www.svethardware.cz
>
>
>

YouTube chce využít Wikipedii pro boj s dezinformačními videi, ta ale o tom netušila

YouTube chce využít Wikipedii pro boj s dezinformačními videi, ta ale o tom netušila
, , aktualita
Společnost YouTube se rozhodla bojovat proti dezinformačním videím pomocí známého zdroje informací, serveru Wikipedia. To by chtěla provést tak, že bude ukazovat upoutávky na články Wikipedie hned vedle videa. 
K oblíbeným
reklama
Samotná Wikipedia, respektive Wikimedia Foundation, však o žádném takovém záměru předem nevěděla, a tak je zřejmé, že YouTube s ní takovou věc neprojednával. Však by se dalo mluvit o tom, že by tím obě strany navázaly jistou formu spolupráce či partnerství, ale takto to vypadá, že chce YouTube a potažmo Google prostě jen využít Wikipedii proto, že tu je a je považována za volný zdroj informací. 
 
 
O tomto záměru informovala samotná CEO YouTube Susan Wojcicki v rozhovoru pro Wired. Ta mluvila konkrétně o "information cues", čili o malých boxech s textem, které tak mohou být podobné jako na samotné Wikipedii, když ukazatelem myši překryjeme odkaz na reference. 
 
To se má týkat nejen videí, které byly nějakým způsobem označeny za konspirační či dezinformační, ale prostě všech, kde probíhá živá debata. Využití Wikipedie ale vyvolalo obavy, že se YouTube bude chtít jen tak sám z vlastního rozhodnutí přiživit na práci dobrovolníků, kteří tvoří a kontrolují celý obsah této online encyklopedie. Řada z nich přitom už dnes má za úkol zaměřovat se na konspirace, pseudovědecké informace a jiné. 
 
Katherine Maher z Wikimedia Foundation také poukázala na to, že Wikipedia už dnes postrádá finanční podporu, která je velice důležitá k dlouhodobému přežití celého projektu, a právě proto je viděn krok YouTube se značnou nelibostí. Sama Maher rovněž poukazuje na to, že Wikipedia není a nechce být platforma, jejímž informací by se dalo slepě věřit. Má to být především platforma, skrze níž se můžeme teprve dostat k ověřitelným informacím. Občas se tak stane třeba to, že se na stránky Wikipedie dostanou nepravdivé informace třeba o smrti celebrity, která si přitom uživá pevného zdraví. 
 
CEO YouTube také nemluvila o tom, že chce využít pouze Wikipedii. Uvedla, že chce zapojit více zdrojů informací, ale pouze v případě Wikipedie byla konkrétní. 
 
Zdroj: KitGuru 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání
Očekávaná streamovací herní platforma Google Stadia je konečně zde. Na internetu se už objevují první zkušenosti a jak se dalo čekat, najdeme zde pozitivní překvapení i negativní komentáře na chybějící vlastnosti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Asus uvedl PCE-AX3000, PCIe Wi-Fi síťovku s 3000 Mbps Asus uvedl PCE-AX3000, PCIe Wi-Fi síťovku s 3000 Mbps
Pokud chcete, aby váš desktop využíval nejrychlejší Wi-Fi 6 (802.11ax), budete muset patrně sáhnout po adekvátní síťové kartě. Takovou představuje společnost Asus. Její model PCE-AX3000 Wi-Fi 6 podporuje s rychlostí až 3 Gbps.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon? Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon?
Server TechSpot provedl test s procesorem Ryzen 9 3950X, který byl otestován na různých deskách s čipsety X570 a především pak s B450. Ty můžeme brát jako minimum pro takový procesor, ale to ovlivní jeho výkon? 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger
V New Jersey se u čerpací stanice Wawa vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger. To není úplně běžné, neboť dosud se při nabíjení obvykle vznítily elektromobily, ale ne nabíječky. Naštěstí se nic vážného nestalo.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek
Mnozí už ani nedoufali, že by společnost Valve vyslyšela prosby a nářky volající po pokračování série Half-Life. Nyní ale mohou zase trnout nad tím, co se z této nadlouho přerušené série stane.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře