www.svethardware.cz
>
>
>

YouTube chce využít Wikipedii pro boj s dezinformačními videi, ta ale o tom netušila

YouTube chce využít Wikipedii pro boj s dezinformačními videi, ta ale o tom netušila
, , aktualita
Společnost YouTube se rozhodla bojovat proti dezinformačním videím pomocí známého zdroje informací, serveru Wikipedia. To by chtěla provést tak, že bude ukazovat upoutávky na články Wikipedie hned vedle videa. 
K oblíbeným
reklama
Samotná Wikipedia, respektive Wikimedia Foundation, však o žádném takovém záměru předem nevěděla, a tak je zřejmé, že YouTube s ní takovou věc neprojednával. Však by se dalo mluvit o tom, že by tím obě strany navázaly jistou formu spolupráce či partnerství, ale takto to vypadá, že chce YouTube a potažmo Google prostě jen využít Wikipedii proto, že tu je a je považována za volný zdroj informací. 
 
 
O tomto záměru informovala samotná CEO YouTube Susan Wojcicki v rozhovoru pro Wired. Ta mluvila konkrétně o "information cues", čili o malých boxech s textem, které tak mohou být podobné jako na samotné Wikipedii, když ukazatelem myši překryjeme odkaz na reference. 
 
To se má týkat nejen videí, které byly nějakým způsobem označeny za konspirační či dezinformační, ale prostě všech, kde probíhá živá debata. Využití Wikipedie ale vyvolalo obavy, že se YouTube bude chtít jen tak sám z vlastního rozhodnutí přiživit na práci dobrovolníků, kteří tvoří a kontrolují celý obsah této online encyklopedie. Řada z nich přitom už dnes má za úkol zaměřovat se na konspirace, pseudovědecké informace a jiné. 
 
Katherine Maher z Wikimedia Foundation také poukázala na to, že Wikipedia už dnes postrádá finanční podporu, která je velice důležitá k dlouhodobému přežití celého projektu, a právě proto je viděn krok YouTube se značnou nelibostí. Sama Maher rovněž poukazuje na to, že Wikipedia není a nechce být platforma, jejímž informací by se dalo slepě věřit. Má to být především platforma, skrze níž se můžeme teprve dostat k ověřitelným informacím. Občas se tak stane třeba to, že se na stránky Wikipedie dostanou nepravdivé informace třeba o smrti celebrity, která si přitom uživá pevného zdraví. 
 
CEO YouTube také nemluvila o tom, že chce využít pouze Wikipedii. Uvedla, že chce zapojit více zdrojů informací, ale pouze v případě Wikipedie byla konkrétní. 
 
Zdroj: KitGuru 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík
Při chlazení tekutým dusíkem se obecně na estetiku nehraje, ostatně jde vesměs o pokusy či snahy o překonání rekordů, takže důraz se klade především na funkčnost a většinou postačí kus vhodně tvarovaného kovu. Max Parisotto je ale jiného názoru.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu 16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu
AMD se v případě architektury Zen vydala cestou vícečipových procesorů, což od generace Ryzen 3000 poznali i uživatelé běžných desktopů. Dosud ale nebylo jasné, kolik přesně může AMD tímto přístupem ušetřit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl
Od největšího německého prodejce elektroniky Mindfactory máme další čísla prodejů procesorů AMD a Intel. Zatímco díky serverům, sestavám a notebookům celosvětově Intel i nadále drtí AMD, v prodejích kusových procesorů je tomu naopak.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C
Už loni v červenci jsme se dozvěděli o tom, že Raspberry Pi 4 má chybně implementovaný port USB C, což bohužel nebyl jediný problém tohoto zařízení. Nyní ale přichází nová revize, která už by měla mít napájecí USB v pořádku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem
AOC představuje dle svých slov vysoce výkonný monitor AG273QZ, který nabídne především rychlý panel s úhlopříčkou 27". A i když jde o TN, výrobce mluví o nové generaci s kvalitními barvami, jak naznačují i specifikace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek