reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Záhadný bug: Windows 11 mají problém s TPM v některých CPU, zejména Ryzenu 7 5800X3D

6.4.2023, Milan Šurkala, aktualita
Záhadný bug: Windows 11 mají problém s TPM v některých CPU, zejména Ryzenu 7 5800X3D
Objevila se nová záhadná chyba, která v některých případech nedovoluje instalaci Windows 11 na počítače s TPM moduly, které by měly být podporovány. Nejčastěji se asi s problémem setkávají majitelé Ryzenu 7 5800X3D.
Přítomnost TPM modulu je jedním z požadavků operačního systému Windows 11. Tím jsou vybaveny moderní procesory, nicméně v případě jeho absence je možné počítač vybavit doplňkovým TPM modulem. Jak to ale vypadá, Windows 11 nyní může mít problém s rozpoznáním podpory TPM u některých procesorů, ačkoli by vše mělo být v pořádku. Systém sice vyhodnotí, že je TPM připraveno k použití, ale z nějakého důvodu je  výsledek jako negativní a systém se tváří, že PC není kvůli problémům s TPM kompatibilní s Windows 11.
 
Microsoft Windows 11
 
Zdá se, že problém postihuje nejčastěji ty, kteří upgradovali na AMD Ryzen 7 5800X3D, jenž by s během TPM neměl mít potíže. S problémy se ale setkali ale i uživatelé jiných Ryzenů a údajně se už vyskytly i ojedinělé problémy na platformě Intelu (tady bych byl ale opatrný, může jít o nesprávné informace, oficiálně se vyšetřuje jen problém s platformou AMD). Potíže se mohou vyskytovat v různých kombinacích, někdo to zažil z Ryzenu 5 2600 na 7 5700X, jiný zase z 5800X na 5800X3D.
 
Microsoft už chybu vede od poloviny března pro systémy Windows 10 a 11. Ten zmiňuje, že TPM atestace může na platformách AMD vyhodit chybu 0x80070490 a že prozatím není k dispozici její oprava. Uživatelé řeší problém nákupem externího modulu, případně návratem k původnímu CPU. Někteří navrhují návrat zpět, vypnutí TPM, upgrade na nový procesor a až pak zapnout TPM zpět.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama