www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD kompletuje nabídku procesorů Threadripper 2000 na trhu

AMD kompletuje nabídku procesorů Threadripper 2000 na trhu
, , aktualita
AMD mělo na konci tohoto měsíce zkompletovat svou nabídku procesorů Threadripper druhé generace na trhu, což se stalo, a tak na něj přišly už i modely 2970WX a 2920X. A jako obvykle je AMD srovnává s konkurencí od Intelu.
K oblíbeným
reklama
Procesory AMD Threadripper 2. generace byly ohlášeny už před měsíci, ovšem 24jádrový a 12jádrový model přichází na trh až nyní, a to za ceny 1299 a 649 dolarů. AMD má přitom v nabídce Intelu k dispozici alternativy, které svou cenou novým Threadripperům bohužel moc neodpovídají, ale i tak byly využity pro srovnání.
 
 
Nejdříve se podívejme ale na nové Threadrippery. Model 2970WX je slabší verze modelu 2990WX a stejně jako on využívá celkem čtyři čipy Zeppelin, v nichž by mělo být aktivováno vždy šest jader. Dá se tak říci, že jde o čtyři spojené šestijádrové Ryzen 5 v jednom procesoru a je třeba si uvědomit, že tento procesor může mít velké problémy s využitím paměti, neboť dva Zeppeliny nebudou mít vlastní přístup k RAM a budou muset na to jít oklikou prostřednictvím sousedních čipů. To pro 16 a 12jádrové Threadrippery neplatí. Co se týče taktu, ten je naprosto stejný jako u 32jádrové verze, takže 3 až 4,2 GHz a stejný je také objem L3 cache (64 MB), ale rozdíl je samozřejmě v kapacitě L2 cache, která se přímo váže k počtu jader. 
 
Ryzen Threadripper 2920X má 12 jader na taktu 3,5 až 4,3 GHz, poloviční objem L3 cache, čili 32 MB, ovšem stejný počet linek PCIe 3.0, jaký mají i lepší Threadrippery. To je ostatně logické, protože i když mají 2970WX a 2990WX čtyři čipy, vzhledem k omezení danému paticí nemohou využít jak plný počet paměťových kanálů, tak i linek PCIe 3.0. 
 
Co se týče srovnání s konkurencí, AMD uvádí, že Ryzen Threadripper 2970WX (24C/48T) a 2920X (12C/24T) jsou ve vícejádrovém výkonu o 39 % a 55 % výkonnější než Core i9-7960X (16C/32T) a Core i7-7820X (8C/16T). To je celkem jasné, neboť v počtu jader vládne mezi těmito procesory naprostý nepoměr, ovšem na to AMD nehraje. Jde mu o nalezení cenově vhodné alternativy, přičemž cena Core i9-7960X je 1700 USD. Firma by si přitom mohla vybrat pro Threadripper 2970WX v ceně 1300 USD jako konkurenta spíše slabší model Core i9-7940X (14C/28T) za 1400 USD, kde by bylo srovnání pro její procesor ještě příznivější.
 
Threadripper 2920X za 649 USD se staví proti Core i7-7820X za 599 USD, takže zde už je srovnání z hlediska ceny odpovídající, i když trošku zvýhodňuje AMD. Cenově vhodnější alternativu ale Intel nenabízí. 
 
AMD také v tiskovce zdůrazňuje, že pro Threadrippery připravilo software Dynamic Local Mode (DLM), který má optimalizovat využití jader procesoru s ohledem na přístup k paměti. Ten tak poslouží i při využití těchto procesorů při hraní a integrován je do utility Ryzen Master. Umožní, aby už nebylo nutné pro změnu mezi "pracovním" a "herním" režimem počítač restartovat. Dynamic Local Mode má za úkol prostě zjistit, které úlohy jsou nejnáročnější a ty přesune na jádra s přímým přístupem do paměti. To se tak týká pouze procesorů Threadripper WX se 24 a 32 jádry, protože v případě 12 a 16jádrových mají všechna jádra přímý přístup do paměti. Nicméně i tam bude třeba zajistit, aby byla data uložena do těch modulů RAM, které jsou napojeny na čip Zeppelin, jehož jádra zrovna daná data využívají, ale to už je spíše úloha OS. 
 
Zdroj: TZ AMD


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nehody Boeingu 737 zavinily i peníze, kritická výbava byla za příplatek Nehody Boeingu 737 zavinily i peníze, kritická výbava byla za příplatek
Jistě vám neunikly dvě smrteln nehody Boeingu 737 MAX 8 v poslední době, při kterých dohromady zemřelo téměř 350 lidí. Mohly za ně peníze. Aerolinky totiž šetřily a nepřiplatily si za důležitou bezpečnostní výbavu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Korejci tajně dávali kamery do hotelů, hosty streamovali na internetu Korejci tajně dávali kamery do hotelů, hosty streamovali na internetu
Na internetu se dnes streamuje všechno. Dva Korejci se tak rozhodli, že budou šmírovat hotelové hosty a do mnoha hotelů po Jižní Koreji instalovali tajné kamery, kterými natáčeli hosty a záznamy prodávali na internetu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps
Viceprezident Googlu Phil Harrison se více rozpovídal o novém projektu streamování her Google Stadia. Mnozí si dělají obavy o nutné internetové připojení. Dle Harrisona by si hráči měli vystačit s 30Mbps připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac
Microsoft nevyvíjí software pouze pro svou vlastní platformu, ale i pro ty konkurenční. Jeho antivir Windows Defender ATP tak přišel o slůvko Windows v názvu a nyní je k dispozici i pro systém Apple macOS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících
Boj o první místo v počtu sledujících na YouTube se stal naprostou zvráceností. Fanoušci youtubera PewDiePie hackují tiskárny i chytré televize. Nyní jeden z nich udělal ransomware, který odemkne data tehdy, když PewDiePie získá 100 milionů sledujících.
Včera, aktualita, Milan Šurkala