reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Pojmy
Wallpaper V doslovném překladu tapeta na zeď, v IT se jedná o pozadí pracovní plochy.
WAN Wide Area Network - označení pro počítačovou síť, která pokrývá rozsáhlou plochu (může překračovat hranice měst, států i světadílů). Největší sítí WAN je síť Internet.
Wardriving Jedná se o obecné označení pro připojení na cizí nezabezpečenou bezdrátovou síť a využívání její internetové konektivity.
warez Souhrné označení pro díla (hudba, filmy, hry, software) šířené a používané v rozporu s autorským právem a licenčními podmínkami. Distribučním kanálem warezu jsou nejčastěji různé P2P sítě a FTP servery.
Warchalking Jde o aktivitu vyhledávání a evidenci nezabezpečených bezdrátových sítí, umožňujících připojení se k Internetu. Warchalker - člověk zabývající se touto činností, předává informace ostatním nejenom přes Internet, ale také grafickými symboly umístěnými v lokalitě, kde lze takovou nezabezpečenou síť zachytit.
WAV Též WAVE, popř. Waveform audio format. Jedná se o zvukový formát vytvořený společností IBM a Microsoft, který vychází z obecného formátu RIFF. Zvuk ve formátu WAV může být nekomprimovaný, ale i komprimovaný například pomocí kodeků ADCPM, GSM čí MP3.
WCS Windows Color System - součást systému Windows Vista, starající se o to, aby všechna zařízení připojená k počítači (kamery, fotoaparáty, monitory, tiskárny, projektory atp.) zobrazovala barvy stejně, aby nebylo nutné všechna zařízení jednotlivě kalibrovat. Používá přepracovaný "Color Infrastructure and Translation Engine", který umožňuje použití více než 32bitové hloubky barev, více než tří barevných kanálů. Použita je mimo jiné i technologie Kyuanos firmy Canon. WCS mimo jiné dovoluje vývojářům, aby přidali vlastní odpovídající profil gamut mappingu do svého zařízení.
WDC
Western Digital Corporation - společnost založená 23. dubna 1970, sídlící v Kalifornii. V dřívějších dobách se věnovala vývoji mikročipů např. pro kalkulačky a jednoduché výpočetní stroje. Postupem času vyráběla i mikročipy pro úložná zařízení, řadiče či grafické karty. V současné době je však známá především výrobou pevných disků a diskových polí pro servery. Vedle společností Hitachi, Samsung, Seagate a Toshiba jde o největší společnost ve svém oboru. Na trhu se setkáme s disky ATA/SATA s 5400 a 7200 RPM, ale i s pevnými disky Raptor s 10.000 či 15.000 RPM. Naše články o společnosti Western Digital.
WEP Wired Equivalent Privacy - v překladu soukromí ekvivalentní drátovým sítím. Jedná se o způsob zabezpečení bezdrátových Wi-Fi sítí a byl součástí už původního standardu IEEE 802.11 přijatého v roce 1999. O pět let později byl, vzhledem k jeho nízké úrovni zabezpečení, označen jako překonaný. WEP používá metodu RC4 pro šifrování a kontrolní součet CRC-32 pro kontrolu. Původní 64bitový algoritmus WEP je založen na 40bitovém klíči, který spolu s 24bitovým inicializačním vektorem tvoří výsledný klíč pro RC4 šifrování. Nejrozšířenější je však 128bitový WEP, někteří výrobci ve svých zařízeních umožňují použít i 256bitový klíč. Vzhledem k nízkému zabezpečení (což není zapříčiněno pouze malou délkou klíče, ale i možnými kolizemi inicializačních vektorů nebo možností útoků pomocí zasílání pozměněných paketů) se objevily i mírně vylepšené varianty algoritmu WEP, a to v podobě WEPplus a WEP2. Přesto je dnes doporučeno používat silnější metody zabezpečení jako jsou WPA a WPA2.
WGA Windows Genuine Advantage - aplikace společnosti Microsoft určená k ověření pravosti licence operačního systému Windows. Zatímco do Windows XP byla tato funkce přidána až v podobě hotfixu a šlo se jí vyhnout neinstalováním tohoto hotfixu, ve Windows Vista je již tato funkce obsažena od počátku a v případě neověření pravosti rapidně snižuje uživatelský komfort.
Whetstone Umělá zkušební úloha, která využívá celočíselné výpočty, výpočty v pohyblivé řádové čárce, transcendentní funkce, podmíněné skoky, volání procedur a indexování polí. Program byl vytvořen v roce 1976 na Oxfordské univerzitě, původně napsán v jazyku ALGOL, kde se zkoumala četnost tzv. whetstonských instrukcí (whetstonský mix). Whetstone zkušební úloha přestavuje 963 tisíc whetst. instrukcí. Je určena k měření propustnosti u vědeckotechnických výpočtů. Výsledky jsou udávány ve Whetstonech za sekundu nebo prostě jen Whetstonech (někdy zkracováno WHIPS - Whetstone instructions per second nebo MWIPS).
WHQL Windows Hardware Quality Labs testing - jak již anglický název napovídá, jedná se o označení, které naleznene u ovladačů pro operační systémy MS Windows, říkající, že daný ovladač byl testován společností Microsoft. Jedná se vlastně o určitý typ elektronického podpisu. Určitý produkt, jehož ovladač má WHQL certifikaci může používat logo "Designed for Windows".
Wi-Fi Též WI-FI, WIFI, případně wifi - standard pro lokální bezdrátové sítě WLAN (Wireless LAN). Bezdrátové sítě Wi-Fi jsou v současnosti poměrně využívány a to především k šíření internetového připojení. Jejich uplatnění se také najde na místech, kde není možné realizovat propojení dvou a více PC prostřednictvím kabelu. Velkou výhodou Wi-Fi zařízení je jejich mobilita, kdy mohou být integrovány v noteboocích, či jiných přenosných počítačích a komunikačních zařízení. Vzdálenost, na kterou mezi sebou mohou zařízení Wi-fi komunikovat se pohybuje mezi desítkami metrů až desítkami kilometrů. Standard Wi-Fi vychází ze specifikace IEEE 802.11 a existuje několik jeho verzí. Původní IEEE 802.11 pracuje v pásmu 2,4 GHz a dosahuje maximální rychlosti 2 Mbit/s. IEEE 802.11a pracuje v pásmu 5 GHz a dosahuje maximální rychlosti 55 Mbit/s. Další verze zakončená písmenem "b" pracuje v pásmu 2,4 GHz s max. rychlostí 11 Mbit/s. Písmeno "g" označuje Wi-Fi v pásmu 2,4 GHz s max. rychlostí 54 Mbit/s. Na září 2008 je plánován nový standard IEEE 802.11n, jehož maximální rychlost by se měla přiblížit až 500 Mbit/s. Přesné specifikace však prozatím nejsou známy.
WIC Windows Imaging Component - součást operačního systému Windows Vista, která slouží jako základ pro aplikace pracující s grafikou. Podporuje zobrazení a práci s jakýmikoliv grafickými daty, pro které je na počítači nainstalovaný kodek.
widget Obecné označení pro malou jednoúčelovou aplikaci. Obvykle slouží pouze k zobrazení určité informace, ať už systémové, uživatelsky definované či obdržené z internetu. Velmi oblíbeným widgetem jsou tzv. žluté papírky, což je elektronická náhrada známých „věčně“ lepících žlutých poznámkových lístků. Výhodou těchto widgetů je možnost si je rozmístit kdekoliv na pracovní ploše operačního systému. Widgety obvykle potřebují ke svému běhu podpůrnou aplikaci, která widgety spravuje ( tzv. engine ). Velmi známým enginem je Yahoo! Widget Engine.
Wii Označení pro pátou generaci herní konzole společnosti Nintendo. Jedná se o konkurenta konzolí Xbox 360 a Playstation 3. Zajímavostí této konzole je použití bezdrátového ovladače (Wii remote), který dokáže v praxi přenášet reálné 3D pohyby (mávnutí rukou, rotace atp.) do elektronické podoby - interakce s hrou či programem. Wii pro své fungování využívá procesor PowerPC (Broadway) s taktem 729 MHz, grafický čip ATI Hollywood s taktem 243 MHz, celkem 88 MB sdílené operační paměti + 3 MB speciálně pro GPU a celkem 512 MB Flash paměti pro ukládání dat. Jako média jsou používána klasická DVD. Konektivita je zajištěna prostřednictvím Wi-Fi, Bluetooth, USB 2.0 a LAN.
Wikipedia Populární celosvětová internetová encyklopedie. Její největší výhodou a zároveň slabinou je skutečnost, že nové pojmy a výklady může vkládat jakýkoli uživatel Internetu. Výhodou tak je značná rozsáhlost obsažených pojmů, nevýhodou fakt, že nelze vědět, do jaké míry daný uživatel tématu rozumí a zda nenapsal nepravdivé informace. Přesto je však dnes Wikipedie považována za kvalitní zdroj informací a je z ní čerpáno při mnoha příležitostech. Wikipedii existuje ve všech světových jazycích, nejobsáhlejší je samozřejmě Wikipedia v angličtině.
Wilk Elektronik
Wilk Elektronik a.s.- polská firma, která vznikla v roce 1991. Hlavní oblastí činnosti byla již od počátku specializace na paměti RAM, používané v počítačích, tiskárnách a jiných zařízeních. Později byl firmě udělen titul autorizovaného distributora značky Aeneon, nové řady modulů DRAM Infineon. V polovině roku 2003 společnost přesunula své sídlo do Łazisk (Polsko), kde vznikla továrna a kanceláře. V roce 2004 firma vstoupila na trh paměťmi s vlastní značkou GOODRAM. V roce 2006 prezentovala na trhu moderní paměti USB – GOODDRIVE a karty s pamětí flash GOODRAM ve standardu Compact Flash a Secure Digital. Naše články o Goodram.
Willamette Kódové označení pro jádra prvních Pentií 4. Pentia 4 s tímto jádrem byly nejprve určeny pro socket 423, později pro socket 478. Nabízely takty pohybující se okolo 1 GHz až do hranice 2 GHz. Výrobní proces byl 180nm a všechny procesory byly vybaveny IHS. Pentia 4 s jádrem Willamette byly později nahrazeny jádrem s kódovým označením Northwood.
WiMax WiMax - (Worldwide Interoperability for Microwave Access) - jedná se technologii v oblasti bezdrátového připojení (802.16 specifikovanou již v roce 2002) zaměřenou na venkovní sítě, podporovanou výrazně společností Intel. První verze 802.16 musela mít přímou viditelnost, ale zase dosahovala rychlosti až 134 Mb/s. Operovala v pásmu 10-66 GHz. Další verze 802.16a snižuje maximální dosažitelnou rychlost na 70 Mb/s. Udávaný dosah činí mezi 40-70 km. Frekvenční rozsah se změnil na 2-11 GHz a také nevyžaduje přímou viditelnost s vysílačem.
Windows Označení pro řadu operačních systémů společnosti Microsoft. Poprvé se Windows objevil již v roce 1985 ve své 16-bitové podobě jako GUI pro tehdejší MS-DOS. První verzí, která se ale dostala do povědomí uživatelů byla až verze 3 vydaná v roce 1990, ale zejména pak verze 3.1 a 3.11, o které lze prohlásit, že odstartovala opravdový zájem o MS Windows. V roce 1995 se objevuje Windows 95 v novém designu a s rozšířenými funkcemi, včetně podpory 32-bitových aplikací (systém byl ale ve své podstatě stále ještě 16-bitový). Verze Windows 95b vydaná v roce 1996 přinášela podporu FAT32 a několik dalších novinek. Dalšími nástupci byly systémy Windows 98, Windows 98 SE a také Windows Me, jež ukončil tuto vývojovou větev. Žádný z těchto systémů totiž nebyl nativně 32-bitovým a souběžný běh 32 a 16-bitových programů často končil nestabilitou a problémy se systémem (nechvalně známá modrá okna a klávesová zkratka Ctrl+Alt+Del). Nezávisle na těchto systémech byla vyvjíjena i řada plně 32-bitových operačních systémů, z nichž první byl Windows NT 3.1 v roce 1993, následován verzemi 3.5 (1994), 3.51 (1995) a 4.0 (1996). Vývoj pokračoval a v roce 2000 byl představen Windows 2000, o rok později i Windows XP, dále Windows 2003 Server a konečně i současný Windows Vista vydaný na přelomu 2006/2007. Windows zastupují i 64-bitové operační systémy z nichž prvním byl Windows XP 64-bit vydaný po několika odkladech v roce 2005 a později samozřejmě i Windows Vista.
Winsis
Společnost Winsis Inc. byla založena roku 1998 v Číně a vyrábět začala v roce 2000. Zabývá se produkcí počítačových ATX skříní (Micro-ATX a Midi-tower), serverových racků, napájecích zdrojů s výkonem 250 - 550 W, klávesnic, myší, reproduktorů, chladičů (pro CPU), ventilátorů a čteček paměťových karet. Winsis je jedním z největších OEM výrobců skříní v Číně.
WMA Windows Media Audio - formát vyvinutý jako součást Windows Media byl původně určen jako náhrada za MP3 (které bylo patentované a Microsoft musí platit za jeho začlenění ve Windows). Dnes spíše soupeří s Applovým AAC. Vývoj WMA se dá rozdělit do dvou fází, a to do vydání Windows Media Player 9 a po vydání WMP9. Do verze 8 včetně to byl kodek, který si po kvalitativní stránce téměř nezasloužil pozornost a nebyl velmi konkurenceschopný, nicméně od verze 9 se dostal na úroveň nejvyspělejších kodeků. Aktuální verze je 9.1, která kromě původního ztrátového kodeku přidává i zvláštní kodeky pro bezztrátovou a multikanálovou kompresi. WMA soubory jsou téměř výlučně v kontejneru ASF a mají příponu .asf nebo .wma.
WMV Windows Media Video - obecné označení a také přípona souborů video formátu společnosti Microsoft. WMV videa mohou využívat známé kodeky jako DivX, XviD, H.264 atp. Existuje několik formátů, z nichž poslední je WMV 9.
WOM Write Only Memory - Paměť, na kterou se dá pouze zapisovat. Prestože se zdánlivě jedná o nesmysl, praktické použití existuje - mikročip se zablokuje pro čtení a nahraje se do něho mikrokód - čip může instrukce provádět, ale nikdo z vnějšku nemůže tyto instrukce přečíst. Pro dalši použití takového čipu je nutné ho kompletně vymazat.
Woodcrest Kódové označení řady procesorů Intel Xeon 5100. První z Xeonů s architekturou Core. Celkem 4 MB L2 cache a socket LGA 771.
WPA Wi-Fi Protected Access - jedná se o způsob zabezpečení bezdrátových Wi-Fi sítí, který vznikl jako náhrada nedostačujícího zabezpečení WEP. Ačkoli zabezpečení mělo být ustanoveno ve standardu IEEE 802.11i, vzhledem k jeho pomalému schvalování byla vydána první verze WPA, implementující pouze jeho podmnožinu. Kompletní implementací tohoto standardu se tak stala až druhá verze, WPA2. Za tvorbou WPA stojí Wi-Fi Alliance, což je organizace certifikující bezdrátová zařízení. Algoritmus WPA je založen na šifrovací metodě RC4 se 128bitovým klíčem a 48bitovým inicializačním vektorem. Zásadní vylepšení oproti WEP spočívá v použití TKIP (Temporal Key Integrity Protocol), což je protokol dynamicky měnící klíče. To spolu s dvojnásobnou délkou inicializačního vektoru dělá z WPA mnohem silnější variantu zabezpečení než je WEP.
WUXGA Widescreen Ultra eXtended Graphics Array - označení pro rozlišení 1920×1200 pixelů při poměru stran 16:10.
www World Wide Web - celosvětový web. Označení pro soustavu hypertextových dokumentů využívající internetový http protokol. World Wide Web se velmi často zaměňuje za pojem Internet, což však není správně.
WXGA Widescreen eXtended Graphics Array - Označení zejména pro rozlišení 1366x768 při poměru stran 16:9. Pod označením WXGA se mohou ale skrývat i rozlišení 1280×720; 1280×768; 1280×800 nebo 1360×768.