Za muže, kterého nebaví třídit Lego, to udělá umělá inteligence

Za muže, kterého nebaví třídit Lego, to udělá umělá inteligence
, , aktualita
Umělá inteligence může dostat různé úkoly. Od těch obyčejnějších až po ty podivnější. Neobvyklou práci má umělá inteligence, která s pomocí kamery musí třídit jednotlivé dílky známé stavebnice Lego. 
K oblíbeným
reklama
Umělá inteligence se dá použít k mnoha věcem. AI AlphaGo zvládne hrát starou čínskou deskovou hru Go lépe než kterýkoliv člověk. Jiná umělá inteligence s chutí skládá podivná videa a zvukové stopy. Lidé ale zapojují svou kreativitu někdy opravdu vynalézavě, takže AI dostane velmi neobvyklý úkol. Jaques Mattheij si totiž vyrobil umělou inteligenci, jejímž jediným úkolem je třídit opravdu velké množství kostiček stavebnice Lego. Pokud se totiž AI zvládne naučit dobře rozpoznávat jednotlivé druhy, je na třídění objektů či obrazů ideálním pomocníkem a člověku může ušetřit spoustu práce.

Stavebnice Lego je velmi známá a lidé ji stále kupují. Jaques Mattheij zjistil, že přeprodejem setů Lega či vzácných dílů je možné vydělat nějaké peníze. K tomu je ale třeba nejdříve roztřídit velké množství různých kostiček Lega, aby se daly následně prodat v menším množství. Jaques Mattheij si objednal dvě tuny Lega a stavebnicí zaplnil celou garáž. 
 

Namísto toho, aby se muž pustil do vyčerpávajícího třídění, rozhodl se vytvořit si vlastní stroj na rozlišování jednotlivých kostiček Lega. K tomu byla třeba i umělá inteligence, protože právě ona představovala "mozek" celého procesu a rozlišovala jednotlivé díly. Stavebnice Lego totiž přišla v podobě 38 000 různých tvarů a s více než stovkou barevných odstínů, takže i umělá inteligence měla co dělat.

Po sestavení konceptu, na který Jaques Mattheij použil i samotné Lego, strávil následujících šest měsíců vylepšováním svého prototypu. Nejedná se o žádný profesionální stroj, výsledek je spíše ukázkou mužova kutilství a vynalézavosti.

Využívány jsou dopravní pásy, které vezou kostičky Lega kolem kamery, která jednotlivé části skládačky snímá. Výsledné snímky jsou převedeny k neuronové síti, která je jako součást výcviku zpracuje. Jediné, co musí Jaques Mattheij dělat, je kontrolovat chyby v úsudku umělé inteligence. Jak se neuronová síť učí, chyb je podle slov Jaquese Mattheije stále méně. Až vše bude vyladěné, muž může začít prodávat výsledky.

Zdroj: engadget.com
reklama
Nejnovější články
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby
Ethereum 2.0, čili Ethereum Improvement Proposal #1559 (nebo zkráceně EIP-1559) je katastrofa řítící se na těžaře této kryptoměny, kteří by ji přirozeně chtěli zcela zablokovat, což se ovšem asi nestane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD EPYC "Genoa": až 96 jader Zen 4 na LGA 6096 AMD EPYC "Genoa": až 96 jader Zen 4 na LGA 6096
Mimo jiné i superpočítač El Capitan s plánovaným výkonem 2 ExaFLOPS by měl být založen na procesorech AMD Genoa, které se nyní už rýsují s výbavou až 96 jader Zen 4. Chystá se tak AMD opět plošně zvyšovat počet jader svých CPU?
Dnes, aktualita, Jan Vítek