Koncem srpna společnost Nvidia varovala své investory, že příjmy firmy budou značně nižší, než se původně očekávalo. Snížení odhadů o 17 % bylo opravdu výrazné, nicméně zdaleka nejde o jedinou společnost, která přecenila trh. Zda se konkurenční AMD také tolik spoléhalo na kryptoměnovou horečku, nebo spíše očekávalo lepší výsledky na trhu procesorů, nevíme, faktem je, že i ono muselo varovat investory před výrazně nižším výsledkem, než byl předpoklad. Původně se pro čtvrtletí Q3/22 odhadovaly příjmy ve výši 6,7 mld. USD (+/- 200 mil.), nicméně nyní je to jen 5,6 mld. USD, tedy a 16,5 % méně. Obě dvě firmy tedy snížily své odhady o zhruba podobné procento. Nicméně i pokles může stále znamenat růst, jen menší. Firma tak předpokládala téměř 56% růst, nicméně nyní jde "jen" o 29 %.

Největší zásah zaznamenala divize Client, která zahrnuje desktopové a mobilní procesory. Tam se očekává 1,0 mld. USD, což je 53% propad proti předchozímu čtvrtletí Q2/22 a o 40 % méně než loni. Trh s PC je na tom v posledním čtvrtletí velmi špatně a hodně se projevily i skladové korekce na trhu. Ukazuje se navíc, že prodejní čísla nových Ryzenů 7000, jakkoli jde o vynikající procesory, které navíc ve většině případů ani nezdražily, nejsou zrovna vysoké. Např. na Mindfactory v týdnu uvedení nových procesorů měla CPU pro AM4 u AMD 78% zastoupení, 22 % bylo pro AM5. Už následující týden to ale bylo jen 6 % pro AM5.
Na Amazonu má první Ryzen z nové řady až 18. pozici (jde o nejvýkonnější Ryzen 9 7950X). Situace se nicméně zlepšuje, a zatímco na Techspotu ještě před pár hodinami neviděli v seznamu žádný další Zen 4 v Top 30, nyní tam už máme Ryzen 7 7700X na 24. pozici a Ryzen 9 7900X na 29. místě. Důvodem slabších prodejů může být např. to, že jde o novou platformu, tedy o novou patici na nových základních deskách s dražšími pamětmi DDR5, a ne každému se chce upgradovat celý základ PC.
Naopak ostatní části AMD by si měly polepšit. Data Center má přinést okolo 1,6 mld. USD a meziročně si vylepšit výsledek o 45 %. Také divize Gaming, kam patří GPU, se na rozdíl od Nvidie nepropadá o třetinu, ale naopak má meziročně vzrůst o 14 % na 1,6 mld. USD. Velmi pěkně si má vést i původní maličká divize Embedded. Ta má přinést 1,3 mld. USD, což je dáno akvizicí Xilinxu. Meziročně totiž půjde o nárůst o více než 1500 %.
Zdroj: wccftech.com, techspot.com