www.svethardware.cz
>
>
>
>

14nm vs. 7nm: procesory Intel a AMD pod elektronovým mikroskopem

14nm vs. 7nm: procesory Intel a AMD pod elektronovým mikroskopem
, , aktualita
Overclocker der8auer se nezřídka pouští i hluboko pod povrch chladičů a heatspreaderů dnešního hardwaru. Tentokrát si vzal na pomoc rastrovací elektronový mikroskop, aby se opravdu zblízka podíval na moderní CPU AMD a Intel.
K oblíbeným
reklama
Pod rastrovacím elektronovým mikroskopem (SEM - Scanning Electron Microscope) se nyní neocitlo pouze Core i7-8700K jako dříve, ale pochopitelně nejmodernější desktopová CPU firem Intel a AMD, a to konkrétně Core i9-10900K (Intel 14nm+++) a Ryzen 9 3950X (TSMC 7nm/N7). 
 
 
Pro porovnání der8auer využil konkrétně části procesorových jader obsahující L1 cache, na něž se pak zaměřil mikroskop v laboratořích Tescan. K tomu tak vedla i předchozí videa o návštěvě těchto laboratoří, kde je ukázána i samotná výbava, s jejíž pomocí byly pořízeny výsledné snímky. 
 
 
A co se dozvíme ze srovnávacích snímků. V prvé řadě je třeba říci, že obrázek nahoře ukazuje tranzistory v procesorech Intel a AMD se stejným zvětšením, takže jsou přímo porovnatelné. Je tak jasně vidět, že rozdíl ve velikosti mezi nimi opravdu není značný, alespoň na první pohled. Výška hradel tranzistorů rozhodně podobná je, ovšem další snímek ukáže, že technologie firmy TSMC opravdu dokáže na stejný prostor vměstnat více tranzistorů. 
 
 
Dá se ale mluvit o cca šesti tranzistorech (TSMC) na prostoru pěti (Intel) či sedmi na prostoru šesti, takže o obrovský rozdíl nejde. Jenomže z tohoto dvourozměrného průřezu není možné srovnat celou strukturu čipů a zkrátka jde pouze o jeden dílek celé skládačky. 
 
K dispozici máme ostatně i oficiální údaje o hustotě tranzistorů a ty říkají, že N7 firmy TSMC a 10nm proces Intelu dokáží dostat přibližně 90 milionů tranzistorů na čtverečný milimetr. Čili 14nm proces firmy Intel bude i ve své nejmodernější iteraci jistě celkově výrazně horší než 7nm proces TSMC. Víme také, že 5nm proces TSMC (N5) a 7nm proces Intelu mají mít hustotu tranzistorů také velice podobnou, a to cca 150 milionů na čtverečný milimetr. Ostatně i sám Intel dříve označil oba procesy za srovnatelné a plánuje využít N5 jako záskok za svou 7nm technologii, která nebude připravena včas dle plánu.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
23.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek6 komentářů