reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD chce každý rok přinést alespoň 7% zvýšení IPC

31.12.2019, Milan Šurkala, aktualita
AMD chce každý rok přinést alespoň 7% zvýšení IPC
S tím, jak se frekvence procesorů zvyšují jen pomalu, je potřeba se soustředit zejména na počty jader a zvýšení IPC. Společnost AMD tak chce tuto hodnotu zvyšovat minimálně o 7 % každých 12 měsíců.
Server Anandtech zveřejnil rozhovor s Markem Papermasterem, CTO společnosti AMD. V něm jsme se mohli dovzědět několik zajímavých informací, přičemž my se tu podíváme jen na některé z nich. Především půjde o zvyšování výkonu nových procesorů AMD. Společnost věří, že může přicházet s novou generací procesorů každých 12-18 měsíců a udržet takové tempo. Nechce však používat někdejší model Intelu zvaný tick-tock, kdy se každý rok na přeskáčku měnila architektura a výrobní proces. Místo toho chce AMD využívat nejvhodnější výrobní proces, který je v daném období dostupný. Je tak pravděpodobné, že s každou generací se může měnit jedno, druhé a někdy i oboje najednou. Některé návrhy tak mohou dostat "refresh", jak se to stalo u Zen a Zen+, některé naopak nemusí (Zen 2 nebude mít Zen 2+, ale rovnou přijde Zen 3).
 
AMD Ryzen logo
 
AMD také zmínilo, že hodlá postupně navyšovat počty jader, nechce je zvyšovat ale zbytečně mnoho, pokud toho také nebude schopen využít software. Nyní se tak soustředí především na optimalizaci komunikace všech částí, tedy jednotlivých jader, pamětí i I/O. Předpokládá se, že každá nová generace procesorů přijde také s novou variantou rychlé sběrnice Infinity Fabric. I změny v této oblasti a práci s cache pamětí mají mít na svědomí to, že se tak rychle zvyšuje IPC nových procesorů. Vždyť Zen 2 přinesl 15% zvýšení a u Zen 3 se předpokládá v průměru dalších 17 % navíc. AMD hovoří o tom, že průměrně je u procesorů 7% nárůst IPC každých 12 měsíců a hodlá tuto průměrnou hodnotu každý rok překonat. Pokud by tak nová řada CPU přišla např. po 18 měsících, měli bychom očekávat zhruba 11% nárůst a více.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama