www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD: dva čipy v Threadripperech jsou v podstatě kusy kamene

AMD: dva čipy v Threadripperech jsou v podstatě kusy kamene
, , aktualita
James Prior z AMD se rozhodl jednou provždy utnout spekulace o tom, zda jeho firma do procesorů Threadripper montuje všechny čtyři čipy, které by mohly být funkční. Přináší tak vysvětlení, jak to skutečně je. 
K oblíbeným
reklama
Spekulace o tom, že by procesory Threadripper mohly ukrývat čtyři opravdové čipy Zeppelin nedávno přiživil der8auer, který se rozhodl řádně demontovat jeden z nich a podívat se na samotné čipy. Co zjistil, bylo samozřejmě neprůkazné, ale odstartovalo to nové kolečko diskusí, které se rozhodl utnout Jamer Prior z AMD. Původní spekulace o nátuře čtyř čipů Zeppelin v procesorech Threadripper spustil také der8auer, neboť právě on jako první veřejně ukázal tyto procesory bez heatspreaderu a AMD už tehdy mluvilo o tom, že dva čipy jsou nefunkční. Nyní to tak chce vysvětlit znovu a důrazněji. 


 
James Prior uvedl, že ačkoliv se může z fotografií zdát, že procesory Threadripper obsahují čtyři opravdové čipy Zeppelin, dva z nich jsou "v podstatě kámen", čímž myslí prostě a jednoduše kus křemene. Na fotografii můžete vidět, že dva čipy vypadají jinak než zbylá dvojice, ale to jen kvůli tomu, že ty napravo byly více obroušeny. 
 
 
James Prior tak uvedl, že "Threadripper nejsou jako procesory EPYC. Využívají jinou substrátovou destičku a jiné čipy. Dva z nich fungují a dva nejsou nijak napojeny. Jsou to tak v podstatě kusy kamene". 
 
 
Jamers Prior ale nepřinesl odpověď na zásadní otázku, co ve skutečnosti je ona dvojice nefunkčních čipů. Vypadají naprosto stejně jako ty funkční, takže v žádném případě nejde jen o kus křemíku. Z vyjádření je patrné pouze to, že jde o nefunkční čipy kvůli tomu, že nejsou na nic napojeny a je pak logické, že AMD využívá jiný substrát pro jejich pouzdro než v případě EPYC. Jako nejpříhodnější vysvětlení se tak i dle diagramu od Iana Cutresse z Anandtechu jeví to, že jde prostě o jádra, která byla vyrobena tak špatně, že se nedají použít v žádném procesoru, a to ani v Ryzen 3.
 
Obvykle jde o odpad, ale zde pro ně AMD našlo využití v podobě vyplnění volného prostoru, aby se pod přítlakem chladičů neprohýbal heatspreader. Ostatně AMD i třeba v případě nových karet RX Vega přibalovalo k recenzentským kartám nefunkční GPU Vega jako malou pozornost a nyní pro nefunkční Zeppeliny alespoň našlo praktické využití. 
 
Prior pak už celou věc konečně osvětlil svou reakcí na diagram Cutresse, když potvrdil, že v zásadě nějak takto to je. Z celého waferu s nějakými 290 čipy Zeppelin se tak jen cca 5 % využije pro procesory Threadripper, zbytek funkčních pro Ryzeny a některé z nefunkčních pak jako výplň právě pro Threadripper. Dle Priora tak nejde o deaktivované, ale nefunkční čipy a procesory Threadripper ani nejsou připraveny na to, aby mohly nést čtyři funkční. 

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Dnes, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková