www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD: dva čipy v Threadripperech jsou v podstatě kusy kamene

AMD: dva čipy v Threadripperech jsou v podstatě kusy kamene
, , aktualita
James Prior z AMD se rozhodl jednou provždy utnout spekulace o tom, zda jeho firma do procesorů Threadripper montuje všechny čtyři čipy, které by mohly být funkční. Přináší tak vysvětlení, jak to skutečně je. 
reklama
Spekulace o tom, že by procesory Threadripper mohly ukrývat čtyři opravdové čipy Zeppelin nedávno přiživil der8auer, který se rozhodl řádně demontovat jeden z nich a podívat se na samotné čipy. Co zjistil, bylo samozřejmě neprůkazné, ale odstartovalo to nové kolečko diskusí, které se rozhodl utnout Jamer Prior z AMD. Původní spekulace o nátuře čtyř čipů Zeppelin v procesorech Threadripper spustil také der8auer, neboť právě on jako první veřejně ukázal tyto procesory bez heatspreaderu a AMD už tehdy mluvilo o tom, že dva čipy jsou nefunkční. Nyní to tak chce vysvětlit znovu a důrazněji. 


 
James Prior uvedl, že ačkoliv se může z fotografií zdát, že procesory Threadripper obsahují čtyři opravdové čipy Zeppelin, dva z nich jsou "v podstatě kámen", čímž myslí prostě a jednoduše kus křemene. Na fotografii můžete vidět, že dva čipy vypadají jinak než zbylá dvojice, ale to jen kvůli tomu, že ty napravo byly více obroušeny. 
 
 
James Prior tak uvedl, že "Threadripper nejsou jako procesory EPYC. Využívají jinou substrátovou destičku a jiné čipy. Dva z nich fungují a dva nejsou nijak napojeny. Jsou to tak v podstatě kusy kamene". 
 
 
Jamers Prior ale nepřinesl odpověď na zásadní otázku, co ve skutečnosti je ona dvojice nefunkčních čipů. Vypadají naprosto stejně jako ty funkční, takže v žádném případě nejde jen o kus křemíku. Z vyjádření je patrné pouze to, že jde o nefunkční čipy kvůli tomu, že nejsou na nic napojeny a je pak logické, že AMD využívá jiný substrát pro jejich pouzdro než v případě EPYC. Jako nejpříhodnější vysvětlení se tak i dle diagramu od Iana Cutresse z Anandtechu jeví to, že jde prostě o jádra, která byla vyrobena tak špatně, že se nedají použít v žádném procesoru, a to ani v Ryzen 3.
 
Obvykle jde o odpad, ale zde pro ně AMD našlo využití v podobě vyplnění volného prostoru, aby se pod přítlakem chladičů neprohýbal heatspreader. Ostatně AMD i třeba v případě nových karet RX Vega přibalovalo k recenzentským kartám nefunkční GPU Vega jako malou pozornost a nyní pro nefunkční Zeppeliny alespoň našlo praktické využití. 
 
Prior pak už celou věc konečně osvětlil svou reakcí na diagram Cutresse, když potvrdil, že v zásadě nějak takto to je. Z celého waferu s nějakými 290 čipy Zeppelin se tak jen cca 5 % využije pro procesory Threadripper, zbytek funkčních pro Ryzeny a některé z nefunkčních pak jako výplň právě pro Threadripper. Dle Priora tak nejde o deaktivované, ale nefunkční čipy a procesory Threadripper ani nejsou připraveny na to, aby mohly nést čtyři funkční. 

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Herní monitory čeká podstatné vylepšení podsvícení díky Mini-LED Herní monitory čeká podstatné vylepšení podsvícení díky Mini-LED
Společnost AU Optronics si dle Digitimes a LED Inside chystá velkou novinku týkající se podsvícení. Půjde o nasazení Mini-LED, které se mají představit především v herních panelech a výsledných monitorech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CERN odstartoval proces významného vylepšení Velkého hadronového urychlovače CERN odstartoval proces významného vylepšení Velkého hadronového urychlovače
Large Hadron Collider (LHC) je v provozu už od roku 2010 a nyní odstartoval proces jeho významného vylepšení, po němž budeme moci mluvit o HL-LHC, čili High-Luminosity. O co se v tomto případě jedná?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Výrobci grafických karet očekávají v druhém pololetí výrazný pokles prodejů Výrobci grafických karet očekávají v druhém pololetí výrazný pokles prodejů
Tchaj-wanští výrobci a dodavatelé grafických karet musejí počítat s tím, že dodávky na trh budou mít v druhém letošním pololetí sestupnou tendenci. Důvod je naprosto zřejmý, a sice značně ochablý zájem těžařů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
External Funds Used ukáže celkovou útratu na Steamu External Funds Used ukáže celkovou útratu na Steamu
Pokud by vás zajímalo, kolik peněz už jste utratili na Steamu za hry či jiné zboží, dosud jste pomocí svého klienta neměli možnost, jak to rychle a přesně zjistit. Valve nám ale tuto možnost brzy dá a půjde o nástroj External Funds Used. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Tom Forsyth, architekt Larrabee, se vrací do Intelu pomoci s vývojem GPU Tom Forsyth, architekt Larrabee, se vrací do Intelu pomoci s vývojem GPU
Intel už se nijak netají s tím, že pracuje na vývoji samostatných GPU, které mají být dost výkonné i pro moderní hry. Ostatně proto si k sobě z AMD přetáhl Raju Koduriho a ten nyní rozšiřuje svůj tým. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek