www.svethardware.cz
>
>
>

Zrodila se Sluneční soustava v bublině uvnitř obří hvězdy?

Zrodila se Sluneční soustava v bublině uvnitř obří hvězdy?
, , aktualita
O vzniku Sluneční soustavy se vědci dosud dohadují a ještě dlouho dohadovat budou. Mají sice favorizovanou teorii, pro niž však existuje nová fantaskní alternativa. Ta říká, že se naše soustava mohla zrodit v bublině uvnitř obrovské dávno mrtvé hvězdy.
K oblíbeným
reklama
Astronomové mají celkem dobrou představu o tom, jak se rodí planety, asteroidy a jiné objekty v disku materiálu rotujícího kolem mladého slunce, ovšem co tomu předchází? Naše Sluneční soustava se zrodila asi před 5 miliardami let z materiálu zanechaného předchozími generacemi hvězd a dle známé teorie měla vzniknout tak, že oblak plynu a prachu byl stlačen explozí nedaleké supernovy. Tím odstartoval proces, v němž se materiál vlivem gravitace soustředil, zahříval a roztáčel. Nakonec se tak zahřál, že v jeho středu odstarovala jaderná fúze vodíku na helium a zrodilo se Slunce. 
 
 
Nová teorie zveřejněná na konci minulého roku v Astrophysical Journal je poněkud barvitější a mluví o bublině uvnitř opravdu velké a již dávno zaniklé hvězdy. Nejde však jen o něco, co si vědci vymysleli z dlouhé chvíle, aby přišli s konkurentem pro výše popsanou teorii. Jde o řešení záhady týkající se chemického složení Sluneční soustavy. 
 
Začít můžeme u extrémně velké hvězdy známé jako Wolf-Rayetova hvězda. To je třída o hmotnosti až 60 Sluncí, velice vysokou svítivostí a také krátkou životností jen kolem milionu let. Tvoří takévelice vysokou teplotu, a proto i výjimečně silné hvězdné větry. Právě ty ke konci života hvězdy vanou skrz její rozpadající se tělo a tvoří bubliny s hustou obálkou a obsahem plynů a prachu, které by mohly být ideálními hvězdnými dělohami. 
 
Nicolas Dauphas, profesor na Univerzitě v Chicagu, tvrdí, že tímto způsobem by mohlo vzniknout 1 až 16 procent hvězd podobných Slunci. To je založeno na počítačových simulacích, jako je tato. 
 
 
Tato nekonvenční teorie je tak oproti obecně přijímané poněkud divoká, takže proč by ji kdo měl prosazovat? Jak už bylo řečeno, je tu problém se složením mladé Sluneční soustavy, která měla hojné zastoupení hliníku-26 a naopak málo železa-60 v porovnání s jinými systémy v naší galaxii. To je patrné ze studia meteorických vzorků a je známo, že exploze supernov tvoří oba tyto izotopy, zatímco Wolf-Rayetovy hvězdy tvoří mnoho hliníku-26, ale žádné železo-60. 
 
Nová teorie je ale zatím spíše jen základ pro další studie, které už astronomové budou moci založit na cenných vzorcích, jež snad v roce 2023 přiveze OSIRIS-REx ze starodávného asteroidu Bennu. 
 
Zdroj: Astronomy 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek