www.svethardware.cz
>
>
>

YouTube chce využít Wikipedii pro boj s dezinformačními videi, ta ale o tom netušila

YouTube chce využít Wikipedii pro boj s dezinformačními videi, ta ale o tom netušila
, , aktualita
Společnost YouTube se rozhodla bojovat proti dezinformačním videím pomocí známého zdroje informací, serveru Wikipedia. To by chtěla provést tak, že bude ukazovat upoutávky na články Wikipedie hned vedle videa. 
K oblíbeným
reklama
Samotná Wikipedia, respektive Wikimedia Foundation, však o žádném takovém záměru předem nevěděla, a tak je zřejmé, že YouTube s ní takovou věc neprojednával. Však by se dalo mluvit o tom, že by tím obě strany navázaly jistou formu spolupráce či partnerství, ale takto to vypadá, že chce YouTube a potažmo Google prostě jen využít Wikipedii proto, že tu je a je považována za volný zdroj informací. 
 
 
O tomto záměru informovala samotná CEO YouTube Susan Wojcicki v rozhovoru pro Wired. Ta mluvila konkrétně o "information cues", čili o malých boxech s textem, které tak mohou být podobné jako na samotné Wikipedii, když ukazatelem myši překryjeme odkaz na reference. 
 
To se má týkat nejen videí, které byly nějakým způsobem označeny za konspirační či dezinformační, ale prostě všech, kde probíhá živá debata. Využití Wikipedie ale vyvolalo obavy, že se YouTube bude chtít jen tak sám z vlastního rozhodnutí přiživit na práci dobrovolníků, kteří tvoří a kontrolují celý obsah této online encyklopedie. Řada z nich přitom už dnes má za úkol zaměřovat se na konspirace, pseudovědecké informace a jiné. 
 
Katherine Maher z Wikimedia Foundation také poukázala na to, že Wikipedia už dnes postrádá finanční podporu, která je velice důležitá k dlouhodobému přežití celého projektu, a právě proto je viděn krok YouTube se značnou nelibostí. Sama Maher rovněž poukazuje na to, že Wikipedia není a nechce být platforma, jejímž informací by se dalo slepě věřit. Má to být především platforma, skrze níž se můžeme teprve dostat k ověřitelným informacím. Občas se tak stane třeba to, že se na stránky Wikipedie dostanou nepravdivé informace třeba o smrti celebrity, která si přitom uživá pevného zdraví. 
 
CEO YouTube také nemluvila o tom, že chce využít pouze Wikipedii. Uvedla, že chce zapojit více zdrojů informací, ale pouze v případě Wikipedie byla konkrétní. 
 
Zdroj: KitGuru 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů
Elon Musk a jeho společnost SpaceX pořádá soutěž, ve které spolu soupeří vozy pro systém Hyperloop. Pro příští ročník se Musk rozhodl, že vybuduje novou a delší testovací dráhu. Ta by měla být dlouhá deset kilometrů. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch
Origin Big O by se dal marketingovou řečí označit za ultimátní herní stanici, která v sobě kombinuje čtyři platformy, abychom se nemuseli rozhodovat, k čemu se posadíme. Máme tu tak jednak výkonné PC a k němu tři konzole. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek11 komentářů