www.svethardware.cz
>
>
>

YouTube chce využít Wikipedii pro boj s dezinformačními videi, ta ale o tom netušila

YouTube chce využít Wikipedii pro boj s dezinformačními videi, ta ale o tom netušila
, , aktualita
Společnost YouTube se rozhodla bojovat proti dezinformačním videím pomocí známého zdroje informací, serveru Wikipedia. To by chtěla provést tak, že bude ukazovat upoutávky na články Wikipedie hned vedle videa. 
reklama
Samotná Wikipedia, respektive Wikimedia Foundation, však o žádném takovém záměru předem nevěděla, a tak je zřejmé, že YouTube s ní takovou věc neprojednával. Však by se dalo mluvit o tom, že by tím obě strany navázaly jistou formu spolupráce či partnerství, ale takto to vypadá, že chce YouTube a potažmo Google prostě jen využít Wikipedii proto, že tu je a je považována za volný zdroj informací. 
 
 
O tomto záměru informovala samotná CEO YouTube Susan Wojcicki v rozhovoru pro Wired. Ta mluvila konkrétně o "information cues", čili o malých boxech s textem, které tak mohou být podobné jako na samotné Wikipedii, když ukazatelem myši překryjeme odkaz na reference. 
 
To se má týkat nejen videí, které byly nějakým způsobem označeny za konspirační či dezinformační, ale prostě všech, kde probíhá živá debata. Využití Wikipedie ale vyvolalo obavy, že se YouTube bude chtít jen tak sám z vlastního rozhodnutí přiživit na práci dobrovolníků, kteří tvoří a kontrolují celý obsah této online encyklopedie. Řada z nich přitom už dnes má za úkol zaměřovat se na konspirace, pseudovědecké informace a jiné. 
 
Katherine Maher z Wikimedia Foundation také poukázala na to, že Wikipedia už dnes postrádá finanční podporu, která je velice důležitá k dlouhodobému přežití celého projektu, a právě proto je viděn krok YouTube se značnou nelibostí. Sama Maher rovněž poukazuje na to, že Wikipedia není a nechce být platforma, jejímž informací by se dalo slepě věřit. Má to být především platforma, skrze níž se můžeme teprve dostat k ověřitelným informacím. Občas se tak stane třeba to, že se na stránky Wikipedie dostanou nepravdivé informace třeba o smrti celebrity, která si přitom uživá pevného zdraví. 
 
CEO YouTube také nemluvila o tom, že chce využít pouze Wikipedii. Uvedla, že chce zapojit více zdrojů informací, ale pouze v případě Wikipedie byla konkrétní. 
 
Zdroj: KitGuru 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Wacom uvedl tenčí pero Pen Pro Slim pro tablety Wacom uvedl tenčí pero Pen Pro Slim pro tablety
Společnost Wacom uvedla novou verzi svého pera pro tablety. Nese název Pen Pro Slim a už podle svého názvu je jasné, že je užší než výchozí verze. Výrobce tak slibuje nižší únavu prstů při dlouhodobé práci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Yi Home Camera 3: bezpečnost ohlídá pomocí zdokonaleného AI Yi Home Camera 3: bezpečnost ohlídá pomocí zdokonaleného AI
Nejnovější domácí bezpečnostní kamera od Yi Technology přichází s vylepšeným systémem umělé inteligence, který by měl spolehlivěji rozpoznat osobu. Hlavním lákadlem bude i tentokrát atraktivní cena.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft Store obsahoval aplikace s cryptojackingem Microsoft Store obsahoval aplikace s cryptojackingem
Závadné aplikace se nevyskytují jen na oficiálních obchodech s mobilními aplikacemi, ale také na obchodech pro desktopy. Na Microsoft Store se totiž objevilo hned 8 aplikací, které prováděly tajnou těžbu kryptoměn.
16.2.2019, aktualita, Milan Šurkala
Logitech uvádí webkameru C920s s vyšším soukromím Logitech uvádí webkameru C920s s vyšším soukromím
Společnost Logitech aktualizovala svou oblíbenu webkameru a připravila novou verzi C920s. Ta umí natáčet Full HD videosekvence a jak velí dnešní doba se zájmem o vyšší soukromí, má i krytku objektivu.
16.2.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní
Chystaná verze internetového prohlížeče Opera R3 nabídne přepracované uživatelské rozhraní s možností přepínání mezi tmavým a světlým motivem. Integrována byla také peněženka pro kryptoměny.
16.2.2019, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář