www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570

Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
, , aktualita
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
K oblíbeným
reklama
Za pěknou řádku let jsme si již stačili zvyknout na to, že základní desky mají pasivně chlazené čipové sady a spíše jen tu a tam se objeví model, který má ventilátorem posíleno chlazení prvků napájecí kaskády procesoru. Aktivní chlazení čipsetů (nebo velké pasivy s heatpipe) bylo aktuální spíše ještě v době, kdy jsme mluvili ještě o jejich rozdělení na northbridge a southbridge, čili kdy paměťový kontroler ještě nebyl součástí procesorů. Northbridge tak dokázal opravdu topit, ale poté byly jeho funkce přebrány právě procesorem a zbyl v podstatě jen southbridge a na dlouhou dobu se jeho chlazení dostalo mimo radary. 
 
aktivní chlazení na desce Biostar Racing X570GT8 
 
Čipová sada AMD X570 byla na rozdíl od předchozích dvou (X370 a X470) vyvinuta samotným AMD a ne společností ASMedia a také jako vůbec první pro běžné počítače má nabídnout podporu rozhraní PCI Express 4.0. Těžko však zatím říci, co přesně se podepsalo na tom faktu, že jí evidentně nebude pro uchlazení stačit menší pasiv. 
 
Exodus funkcí z procesoru zpět na desku jistě nenastal, takže je možné, že za to všechno může právě podpora nové verze PCIe.
 
 
Nyní tu tak díky VideoCardz máme další dvě desky, které už na rozdíl od dříve řešeného modelu od Biostar už jasně ukazují, že využijí aktivní chlazení čipsetu X570. My můžeme jen doufat, že výrobci desek už budou rozumní a na své modely umístí ventilátory, z nichž se do půl roku nestane nejhlučnější součástka v celém PC. Ukazuje se alespoň to, že už to nebudou miniaturní 4cm zakrslíci, ale něco většího (6cm?) a doufejme také že kvalitnějšího a s řízenými otáčkami.
 
 
Počkáme si také na to, jak budou chlazení čipsetu řešit další výrobci, jako třeba ASRock. Na webu se už ukázal snímek krabice desky X570 Taichi, ale zatím právě jen oné krabice. 
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10 Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10
CCleaner je populární aplikace, kterou uživatelé nechávají čistit operační systém od nepotřebného softwaru, jeho zbytků či čehokoliv, co nepotřebují. Windows Defender ale nyní tento software vidí jako "potenciálně nechtěnou aplikaci". Proč?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Windows na Chromebooku? Půjde to snadněji, ale ne pro všechny Windows na Chromebooku? Půjde to snadněji, ale ne pro všechny
Google se rozhodl zasadit o to, aby byly v chromeboocích dostupné aplikace z Windows. Tato možnost bude ovšem přístupná pouze pro podnikovou sféru. Na cestě je ovšem i další, tentokrát neoficiální způsob.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Mini PC Asus PN50 s Ryzen Renoir přijdou příští měsíc Mini PC Asus PN50 s Ryzen Renoir přijdou příští měsíc
Už příští měsíc se dočkají zákazníci, kteří by si rádi pořídili nové malé PC se slušnou moderní výbavou, jakou nabízí APU Ryzen 4000 mobilní řady. Jedná se o počítače Asus PN50 ve stylu formátu Intel NUC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Viceprezident Ubisoftu opouští svou pozici uprostřed interního vyšetřování Viceprezident Ubisoftu opouští svou pozici uprostřed interního vyšetřování
Společnost Ubisoft se stále otřásá v základech, jak probíhá interní vyšetřování toho, co vypadá na celou kulturu sexuálního obtěžování a zneužívání. Nyní společnost opouští viceprezident Tommy François. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Útočníci zveřejnili interní data LG a Xeroxu po neúspěšném vydírání Útočníci zveřejnili interní data LG a Xeroxu po neúspěšném vydírání
Letos v červnu měl známý ransomwarový gang napadnout servery několika významných společností, ale použil přitom jiný postup, než bychom očekávali. Po neúspěšném vydírání nyní útočníci zveřejnili desítky gigabajtů interních dat.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář