www.svethardware.cz
>
>
>

Project Bloks od Googlu je systém pro výuku programování určený dětem

Project Bloks od Googlu je systém pro výuku programování určený dětem
, , aktualita
Společnost Google vyvíjí Project Bloks, za kterým se ukrývá systém, jenž umožní i malým dětem snadno pochopit programování. Jedná se o zařízení, které bude možné volně použít pro ovládání například kreslícího robota.reklama
To, že je školství pro dnešní dobu v některých oblastech, jako je například programování, nedostatečné, není žádnou novinkou. Proto se spousta společností snaží vymýšlet způsoby, jak děti už odmala k programování vést. Samozřejmě by nebylo dobré, kdyby se své první kroky v této oblasti děti učily přímo na počítači, navíc by je to ani nebavilo. Proto se pro děti vyvíjí hravé a barevné způsoby, jak zábavným způsobem učit programování.

Objevilo se už několik podobných projektů, za zmínku stojí malý robot Root či desková hra Cubetto. Google přišel s nápadem, který pojmenoval Project Bloks. Jedná se o open source hardware, který může každý použít, aby se i malé děti mohly s programováním setkat v jednoduché podobě.

Celý systém schovaný za názvem Project Bloks se skládá ze tří částí. První je 'Brain Board', která má představovat mozek a obsahuje Raspberry Pi Zero. Zajišťuje napájení a také připojení, může totiž přes WiFi či Bluetooth komunikovat se zařízením, které má být programováno. Další částí je 'Base Board', tedy základna. Těchto částí je víc a tyto malé destičky mohou být vzájemné propojeny a připojeny k výpočetní jednotce. Poslední položkou je 'Puck', který se zasadí do základní desky a představuje instrukce ve fyzické podobě. Tyto součástky mají různé funkce, takže existuje 'Puck' pro zapnout i pro vypnout, pro pohyb vpřed či zabočení, tyto 'Pucky' jsou opatřeny šipkami.


Tímto systémem mohou děti ovládat například nějaké robotické hračky či jinou elektroniku, možnosti využití jsou nepřeberné. Pomocí směrových šipek mohou robota nasměrovat či díky jiným příkazům mohou přehrávat hudbu z reproduktoru. Google chce, aby děti mohly v budoucnu tyto základní dovednosti využít při skutečném programování u počítače. Ze začátku si děti totiž potřebují na programování jednoduše sáhnout a brát to jako fyzickou věc.

Google tento hardware nabídl volně k použití, protože chce, aby vývojáři více vyráběli hračky, které se budou dát programovat. Google vytvoří samotnou technologii, na které se pak může dál stavět. Není to tak, že by se společnost rozhodla vyrábět programovatelné robotické hračky pro děti. Project Bloks je však stále ve fázi vývoje, v současné době na něm pracují vědci z Research at Google, Google Creative Lab, Ideo a Stanfordovy univerzity a univerzity Chiang Mai. Celý projekt vznikl v roce 2013.

Jednou z možností využití tohoto systému pro programování je Coding Kit, tímto způsobem jdou ovládat právě robotické hračky. Coding Kit chce Google otestovat s dětmi ve vybraných školách, společnost bude dělat různé studie a bude shromažďovat data. Všechno by mělo být poté přístupné i veřejnosti, protože už i ve fázi vývoje Google očekává zpětnou vazbu.

Pokud se Googlu vše povede, Project Bloks přinese velké množství cenově přístupných programovatelných hraček. Kdyby si měl totiž každý výrobce navrhovat hardware sám, stálo by to spoustu peněz a bylo by k tomu potřeba spoustu znalostí a odborníků. Takto tuto práci vykoná Google a otevře tak nové možnosti designérům a vývojářům, kteří tento systém budou chtít použít. Project Bloks je obecná technologie, na které se dá dále ještě stavět a meze se nekladou.

Vzdělání se však Google nesnaží modernizovat jen v oblasti programování, které zpřístupňuje menším dětem. I přímo na školách má velké plány a provádí změny. Google tak zavádí výlety pomocí virtuální reality nebo také propojení chromebooků v rámci jedné třídy.

Zdroje: theverge.com, engadget.com

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik