www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nové info o AMD Zen 3: IPC vyšší o 17 %, ve FP mnohem více

Nové info o AMD Zen 3: IPC vyšší o 17 %, ve FP mnohem více
, , aktualita
Nové procesory AMD Ryzen 4000 se pomalu blíží a ukazují se další nové informace. Podle těch posledních by tyto procesory měly přinést v průměru o 17 % vyšší IPC, což je opravdu dosti vysoké číslo.
K oblíbeným
reklama
V příštím roce bychom se měli dočkat nové architektury Zen 3 v procesorech AMD Ryzen 4000 a EPYC Milan. Ta by měla být více revolucí než postupné evoluce minulých řad Zen. Nová architektura má přinést v průměru o 17 % vyšší IPC, tedy o 17 % vyšší výkon při stejné frekvenci jako Zen 2 (Ryzen 3000). To ale neznamená, že se to bude týkat všech aplikací. Hovoří se o tom, že při výpočtech s celými čísly (integer) by měl výkon stoupnout asi o 10 až 12 %, přičemž takových aplikací je většina.
 
AMD Ryzen
 
Podstatně jiné to však ve výpočtech s plovoucí řádovou čárkou (floating point neboli desetinná čísla). Tam by totiž nové procesory Zen 3 měly mít díky přepracované architektuře výkon vyšší o 50 %. Ten by tak měl vzrůst např. v některých serverových aplikacích a datových centrech. Jednou ze změn nových procesorů Ryzen a Threadripper má být unifikovaná cache.
 
Dnes má v Zenu 2 každé 8jádrové CCD (Core Complex Die) dvě CCX jednotky skládající se ze 4 jader. Každá tato čtveřice má vlastních 16 MB L3 cache a celé CCD pak 32 MB. V Zenu 3 by ale každé CCD (a tedy dvě CCX) mělo mít celých 32 MB L3 cache jednotných. Dalším vylepšením má být i navýšení frekvence o zhruba 200-300 MHz, což dále dopomůže navyšovat výkon procesorů a Boost frekvence by se už mohly u několika procesorů pohybovat někde kolem 5 GHz. Procesory Vermeer (desktopové Ryzeny 4000) by se podle posledních informací měly objevit v srpnu až říjnu roku 2020, do té doby nás ale čeká ještě hodně "úniků" a další upřesňování informací. Tyto procesory by měly být nadále kompatibilní se Socketem AM4 a podporovat PCIe 4.0 a DDR4 paměti.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD uždibuje Intelu další kus podílu na Steamu AMD uždibuje Intelu další kus podílu na Steamu
Na rozdíl od DIY trhu je postup AMD v průzkumech na Steamu pomalý, ale zato vytrvalý. Nyní tu máme nové statistiky, které také ukazují popularitu grafických karet, kde se na předních místech nic nezměnilo, ovšem to se dalo čekat.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Epic nabídne zdarma Pillars of Eternity i Tyranny Epic nabídne zdarma Pillars of Eternity i Tyranny
Epic Games Store se chystá potěšit příznivce žánru cRPG, a to hned dvojitou nadílkou. Připravil si totiž na příští týden hry Pillars of Eternity - Definitive Edition a Tyranny - Gold Edition, které bude nabízet zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Pád antény radioteleskopu Arecibo byl zachycen na videu Pád antény radioteleskopu Arecibo byl zachycen na videu
Slavný radioteleskop Arecibo byl před pár dny zničen a nyní se na Internetu objevily i video záběry z celého incidentu. Pád 900tunové antény ze 150metrové výšky tak můžeme vidět na záběrech ze dvou různých kamer.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Dosáhne přetaktovaná RX 6800 na výkon RX 6800 XT? Dosáhne přetaktovaná RX 6800 na výkon RX 6800 XT?
Karty Radeon RX 6800 byly možná dosud neprávem opomíjené, za což možná může jejich vyšší cena oproti konkurenčním RTX 3070, která je však opodstatněna i dvojnásobkem paměti. Ale co výkon, kam se dá vyhnat? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ashes of the Singularity: ukázal se Radeon RX 6900 XT i Core i9-11900K RKL-S Ashes of the Singularity: ukázal se Radeon RX 6900 XT i Core i9-11900K RKL-S
Ashes of the Singularity už bereme spíše jako benchmark než jako hru, a to velice užitečný benchmark s databází, která odhaluje nově chystaný hardware. Dnes je to jednak grafická karta Radeon RX 6900 XT a pak i nový Rocket Lake-S.
Dnes, aktualita, Jan Vítek