uživatelé mohou na stejných stránkách nahlašovat problémové aplikace.
 
Zdroj: Microsoft


reklama
reklama
reklama
reklama