www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570

Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
, , aktualita
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
K oblíbeným
reklama
Za pěknou řádku let jsme si již stačili zvyknout na to, že základní desky mají pasivně chlazené čipové sady a spíše jen tu a tam se objeví model, který má ventilátorem posíleno chlazení prvků napájecí kaskády procesoru. Aktivní chlazení čipsetů (nebo velké pasivy s heatpipe) bylo aktuální spíše ještě v době, kdy jsme mluvili ještě o jejich rozdělení na northbridge a southbridge, čili kdy paměťový kontroler ještě nebyl součástí procesorů. Northbridge tak dokázal opravdu topit, ale poté byly jeho funkce přebrány právě procesorem a zbyl v podstatě jen southbridge a na dlouhou dobu se jeho chlazení dostalo mimo radary. 
 
aktivní chlazení na desce Biostar Racing X570GT8 
 
Čipová sada AMD X570 byla na rozdíl od předchozích dvou (X370 a X470) vyvinuta samotným AMD a ne společností ASMedia a také jako vůbec první pro běžné počítače má nabídnout podporu rozhraní PCI Express 4.0. Těžko však zatím říci, co přesně se podepsalo na tom faktu, že jí evidentně nebude pro uchlazení stačit menší pasiv. 
 
Exodus funkcí z procesoru zpět na desku jistě nenastal, takže je možné, že za to všechno může právě podpora nové verze PCIe.
 
 
Nyní tu tak díky VideoCardz máme další dvě desky, které už na rozdíl od dříve řešeného modelu od Biostar už jasně ukazují, že využijí aktivní chlazení čipsetu X570. My můžeme jen doufat, že výrobci desek už budou rozumní a na své modely umístí ventilátory, z nichž se do půl roku nestane nejhlučnější součástka v celém PC. Ukazuje se alespoň to, že už to nebudou miniaturní 4cm zakrslíci, ale něco většího (6cm?) a doufejme také že kvalitnějšího a s řízenými otáčkami.
 
 
Počkáme si také na to, jak budou chlazení čipsetu řešit další výrobci, jako třeba ASRock. Na webu se už ukázal snímek krabice desky X570 Taichi, ale zatím právě jen oné krabice. 
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přehled desktopových procesorů Přehled desktopových procesorů
V článku jsou zastoupeny procesory Intel a AMD do desktopových socketů. Tento přehled bude i nadále pravidelně aktualizován. Dnes přinášíme upravenou verzi obohacenou o nové procesory AMD Ryzen 3000. 
Dnes, článek, Jan Vítek, Petr Popelka98 komentářů
Studie tvrdí, že výpadek GPS by stál miliardu USD denně Studie tvrdí, že výpadek GPS by stál miliardu USD denně
Spojené státy americké zadaly studii, která měla vyhodnotit ekonomické dopady GPS systému. Hodnotil se finanční přínos i hrozba toho, co by se stalo při výpadku. Vyšlo, že výpadek by stál ekonomiku jednu miliardu USD denně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Pilotování dronů pod vlivem alkoholu se v Japonsku stává trestným Pilotování dronů pod vlivem alkoholu se v Japonsku stává trestným
Japonsko má novou legislativu, která se týká provozu dronů. Zatímco jiné země řeší především licence pro piloty, Japonsko řeší nezodpovědné létání pod vlivem alkoholu, které se nově bude trestat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice
Automobilka Volvo nedávno představila pozoruhodná autonomní nákladní vozidla Volvo Vera. Ty jsou nejen elektrická, ale především zaujmou tím, že jsou autonomní a dokonce ani nemají kabinu pro řidiče.
15.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
MSI ukázalo "světově první prohnutou herní skříň" MSI ukázalo "světově první prohnutou herní skříň"
Mezi dozvuky Computexu patří MEG Alchemy 700X od společnosti MSI, která si asi řekla, že když můžeme mít prohnuté displeje monitorů, proč by takové nemohly být i skříně. Jak to ale lze skloubit s úložištěm pro běžné komponenty? 
14.6.2019, aktualita, Jan Vítek9 komentářů