www.svethardware.cz
>
>
>
>

Xeonová roadmap od Intelu ukazuje na 10nm Ice Lake-SP s 26 jádry

Xeonová roadmap od Intelu ukazuje na 10nm Ice Lake-SP s 26 jádry
, , aktualita
Důvěru ve schopnost Intelu využít svůj 10nm proces pro tvorbu nových výkonných procesorů nám řádně nabořily uniklé roadmap z firmy Dell. Nyní tu máme další snímky už přímo od Intelu, které se týkají hlavně serverových CPU. 
K oblíbeným
reklama
Jednu Xeonovou roadmap už jsme letos viděli a ta ukazovala, že po Cascade Lake mají následovat ještě Cascade Lake Refresh a po nich až možná něco opravdu nového s větším počtem jader než 28 na čip či 56 na procesor. Nyní tu máme pár novinek. 
 
 
Snímky pochází ze setkání s Investory, takže jde o oficiální údaje Intelu, který slibuje jednak to, že zvýší kadenci, v níž na trh vypouští nové Xeony, a to z 5 až 7 kvartálů na 4 až 5. Příští rok bychom se měli dočkat serverových Cooper Lake i Ice Lake, což tedy znamená 14nm i 10nm serverové procesory, ale nic upřesňujícího v prvním snímku není. Rok 2022 pak má přinést příští generaci, čili už možná nástupnickou architekturu za Core, nebo alespoň 7nm proces, ale ještě předtím tu je termín Sapphire Rapids. Půjde o procesorovou generaci Sapphire Rapids-SP (vedle ní to bude ještě Granite Rapids-SP) s podporou PCIe 5.0 a DDR5 na osmi kanálech. Logicky by také mělo jít o 10nm čipy. 
 
roadmap firmy Huawei, která se však dalších Xeonů těžko dočká
 
Právě zmíněné Cooper Lake-SP/AP (platforma Whitley) můžeme brát jako refresh dnešních Cascade Lake, ostatně mají mít max. 48 jader (dva čipy na CPU), podporu PCIe 3.0 a 8kanálů DDR4. Očekávají se během prvního kvartálu 2020 i s Optane na modulech DIMM generace Barlow Pass. 
 
 
Poté už Intel slibuje Ice Lake-SP pro druhý kvartál 2020, které už mají být vyráběny procesem 10nm+, čili druhou generací 10nm technologie. Počítá se s podporou PCIe 4.0, osmi kanálů pro DDR4, avšak s maximálně 26 jádry, zatímco 14nm Xeony už dávno mají až 28 jader. Intel se tak opravdu neodváží na 10nm procesu tvořit složitější procesory, i když na druhou stranu už tyto Xeony využijí jádra známá jako Sunny Cove, jejichž architektura slibuje výrazný nárůst výkonu ta takt, a to alespoň o 10 procent. Samozřejmostí by pak měla být vyšší energetická efektivita. 
 
Na daných roadmapách nás může zaujmout i ten fakt, že Intel umístil nástup generace Cascade Lake na konec roku 2018. Veškeré tyto procesory se ale dle dostupných informací dostaly na trh až letos v dubnu, takže je otázka, jak to bude s oním slíbeným 1. kvartálem pro Cooper Lake-SP a 2. kvartálem pro Ice Lake-SP.
 
 
Intel si tak na letošek chystá první várku 10nm procesorů a mezi ty budou patřit asi výhradně jen menší, mobilní a úsporné čipy. Příští rok už to tak bude 10nm+, který už bude dle všeho vhodný i pro větší čipy, ale zda se zároveň s Xeony dočkáme i 10nm desktopových CPU, o tom se můžeme jen dohadovat. Ostatně daný proces může být rezervován spíše pro Xeony, grafiky Xe a různá FPGA či jiné čipy důležité pro velice výdělečný serverový byznys, kde lze akceptovat i vyšší výrobní náklady. A pokud zákazníci budou jinak na pultech stále sahat i po Core, ať budou Ryzen 3000 jakékoliv, dalo by se spíše očekávat, že intelovské desktopové procesory opustí 14nm proces nejdříve v roce 2021. 
 
Zdroj: wccftech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kryptoměna IOTA opět hacknuta, systém transakcí byl zastaven Kryptoměna IOTA opět hacknuta, systém transakcí byl zastaven
Kryptoměny jsou zde pořád s námi a s tím i hackerské útoky. Další z nich dopadl na kryptoměnu IOTA, jejíž systémy byly hacknuty už podruhé a nyní to vedlo k zastavení systému. IOTA tak teď nefunguje a nelze potvrzovat transakce.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA připravila zvláštní edici karet pro Cyberpunk 2077 NVIDIA připravila zvláštní edici karet pro Cyberpunk 2077
Aktualizováno: Během víkendu proběhla zajímavá výměna Tweetů mezi oficiálním účtem hry Cyberpunk 2077 a NVIDIA GeForce. Můžeme z toho vyčíst, že se snad chystá speciální verze herních karet právě pro tuto hru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Týdenní šance o mobilní NAS QNAP QGenie (17.2. - 23.2.) Týdenní šance o mobilní NAS QNAP QGenie (17.2. - 23.2.)
Chcete získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková je naše Týdenní šance, tentokrát se společností QNAP. Odpovězte do 23.2. na soutěžní otázky a zařaďte se do slosování o mobilní NAS QNAP QGenie QG-103N.
Včera, soutěž, Karel Polívka
Tesla pozastavila výstavbu neměcké Gigafactory kvůli ekoaktivistům Tesla pozastavila výstavbu neměcké Gigafactory kvůli ekoaktivistům
Ekologičtí aktivisté jakoby se nemohli shodnout na tom, co je vlastně ekologické. Na jednu stranu by moc chtěli elektrická auta, ale nechtějí, aby se pro ně stavěly továrny. Tesla tak musí pozastavit výrobu německé Gigafactory.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Mobilní GeForce MX330 a MX350 přichází s více CUDA jádry Mobilní GeForce MX330 a MX350 přichází s více CUDA jádry
Jak se šuškalo, tak se i stalo a společnost Nvidia skutečně přišla s novými mobilními čipy GeForce MX330 a MX350. Ty jsou postaveny na architektuře Pascal a znatelně zvyšují počty svých CUDA jader.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář