www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Dr. Lisa Su slibuje návrat AMD na výsluní procesorů a grafik

Dr. Lisa Su slibuje návrat AMD na výsluní procesorů a grafik
, , aktualita
Zástupci serveru Hexus.net se na CES 2015 sešli s CEO firmy AMD, Dr. Lisou Su, a snažili se získat konkrétní informace o tom, co si její firma pro budoucnost chystá. Mluvilo se o architekturách x86, ARM, o GPU, ale i o návratu AMD na výsluní.reklama
V současné době nás totiž AMD zrovna neoslňuje svou nabídkou, alespoň co se týče spotřebitelských produktů. Již dlouho nepřišla s novým procesorem x86, který by stál za řeč, její GPU válcuje úspěšná řada GeForce GTX 900, výkon APU je už dlouho bržděn pomalými paměťmi DDR3, a tak jedinou opravdu úspěšnou oblastí, kde AMD boduje, jsou jeho čipy pro herní konzole PlayStation 4 a Xbox One.

Po úvodních zdvořilostních frázích a vyjádření, že AMD je společnost se skvělým technologickým potenciálem se rozhovor stočil ke konkrétním otázkám. Ovšem z vysokých firemních představitelů jen velmi zřídka padají konkrétní a věcné odpovědi, a tak se pokusíme z rozhovoru vytáhnout jen to podstatné. AMD se stále chce profilovat především jako firma vyrábějící CPU a GPU a Lisa Su také zdůraznila, že jde v této době o jedinou společnost schopnou spojit potenciál architektur x86 a ARM, které jsou a budou společně velmi silné. Naráží tak na AMD Project Skybridge a celou iniciativu Ambidextrous Computing.

V poslední době se také mohlo zdát, že AMD se začíná tak trochu stahovat z PC trhu, ale Lisa Su v něm vidí i nadále velký potenciál a věří, že může bojovat na více frontách, čili především proti Intelu a proti NVIDII. Věří tedy, že nejdůležitější je mít v portfoliu především výkonné procesory a grafické čipy a uvedla, že AMD bude zcela jistě opět silné v oblasti CPU, a to včetně těch serverových. Zde tedy zase nejspíše naráží na chystanou architekturu Zen (x86), ovšem podobný potenciál vidí i v architektuře ARM, která by mohla být konkurenceschopná i z hlediska výkonu. Respektive nevidí důvod, proč by nemohla.

Dalším tématem byly grafické karty, v jejichž případě si AIB partneři firmy AMD v posledních měsících stěžovali na vedení firmy, které je udržovalo v nejistotě o tom, co si firma chystá. Lisa Su potvrdila, že v předchozím roce "tu byly jisté výzvy". V první polovině roku se týkaly především virtuální těžby Bitcoinů a jiných coinů, což, jak pamatujeme, způsobilo značný nárůst cen karet. V druhé polovině to pak zase byly jisté "změny", ale o tom se Lisa Su už nerozpovídala a odpověď utnula tím, že AMD se bude vždy snažit být vedoucí firmou v oblasti hi-end grafických karet, což máme brzy poznat.

Na dotazy o nových technologiích, ovládání hlasem, gesty, nositelných zařízeních a podobně jsme se dočkali jen vágních odpovědí o tom, že jde o technologie s velkým potenciálem, které se stávají součástí běžného života a prozatím jde jen o špičku ledovce toho, co se má objevit na trhu během příštích pěti let.

Pro tento rok AMD slibuje, že bude v oblasti nových produktů velmi agresivní, nabídne APU s vysokým grafickým výkonem (čili Carrizo) a také se zaměří na energetickou efektivitu. Těší se na využití nových 14nm a 16nm výrobních procesů FinFet, za nimiž by měl následovat 10nm a ještě dále v budoucnosti 7nm. A nakonec, co AMD chce do budoucna nejvíce, je být inovátorem na těch pravých trzích, které mu přinesou úspěch.

Pokud chcete, podívejte se na videozáznam rozhovoru zveřejněný na serveru Hexus (viz zdroj).

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
NZXT S340 Elite: skříň myslící i na VR NZXT S340 Elite: skříň myslící i na VR
Na zatím nepříliš mohutnou VR vlnu se nyní snaží naskočit také společnost NZXT, která představila počítačovou skříň S340 Elite. Ta je upravena tak, abychom si na ni mohli pohodlně pověsit VR headset a také jej měli kam připojit.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsungu vybuchují i pračky a nepotřebují k tomu Note 7 Samsungu vybuchují i pračky a nepotřebují k tomu Note 7
Mobilní divize Samsungu má akutálně velký problém s vybuchujícími bateriemi Note 7, ovšem nyní jde i o pračky vyrobené mezi lety 2011 a 2016, které mohou představovat přinejmenším stejné riziko pro blízké osoby.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
GeForce GTX 1080 Ti přijde s 10,8 TFLOPS a 12 GB paměti GeForce GTX 1080 Ti přijde s 10,8 TFLOPS a 12 GB paměti
Už po nástupu pascalové karty TITAN X bylo jasné, že si NVIDIA někdy přichystá také její čistě herní verzi, kterou už můžeme označit za GeForce GTX 1080 Ti. Ta má dle aktuálních informací nastoupit v lednu vybavená GPU GP102.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala,  3 komentáře
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek