www.svethardware.cz
>
>
>

Facebook vytvořil detektor pro laserový bezdrátový internet

Facebook vytvořil detektor pro laserový bezdrátový internet
, , aktualita
Facebook není jen sociální síť, ale jedním jeho velkým cílem je přinést internetové připojení celému světu. Jednou ze zamýšlených technologií je laserové připojení, pro které už vytvořil optický detektor.reklama
I když většina z nás zná Facebook hlavně jako obrovskou sociální síť, společnost se snaží angažovat i v dalších oblastech. Mimo virtuální reality je to internetové připojení v oblastech, kde to zatím s internetem není moc slavné. Příkladem je třeba Indie, kde už měl také i problémy s úřady. Hlavní otázkou, kterou ale Facebook řeší, je způsob šíření signálu. Podobným problémem se zabývá i Google a přišly na přetřes třeba věci jako jsou drony nebo balóny. Novinka Facebooku ale přichází s připojením pomocí laserových paprsků. Tedy optika, ale bezdrátová, bez optických kabelů.


Laserový detektor Facebooku


Laserové paprsky mají několik výhod i nevýhod, které je nutné vyřešit. Z výhod můžeme zmínit to, že světlo není licencováno jako např. rádiové vlny. Další výhodou je nižší riziko kolize s dalšími sítěmi, neboť narozdíl od víceméně nesměrovaných Wi-Fi sítí se laserové paprsky budou šířit pouze jedním směrem. To je ale zároveň problémem. Laserový paprsek má tendenci se při přenosu rozcházet a je nutné jej tedy precizně zaostřovat, aby zůstal dostatečně koncentrovaný. Aby bylo možné dosáhnout vysokých rychlostí, musí být detektory velmi malé (hovoříme o řádu čtverečních milimetrů), což zase na druhou stranu bude těžší trefit tenkým paprskem. Vyžaduje se také přímá viditelnost.

Connectivity Lab od Facebooku se nicméně povedlo vytvořit rychlý, ale přitom relativně velký detektor těchto paprsků. Má totiž snímací plochu dost velkých 126 čtverečních centimetrů, přitom ale byli vědci schopni dosáhnout rychlosti až 2,1 Gbps. Detektor je tvořen soustavou plastových optických vláken, která absorbují modré světlo a postupně při posílání světla dál jej emitují jako zelené. Ze všech vláken se pak světlo společně pošle do fotodiody. Vědci věří, že při přechodu na infračervené spektrum budou moci rychlost ještě zvýšit, k čemuž jim dále dopomůže i to, že toto světlo není viditelné lidskému oku a lze tedy zvětšit světelný výkon laseru.

Zdroje: techtimes.com, osapublishing.org, computerworld.com, extrahw.com
Nejpopulárnější access pointy a routery
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář