www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD: dva čipy v Threadripperech jsou v podstatě kusy kamene

AMD: dva čipy v Threadripperech jsou v podstatě kusy kamene
, , aktualita
James Prior z AMD se rozhodl jednou provždy utnout spekulace o tom, zda jeho firma do procesorů Threadripper montuje všechny čtyři čipy, které by mohly být funkční. Přináší tak vysvětlení, jak to skutečně je. reklama
Spekulace o tom, že by procesory Threadripper mohly ukrývat čtyři opravdové čipy Zeppelin nedávno přiživil der8auer, který se rozhodl řádně demontovat jeden z nich a podívat se na samotné čipy. Co zjistil, bylo samozřejmě neprůkazné, ale odstartovalo to nové kolečko diskusí, které se rozhodl utnout Jamer Prior z AMD. Původní spekulace o nátuře čtyř čipů Zeppelin v procesorech Threadripper spustil také der8auer, neboť právě on jako první veřejně ukázal tyto procesory bez heatspreaderu a AMD už tehdy mluvilo o tom, že dva čipy jsou nefunkční. Nyní to tak chce vysvětlit znovu a důrazněji. 


 
James Prior uvedl, že ačkoliv se může z fotografií zdát, že procesory Threadripper obsahují čtyři opravdové čipy Zeppelin, dva z nich jsou "v podstatě kámen", čímž myslí prostě a jednoduše kus křemene. Na fotografii můžete vidět, že dva čipy vypadají jinak než zbylá dvojice, ale to jen kvůli tomu, že ty napravo byly více obroušeny. 
 
 
James Prior tak uvedl, že "Threadripper nejsou jako procesory EPYC. Využívají jinou substrátovou destičku a jiné čipy. Dva z nich fungují a dva nejsou nijak napojeny. Jsou to tak v podstatě kusy kamene". 
 
 
Jamers Prior ale nepřinesl odpověď na zásadní otázku, co ve skutečnosti je ona dvojice nefunkčních čipů. Vypadají naprosto stejně jako ty funkční, takže v žádném případě nejde jen o kus křemíku. Z vyjádření je patrné pouze to, že jde o nefunkční čipy kvůli tomu, že nejsou na nic napojeny a je pak logické, že AMD využívá jiný substrát pro jejich pouzdro než v případě EPYC. Jako nejpříhodnější vysvětlení se tak i dle diagramu od Iana Cutresse z Anandtechu jeví to, že jde prostě o jádra, která byla vyrobena tak špatně, že se nedají použít v žádném procesoru, a to ani v Ryzen 3.
 
Obvykle jde o odpad, ale zde pro ně AMD našlo využití v podobě vyplnění volného prostoru, aby se pod přítlakem chladičů neprohýbal heatspreader. Ostatně AMD i třeba v případě nových karet RX Vega přibalovalo k recenzentským kartám nefunkční GPU Vega jako malou pozornost a nyní pro nefunkční Zeppeliny alespoň našlo praktické využití. 
 
Prior pak už celou věc konečně osvětlil svou reakcí na diagram Cutresse, když potvrdil, že v zásadě nějak takto to je. Z celého waferu s nějakými 290 čipy Zeppelin se tak jen cca 5 % využije pro procesory Threadripper, zbytek funkčních pro Ryzeny a některé z nefunkčních pak jako výplň právě pro Threadripper. Dle Priora tak nejde o deaktivované, ale nefunkční čipy a procesory Threadripper ani nejsou připraveny na to, aby mohly nést čtyři funkční. 

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
AI telemetrie, aneb nový finanční model dystopické herní budoucnosti AI telemetrie, aneb nový finanční model dystopické herní budoucnosti
Umělá inteligence může sloužit lidem, ale také slouží společnostem k tomu, aby tyto lidi co nejvíce odlehčila od peněz. Nyní se objevila studie, jak AI využít v herních systémech, jež si vytvoří hráčův otisk, aby jej použila v systému mikrotransakcí.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Herního traileru ze Cyberpunk 2077 se dočkáme možná už na E3 Herního traileru ze Cyberpunk 2077 se dočkáme možná už na E3
Nový nadějný titul Cyberpunk 2077 polského studia CD Projekt Red už je ve vývoji téměř šest let, respektive před touto dobou byl oficiálně ohlášen. Fanoušci už tak mohou očekávat něco více než kratičký trailer, jaký mohli dosud vidět. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Těžba kryptoměn by mohla v roce 2025 spotřebovat více energie než elektrovozy Těžba kryptoměn by mohla v roce 2025 spotřebovat více energie než elektrovozy
Ve světě vzrůstají obavy o dopad těžby kryptoměn na celosvětovou spotřebu elektrické energie. Objevují se hlasy, že v dohledné době bude její podíl až nepříjemně vysoký a může překonat i energii spotřebovanou elektrovozy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Vesmírná navigace využije pulzary pro autonomní řízení plavidel Vesmírná navigace využije pulzary pro autonomní řízení plavidel
Problém s vesmírnou navigací je především ten, že nelze vše v reálném čase řídit ze Země. NASA tak hledá způsoby, jak zajistit sondám v hlubokém vesmíru i autonomní řízení a k tomu mají posloužit pulzary. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Trh s PC poprvé od roku 2011 rostl Trh s PC poprvé od roku 2011 rostl
Konečně se stalo to, na co jsme dlouhou dobu čekali. Trh s PC neukázal pouze náznaky oživení, ale oproti předpokladům poprvé od roku 2011 vykázal růst. Ten se týká meziročního srovnání posledních kvartálů let 2017 a 2016. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek