www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD dokončilo design Zenu a K12

AMD dokončilo design Zenu a K12
, , aktualita
Nejnovější informace z firmy AMD hovoří o dokončení architektur Zen a K12, které se tak nacházejí ve stádiu "tape-out". To potvrdil jeden z inženýrů firmy na svém profilu linkedin a nepřímo se tak vyjádřila i Lisa Su, CEO AMD.
K oblíbeným
reklama
Jedná se tedy o rovnou dvě dokončené generace, a to Zen, na kterou čekáme především a pak jde o serverovou K12 spoléhající i na architekturu ARMv8. Víme o tom díky informacím z profilu linkedin jednoho z vývojářů firmy AMD a Lisa Su se při prezentování finančních výsledků firmy za poslední čtvrtletí také pochlubila, že byly úspěšně dokončeny designy několika čipů chystaných pro FinFET. Jde o tzv. tape-out, čili finální etapu vývoje designu čipů, která znamená i odeslání jejich návrhů k výrobě fotolitografických masek a jak Lisa Su potvrdila, půjde o výrobu ve více továrnách.

Nicméně AMD stále neprozradilo, které čipy byly dokončeny, natož pak pro jaký výrobní proces a u kterého výrobce. Možnosti jsou v tomto ohledu ale v podstatě jen dvě, a to 16nm FF+ u TSMC a 14nm LPP u GlobalFoundries a popřípadě by mohl stejným procesem vypomoci i Samsung, u nějž mají GlobalFoundries svůj 14LPP licencovaný. Lisa Su na dotaz analytika z JPMorgan týkající se výkonu odpověděla, že již dříve byl slíben o 40 procent vyšší výkon na takt (IPC) oproti předchozí generaci (čili by mělo jít o Excavator), což se prý daří a zatím se neobjevily ani jiné problémy, které by mohly způsobit zpoždění.

To nejmenovaný inženýr AMD byl trošku sdílnější a i když tyto informace z jeho profilu již zmizely, známý blogger "Dresdenboy" Waldhauer nabídl příslušný screenshot:

Nejde tedy pouze o K12 a Zen, ale také o další čipy s jádry Piledriver a Excavator, čili pak nepřekvapí, že ty budou vyráběny staršími 32nm a 28nm technologiemi. A ani zde nebyla vyřešena otázka ohledně použitých procesů FinFET. Je ale zajímavé, že se chystají další 32nm čipy, takže bychom se mohli ještě před Zeny dočkat dalšího oživení aktuální generace procesorů FX. Ty by mohly být ale už určeny pro chystaný socket AM4 a paměti DDR4, čili AMD by alespoň nabídlo moderní platformu s novými čipovými sadami, kterou už dlouho potřebuje.

Procesorů Zen bychom se tedy měli dočkat už v příštím roce, a to v rámci nové desktopové řady Summit Ridge pro výkonné počítače (až 8 jader, obdoba Hyperthreadingu a 12 MB cache). Až pak budou následovat serverové verze a jako další generace se připravuje Zen+. Chystaný socket AM4 je přitom určen i pro Zen a dokonce i pro příští generace APU, která budou vybavena jádry Zen a výkonnými GPU. O chystaných čipových sadách nevíme zatím nic.

Zdroj: wccftech
reklama
Nejnovější články
AOC ohlašuje nové herní AGON: 24" 240Hz a 27" 165Hz AOC ohlašuje nové herní AGON: 24" 240Hz a 27" 165Hz
Společnost AOC zařadila do své nabídky dva nové herní monitory, které k sobě moc blízko nemají. Model AG251FZ2E představuje 24palcový a 240Hz monitor s obrazovkou typu TN a pak tu máme 27” 165Hz NanoIPS v podobě AG273QXP.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Garmin dostal dešifrovač pro ransomware, nejspíše musel vyděračům zaplatit Garmin dostal dešifrovač pro ransomware, nejspíše musel vyděračům zaplatit
Před téměř dvěma týdny zaznamenali uživatelé zařízení firmy Garmin velký výpadek jejích systémů a jak se brzy ukázalo, byl za ním ransomwarový útok. Server BleepingComputer nyní uvádí, že firma dostala dešifrovací klíč, takže je zřejmé, že zaplatila.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Flight Simulator 2020 dostane podporu VR a bude i na Steamu Flight Simulator 2020 dostane podporu VR a bude i na Steamu
Microsoft Flight Simulator nám svou formou distribuce připomene éru disket, neboť krabicová verze bude k dispozici s celkem deseti oboustrannými DVD. Ovšem lidé preferující digitální distribuci budou mít možnost si hru koupit i na Steamu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
MSI Optix MAG272C: 165Hz 27" panel se zakřivením 1500R MSI Optix MAG272C: 165Hz 27" panel se zakřivením 1500R
MSI si pro hráče připravilo herní monitor, který disponuje 165Hz panelem typu VA. Ten má úhlopříčku 27 palců, a přitom disponuje zakřivením 1500R, které je tak poměrně značné. Co dalšího Optix MAG272C nabízí se svými dvěma bratříčky?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Tiger Lake-U přijdou brzy, mainstreamové Tiger Lake-H pří až v příštím roce Tiger Lake-U přijdou brzy, mainstreamové Tiger Lake-H pří až v příštím roce
Právě za měsíc by měl Intel uvést na trh své zbrusu nové procesory Tiger Lake-U, ovšem jak už jejich označení říká, půjde o ultraúsporné verze pro tenounké notebooky. A co ostatní procesory jako Tiger Lake-H?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář