reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Záhadný bug: Windows 11 mají problém s TPM v některých CPU, zejména Ryzenu 7 5800X3D

, , aktualita
Záhadný bug: Windows 11 mají problém s TPM v některých CPU, zejména Ryzenu 7 5800X3D
Objevila se nová záhadná chyba, která v některých případech nedovoluje instalaci Windows 11 na počítače s TPM moduly, které by měly být podporovány. Nejčastěji se asi s problémem setkávají majitelé Ryzenu 7 5800X3D.
Záhadný bug: Windows 11 mají problém s TPM v některých CPU, zejména Ryzenu 7 5800X3D
Přítomnost TPM modulu je jedním z požadavků operačního systému Windows 11. Tím jsou vybaveny moderní procesory, nicméně v případě jeho absence je možné počítač vybavit doplňkovým TPM modulem. Jak to ale vypadá, Windows 11 nyní může mít problém s rozpoznáním podpory TPM u některých procesorů, ačkoli by vše mělo být v pořádku. Systém sice vyhodnotí, že je TPM připraveno k použití, ale z nějakého důvodu je  výsledek jako negativní a systém se tváří, že PC není kvůli problémům s TPM kompatibilní s Windows 11.
 
Microsoft Windows 11
 
Zdá se, že problém postihuje nejčastěji ty, kteří upgradovali na AMD Ryzen 7 5800X3D, jenž by s během TPM neměl mít potíže. S problémy se ale setkali ale i uživatelé jiných Ryzenů a údajně se už vyskytly i ojedinělé problémy na platformě Intelu (tady bych byl ale opatrný, může jít o nesprávné informace, oficiálně se vyšetřuje jen problém s platformou AMD). Potíže se mohou vyskytovat v různých kombinacích, někdo to zažil z Ryzenu 5 2600 na 7 5700X, jiný zase z 5800X na 5800X3D.
 
Microsoft už chybu vede od poloviny března pro systémy Windows 10 a 11. Ten zmiňuje, že TPM atestace může na platformách AMD vyhodit chybu 0x80070490 a že prozatím není k dispozici její oprava. Uživatelé řeší problém nákupem externího modulu, případně návratem k původnímu CPU. Někteří navrhují návrat zpět, vypnutí TPM, upgrade na nový procesor a až pak zapnout TPM zpět.
 


reklama
reklama
reklama