www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD kompletuje nabídku procesorů Threadripper 2000 na trhu

AMD kompletuje nabídku procesorů Threadripper 2000 na trhu
, , aktualita
AMD mělo na konci tohoto měsíce zkompletovat svou nabídku procesorů Threadripper druhé generace na trhu, což se stalo, a tak na něj přišly už i modely 2970WX a 2920X. A jako obvykle je AMD srovnává s konkurencí od Intelu.
K oblíbeným
reklama
Procesory AMD Threadripper 2. generace byly ohlášeny už před měsíci, ovšem 24jádrový a 12jádrový model přichází na trh až nyní, a to za ceny 1299 a 649 dolarů. AMD má přitom v nabídce Intelu k dispozici alternativy, které svou cenou novým Threadripperům bohužel moc neodpovídají, ale i tak byly využity pro srovnání.
 
 
Nejdříve se podívejme ale na nové Threadrippery. Model 2970WX je slabší verze modelu 2990WX a stejně jako on využívá celkem čtyři čipy Zeppelin, v nichž by mělo být aktivováno vždy šest jader. Dá se tak říci, že jde o čtyři spojené šestijádrové Ryzen 5 v jednom procesoru a je třeba si uvědomit, že tento procesor může mít velké problémy s využitím paměti, neboť dva Zeppeliny nebudou mít vlastní přístup k RAM a budou muset na to jít oklikou prostřednictvím sousedních čipů. To pro 16 a 12jádrové Threadrippery neplatí. Co se týče taktu, ten je naprosto stejný jako u 32jádrové verze, takže 3 až 4,2 GHz a stejný je také objem L3 cache (64 MB), ale rozdíl je samozřejmě v kapacitě L2 cache, která se přímo váže k počtu jader. 
 
Ryzen Threadripper 2920X má 12 jader na taktu 3,5 až 4,3 GHz, poloviční objem L3 cache, čili 32 MB, ovšem stejný počet linek PCIe 3.0, jaký mají i lepší Threadrippery. To je ostatně logické, protože i když mají 2970WX a 2990WX čtyři čipy, vzhledem k omezení danému paticí nemohou využít jak plný počet paměťových kanálů, tak i linek PCIe 3.0. 
 
Co se týče srovnání s konkurencí, AMD uvádí, že Ryzen Threadripper 2970WX (24C/48T) a 2920X (12C/24T) jsou ve vícejádrovém výkonu o 39 % a 55 % výkonnější než Core i9-7960X (16C/32T) a Core i7-7820X (8C/16T). To je celkem jasné, neboť v počtu jader vládne mezi těmito procesory naprostý nepoměr, ovšem na to AMD nehraje. Jde mu o nalezení cenově vhodné alternativy, přičemž cena Core i9-7960X je 1700 USD. Firma by si přitom mohla vybrat pro Threadripper 2970WX v ceně 1300 USD jako konkurenta spíše slabší model Core i9-7940X (14C/28T) za 1400 USD, kde by bylo srovnání pro její procesor ještě příznivější.
 
Threadripper 2920X za 649 USD se staví proti Core i7-7820X za 599 USD, takže zde už je srovnání z hlediska ceny odpovídající, i když trošku zvýhodňuje AMD. Cenově vhodnější alternativu ale Intel nenabízí. 
 
AMD také v tiskovce zdůrazňuje, že pro Threadrippery připravilo software Dynamic Local Mode (DLM), který má optimalizovat využití jader procesoru s ohledem na přístup k paměti. Ten tak poslouží i při využití těchto procesorů při hraní a integrován je do utility Ryzen Master. Umožní, aby už nebylo nutné pro změnu mezi "pracovním" a "herním" režimem počítač restartovat. Dynamic Local Mode má za úkol prostě zjistit, které úlohy jsou nejnáročnější a ty přesune na jádra s přímým přístupem do paměti. To se tak týká pouze procesorů Threadripper WX se 24 a 32 jádry, protože v případě 12 a 16jádrových mají všechna jádra přímý přístup do paměti. Nicméně i tam bude třeba zajistit, aby byla data uložena do těch modulů RAM, které jsou napojeny na čip Zeppelin, jehož jádra zrovna daná data využívají, ale to už je spíše úloha OS. 
 
Zdroj: TZ AMD


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 % Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 %
Herní počítače byly po začátku PC krize ostrůvkem naděje, který neustále klesající prodeje neohrožovaly. Není divu, že se běžně dostupný hardware už zcela běžně označuje za herní, nicméně aktuální krize celého polovodičového průmyslu ovlivnila i herní PC.
Včera, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý
V úterý se dle VideoCardz konečně dozvíme, co si NVIDIA připravila v rámci nové řady GeForce RTX 2000 SUPER, nebo jak se tyto karty budou nakonec jmenovat. Na tom ani tak nezáleží, jako spíše na jejich specifikacích a cenách.
Včera, aktualita, Jan Vítek
3DMark dostal benchmark testující PCI Express 3DMark dostal benchmark testující PCI Express
Benchmarkovací software 3DMark už patří pod společnost UL, která pokračuje s jeho vývojem a nyní přišel čas také na PCI Express feature test. Ten tak přichází v pravý čas, aby si lidé mohli ověřit, co jim přinese PCI Express 4.0. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch
Raketa Falcon Heavy byla už potřetí a opět úspěšně vypuštěna do vesmíru, ovšem nyní to byl pro ni první noční start. Falcon Heavy letěl včera v rámci mise STP-2 a zákazníkem bylo US Air Force. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru
Robot jménem Bumble, který je jedním z Astrobee od NASA, měl nedávno první možnost se sám proletět vesmírem a vypořádat se se stavem beztíže. Test robota proběhl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková