reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

WordPress pohání už 30 % webových stránek

6.3.2018, Milan Šurkala, aktualita
WordPress pohání už 30 % webových stránek
CMS WordPress je na svém trhu naprosto dominantní a pokud jde o internetové stránky obecně, je na něm založeno neuvěřitelných 30 % z nich. To je velký úspěch, nicméně s nepříliš vysokou bezpečností také poněkud riziko.
Na W3Techs se podívali na technologie, na kterých jsou založeny internetové stránky. Vzali 10 milionů těch nejpopulárnějších, přičemž nebyly počítány subdomény. Zajímavým číslem se tentokrát staly podíly CMS (Content Management System), tedy technologií pro vkládání a správu obsahu, na kterých jsou tyto stránky postaveny. WordPress je známý téměř každému, ale jeho podíl je až dech beroucí. Tento systém se totiž poprvé dostal na 30% zastoupení u všech monitorovaných webů. Mají jej tedy 3 z 10 milionů sledovaných webů.
 
WordPress logo
 
Poněvadž 50,2 % stránek nemá žádný známý CMS, tak to současně znamená, že u stránek s content management systémy má WordPress neuvěřitelný 60,2% podíl. Už u druhého místa v podobě Joomly můžeme říci, že jen paběrkuje. U CMS má 6,3% podíl, což celkově u všech stránek znamená jen 3,1 %. Třetí pozice pak patří Drupalu se 4,4 % (resp. 2,2 % na celkovém trhu).
 
Pro WordPress je to tedy velký úspěch, zároveň to ale vzbuzuje trochu obavy, neboť WordPress je znám svou velkou bezpečnostní děravostí, což ale v mnohých případech umocňuje také nezkušenost uživatelů (administrátorů), kteří svoje stránky často špatně konfigurují a nechávají je snadno napadnutelnými. Ty se pak stávají velmi oblíbeným terčem hackerů.
 
Připomínáme však, že subdomény na wordpress.com nebo třeba blogger.com se nepočítají, tedy všechny blogy na Bloggeru jsou započítány jako jeden jediný. I proto se mohl podíl Bloggeru zdát až překvapivě nízký, činí totiž jen 1,8 % (resp. 0,9 % celkově). Zajímavé je např. i to, že takový Wix, který dost investuje do reklamy, je zatím na pouhém 1,0 % (celkově 0,5 %).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama