Z Firefoxu zmizela rozšíření Avast a AVG, sbírají příliš mnoho dat o uživatelích

Z Firefoxu zmizela rozšíření Avast a AVG, sbírají příliš mnoho dat o uživatelích
, , aktualita
Mozilla se rozhodla stáhnout z nabídky pro webový prohlížeč Firefox rozšíření Avast a AVG. Důvodem je to, že množství a rozmanitost dat, které tato rozšíření sbírala, šlo daleko za hranice tolerance. Doplněno o vyjádření Avastu.
K oblíbeným
reklama
Doplněno 5.12.2019 o vyjádření Avastu:
"Prostřednictvím obchodu Mozilla nabízíme rozšíření prohlížeče Avast Online Security a SafePrice již řadu let. Mozilla nedávno aktualizovala své obchodní podmínky a my s ní nyní spolupracujeme na nezbytných úpravách našich rozšíření tak, aby odpovídaly novým požadavkům. Rozšíření Avast Online Security je bezpečnostní nástroj, který chrání uživatele na internetu, kromě jiného před infikovanými weby a phishingovými útoky. Aby tato služba fungovala správně, je nezbytné, aby mohla shromažďovat historii adres URL. Avast to však provádí bez shromažďování či ukládání identifikačních údajů uživatele.

Již jsme některé nové požadavky Mozilly implementovali a vydáme další aktualizované verze, které budou s těmito požadavky plně kompatibilní a transparentní. Ty budou brzy k dispozici jako obvykle v obchodě Mozilla."
 

 
Následuje původní znění aktuality z 4.12.2019:
Rozšíření Avastu byla sice stažena z nabídky pro Mozillu Firefox, takže už je v ní nenajdeme, ovšem na blacklist, čili seznam rovnou zakázaných rozšíření, se přesto nedostala, alespoň zatím ne. To znamená, že pokud si je někdo stáhne odjinud a nainstaluje, nebude mu v jejich využití bráněno, takže kdo je již nainstalované má, nic nepozná. Konkrétně jde o Avast Online Security, Avast SafePrice, AVG Online Security, a AVG SafePrice. 
 
 
Mozilla přitom aktualizovala svůj blacklist včera a žádná rozlišení AVG či Avast se do něj nedostala, takže lze očekávat, že do něj ani zařazena možná ani nebudou. 
 
Už v říjnu předchozího roku se ovšem na tato rozšíření (konkrétně Avast) podíval Wladimir Palant, autor AdBlocku Plus. Objevil, že ta odesílají na servery Avastu data obsahující historii prohlížení webu, což je evidentně nad rámec jejich účelu a není důvod, proč by měli mít autoři daného rozšíření k takovým informacím přístup. 
 
Jde ale i o sledování historie vyhledávání na webu a vůbec o celkového chování uživatele, které ze sbíraných dat lze rekonstruovat. Avast se tak může podívat, kolik tabů s jakými adresami máme otevřené, kdy je sledujeme, jak dlouho je máme na očích a dokonce na co klikáme. Avast/AVG nám tak v podstatě "koukají přes rameno", neboť ze sesbíraných dat čítajících množství atributů se může identifikovat i konkrétní uživatel.
 
Palant nakonec tvrdí, že rozhodně nejde o nějakou nedbalost, ale o funkce vytvořené s rozmyslem pro jasný účel a včera se na Twitteru nechal slyšet, že Mozilla dle jeho názoru aktuálně tuto věc řeší s Avastem, takže je možné, že se jeho rozšíření v upravené verzi vrátí do nabídky, anebo možná budou opravdu zařazena na blacklist. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PNY uvádí pasivně chlazené Quadro RTX 6000 a 8000 s 250W TDP PNY uvádí pasivně chlazené Quadro RTX 6000 a 8000 s 250W TDP
Společnost PNY se rozhodla udělat v počítačích menší hluk. Uvedla totiž velmi výkonné profesionální grafické karty Quadro RTX 6000 a RTX 8000 pouze s pasivním chlazením. To tak musí zvládnout 250W TDP.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Microsoft nabídne první veřejnou záplatu po ukončení podpory Windows 7 Microsoft nabídne první veřejnou záplatu po ukončení podpory Windows 7
Uživatelé systému Windows 7 si začali stěžovat na problém, pro nějž se vžilo obecné označení "black desktop". Ukázalo se, že Microsoft na něj zadělal právě 14. ledna, kdy vypustil do světa poslední veřejně dostupné aktualizace pro W7. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Knights of the Old Republic: můžeme se těšit na remake? Knights of the Old Republic: můžeme se těšit na remake?
Knights of the Old Republic je titul ze zlaté éry her založených na univerzu Star Wars a nyní se opět proslýchá, že se chystá remake, čili přepracovaná verze této úspěšné a velice oblíbené hry. Můžeme se těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Londýn nasadí nový kamerový systém s rozpoznáváním tváří Londýn nasadí nový kamerový systém s rozpoznáváním tváří
Sledování obyvatel je všudypřítomné a týká se nejrůznějších zemí i režimů. Velká Británie je doslova prošpikována kamerami, což platí zejména o Londýnu, kde nasadí nový systém s rozpoznáváním tváří zločinců.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel prý může nechat některá svá CPU vyrábět v GlobalFoundries Intel prý může nechat některá svá CPU vyrábět v GlobalFoundries
Zatím spíše jen pro zajímavost si uvedeme zprávu, respektive v této době ještě drb o tom, že Intel chce ulevit vlastním 14nm linkám tím, že některé méně důležité produkty bude vyrábět jinde. Mluví se přitom přímo o GlobalFoundries. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář