Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

WordPress 5.0 přichází s blokovým editorem

11.12.2018, Milan Šurkala, aktualita
WordPress 5.0 přichází s blokovým editorem
Velmi oblíbený publikační systém WordPress se dostává do nové verze 5.0 Bebo. Hlavní změnou je přepracovaný způsob vytváření stránek pomocí blokového editoru. Nechybí ani nové rozvržení stránek pro rok 2019.
Publikační systém WordPress je nejrozšířenější platformou svého druhu na světě. Běží na ní více než třetina stránek, některé zdroje dokonce uvádí až polovinu. Nyní jsme se dočkali nové přepracované verze 5.0 Bebo, jejíž hlavní změnou je nový editor stránek. Ten opět o něco zjednodušuje tvorbu stránek pomocí blokového editoru. Tato možnost zde byla už v podobě pluginu (Gutenberg), podobně tak je nabízely i nejrůznější pluginy třetích stran. Nyní by tak mělo být mnohem jednodušší rozhazovat různé prvky po stránce, aniž by se člověk musel příliš lopotit s vymýšlením, jak to udělat.
 
WordPress logo
 
Nyní se tedy vše mění a kdo chce používat starou verzi editoru, tak stále může, ale tentokrát tato bude ve formě přídavného pluginu. Ten má být vývojáři plně podporován až do roku 2021. Druhou novinkou WordPressu 5.0 je, jak už to tak každoročně bývá, nový výchozí styl pojmenovaný podle roku, pro který je určen. Nyní je to tedy Twenty Nineteen (pro příští rok 2019). WordPress 5.0 je zatím k dispozici v anglické verzi, na českou si budeme muset ještě chvilku počkat.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.