www.svethardware.cz
>
>
>
>

Reddit zpovídal AMD nejen ohledně nových Radeonů

Reddit zpovídal AMD nejen ohledně nových Radeonů
, , aktualita
Na serveru Reddit měli přispěvatelé možnost zpovídat Roberta Hallocka, jednoho z vedoucích pracovníků divize AMD RTG. Ptali se tak především na nové Radeony, takže co se z odpovědí můžeme dozvědět?reklama
Robert Hallock má v AMD pozici Head of Global Technical Marketing, čili právě náplní jeho práce je sdělovat veřejnosti nové informace o technologiích AMD. Na serveru Reddit se rozhodl odstartovat menší AMA seanci (Ask Me Anything), přičemž pod slovo anything patřilo cokoliv, co má spojitost s divizí RTG (Radeon Technologies Group).

My se tak podíváme na to, co zajímavého Hallock ve svých odpovědích na všetečné dotazy prozradil. Především potvrdil, že grafické karty s GPU Polaris dorazí v polovině tohoto roku a že ještě do té doby AMD zveřejní mnoho nových informací týkajících se použité architektury a výrobního procesu. Odmítl tak odpovědět i na dotazy ohledně toho, zda Polarisy budou zcela nové, nebo se objeví i přeznačené čipy*. Čili už po první odpovědi můžeme být trošku zklamaní, ale nikdo asi neočekával, že se osoba z marketingu začne otevřeně vyjadřovat o věcech, které firma plánuje oficiálně vypustit do světa až někdy později, to by už druhý den nemusela chodit do práce. Tedy nehledě na to, že mnoho z položených otázek by mělo směřovat především k některému z inženýrů.

(*Později ale Hallock uvedl, že všechny Polarisy mají být 14nm a vyráběné v GlobalFoundries, čímž na tento dotaz v podstatě odpověděl)

Co tu ale máme dále. Tazatelé se zajímali také o to, zda nedávné zemětřesení na tchaj-wanu nějak ovlivnilo výrobu čipů pro AMD. To Robert popřel, čili pokud NVIDIA bude mít vzhledem ke své spolupráci s TSMC nějaké problémy, AMD by je mít nemělo.

Další dotazy směřovaly k dvoučipové kartě Fury, kterou AMD vypustí na trh ještě před Polarisy, ovšem ta se dostala na seznam témět k diskuzi prý omylem, a tak nám o ní Hallock také nic neprozradil. Místo toho slíbil, že se dozvíme některé nové informace na GDC (14. - 18. března), a to i o iniciativě GPUOpen, která se bude týkat také strojového učení, o čemž v poslední době mluví především NVIDIA. Brzy mají být také vypuštěny linuxové ovladače pro API Vulkan.

Hallock také slíbil, že vzhledem k zájmu výrobců monitorů se mají objevit nové modely, jež umožní provozovat FreeSync přes HDMI a co se týče nových karet, ty budou podporovat rozhraní DisplayPort 1.3 s podporou vyšších rozlišení/obnovovacích frekvencí (na světě už jsou i zbrusu nové specifikace DisplayPort 1.4). Nové rozhraní ale také umožní zobrazit bohatější paletu barev s HDR, přičemž nové monitory, které to zvládnou, přijdou na trh v druhé polovině tohoto roku. Alespoň AMD je v té době očekává a my bychom zase měli očekávat, že takové monitory nebudou zrovna levné. Nejlépe to totiž zvládne technologie OLED a panely jako VA budou muset využít adaptivní podsvícení, čili různý jas v různých částech displeje.

Mnoho dotazů se týkalo Vulkanu a jeho dopadu na výkon. Hallock očekává, že Vulkan má potenciál oproti OpenGL dosáhnout o 7 - 15 % vyššího výkonu v případě, že brzdou bylo GPU a pokud nestačilo CPU, může jít i o 25 %.

Křemíkové propojovací destičky, čili Silicon Interposers, se ukázaly jako vhodné téma pro další diskuzi. V nich Hallock vidí budoucnost a možnost, jak dále prodloužit platnost Mooreova zákona. Jde jednoduše o možnost vysokorychlostního propojení mnoha různých čipů na malém prostoru, z čehož těží už karty s GPU Fiji. V budoucnu ale může jít i o to, že interposer umožní nasazení více čipů jako náhradu za velké a drahé monolitické čipy. Jde o to, že pokročilejší procesy jsou stále dražší a tvorba velkých čipů s ještě větším počtem tranzistorů je tak rovněž drahá a je tu větší prostor pro chyby.

Tím jsme vyčerpali hlavní témata, kterých se dané AMA týkalo. Všechny otázky a odpovědi si ale můžete pročíst sami (viz zdroj).

Zdroj: Reddit
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře