www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD: dva čipy v Threadripperech jsou v podstatě kusy kamene

AMD: dva čipy v Threadripperech jsou v podstatě kusy kamene
, , aktualita
James Prior z AMD se rozhodl jednou provždy utnout spekulace o tom, zda jeho firma do procesorů Threadripper montuje všechny čtyři čipy, které by mohly být funkční. Přináší tak vysvětlení, jak to skutečně je. 
reklama
Spekulace o tom, že by procesory Threadripper mohly ukrývat čtyři opravdové čipy Zeppelin nedávno přiživil der8auer, který se rozhodl řádně demontovat jeden z nich a podívat se na samotné čipy. Co zjistil, bylo samozřejmě neprůkazné, ale odstartovalo to nové kolečko diskusí, které se rozhodl utnout Jamer Prior z AMD. Původní spekulace o nátuře čtyř čipů Zeppelin v procesorech Threadripper spustil také der8auer, neboť právě on jako první veřejně ukázal tyto procesory bez heatspreaderu a AMD už tehdy mluvilo o tom, že dva čipy jsou nefunkční. Nyní to tak chce vysvětlit znovu a důrazněji. 


 
James Prior uvedl, že ačkoliv se může z fotografií zdát, že procesory Threadripper obsahují čtyři opravdové čipy Zeppelin, dva z nich jsou "v podstatě kámen", čímž myslí prostě a jednoduše kus křemene. Na fotografii můžete vidět, že dva čipy vypadají jinak než zbylá dvojice, ale to jen kvůli tomu, že ty napravo byly více obroušeny. 
 
 
James Prior tak uvedl, že "Threadripper nejsou jako procesory EPYC. Využívají jinou substrátovou destičku a jiné čipy. Dva z nich fungují a dva nejsou nijak napojeny. Jsou to tak v podstatě kusy kamene". 
 
 
Jamers Prior ale nepřinesl odpověď na zásadní otázku, co ve skutečnosti je ona dvojice nefunkčních čipů. Vypadají naprosto stejně jako ty funkční, takže v žádném případě nejde jen o kus křemíku. Z vyjádření je patrné pouze to, že jde o nefunkční čipy kvůli tomu, že nejsou na nic napojeny a je pak logické, že AMD využívá jiný substrát pro jejich pouzdro než v případě EPYC. Jako nejpříhodnější vysvětlení se tak i dle diagramu od Iana Cutresse z Anandtechu jeví to, že jde prostě o jádra, která byla vyrobena tak špatně, že se nedají použít v žádném procesoru, a to ani v Ryzen 3.
 
Obvykle jde o odpad, ale zde pro ně AMD našlo využití v podobě vyplnění volného prostoru, aby se pod přítlakem chladičů neprohýbal heatspreader. Ostatně AMD i třeba v případě nových karet RX Vega přibalovalo k recenzentským kartám nefunkční GPU Vega jako malou pozornost a nyní pro nefunkční Zeppeliny alespoň našlo praktické využití. 
 
Prior pak už celou věc konečně osvětlil svou reakcí na diagram Cutresse, když potvrdil, že v zásadě nějak takto to je. Z celého waferu s nějakými 290 čipy Zeppelin se tak jen cca 5 % využije pro procesory Threadripper, zbytek funkčních pro Ryzeny a některé z nefunkčních pak jako výplň právě pro Threadripper. Dle Priora tak nejde o deaktivované, ale nefunkční čipy a procesory Threadripper ani nejsou připraveny na to, aby mohly nést čtyři funkční. 

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
AOC uvedlo levné herní monitory V2H s FreeSync a IPS AOC uvedlo levné herní monitory V2H s FreeSync a IPS
Společnost AOC představila trojici nových levných herních monitorů 22V2H, 24V2H a 27V2H. Všechny tři mají IPS obrazovku a podporují také technologii AMD FreeSync. To vše za dosti nízkou cenu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tim Cook chce, aby Bloomberg stáhl kontroverzní článek Tim Cook chce, aby Bloomberg stáhl kontroverzní článek
Tim Cook vůbec není nadšený z kontroverzního článku serveru Bloomberg, který tvrdí, že čínští výrobci hardware vkládali do základních desek amerických serverů štěnice. Žádá, aby údajně nepravdivý článek stáhl.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Autonomní létající taxi Volocopter míří do Singapuru Autonomní létající taxi Volocopter míří do Singapuru
Startup Volocopter už před rokem provedl test svého autonomního létajících taxi v Dubaji a létá i Německu. Jednou z dalších zemí, kde proběhnou testovací lety tohoto 18rotorového "dronu" pro dvě osoby, bude Singapur.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede? Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede?
Dnes už konečně padlo informační embargo na nové procesory Intel, a tak se můžeme podívat na první nezávislé testy procesoru Core i9-9900K, o jehož testování firmou Principled Technologies se tak moc mluvilo. 
19.10.2018, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy
Také společnost Crucial představila nová velmi rychlá SSD. Využívají M.2 2280 formátu a sběrnice PCIe s NVMe podporou. Může se chlubit rychlostí až 2000 MB/s díky vyrovnávacímu SLC bufferu.
19.10.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář