Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD mělo také velké oči, snižuje odhady příjmů a Zenu 4 se moc nedaří

12.10.2022, Milan Šurkala, aktualita
AMD mělo také velké oči, snižuje odhady příjmů a Zenu 4 se moc nedaří
Situace na trhu s výpočetní technikou se negativně dotýká většiny společností. Mezi těmi, které nečekaly takový propad trhu, je i společnost AMD. Ta investory varovala, že příjmy zdaleka nebudou tak vysoké, jak se čekalo. Nedaří se moc ani novým Ryzenům 7000.
Koncem srpna společnost Nvidia varovala své investory, že příjmy firmy budou značně nižší, než se původně očekávalo. Snížení odhadů o 17 % bylo opravdu výrazné, nicméně zdaleka nejde o jedinou společnost, která přecenila trh. Zda se konkurenční AMD také tolik spoléhalo na kryptoměnovou horečku, nebo spíše očekávalo lepší výsledky na trhu procesorů, nevíme, faktem je, že i ono muselo varovat investory před výrazně nižším výsledkem, než byl předpoklad. Původně se pro čtvrtletí Q3/22 odhadovaly příjmy ve výši 6,7 mld. USD (+/- 200 mil.), nicméně nyní je to jen 5,6 mld. USD, tedy a 16,5 % méně. Obě dvě firmy tedy snížily své odhady o zhruba podobné procento. Nicméně i pokles může stále znamenat růst, jen menší. Firma tak předpokládala téměř 56% růst, nicméně nyní jde "jen" o 29 %.
 
AMD Ryzen 7000
 
Největší zásah zaznamenala divize Client, která zahrnuje desktopové a mobilní procesory. Tam se očekává 1,0 mld. USD, což je 53% propad proti předchozímu čtvrtletí Q2/22 a o 40 % méně než loni. Trh s PC je na tom v posledním čtvrtletí velmi špatně a hodně se projevily i skladové korekce na trhu. Ukazuje se navíc, že prodejní čísla nových Ryzenů 7000, jakkoli jde o vynikající procesory, které navíc ve většině případů ani nezdražily, nejsou zrovna vysoké. Např. na Mindfactory v týdnu uvedení nových procesorů měla CPU pro AM4 u AMD 78% zastoupení, 22 % bylo pro AM5. Už následující týden to ale bylo jen 6 % pro AM5.
 
Na Amazonu má první Ryzen z nové řady až 18. pozici (jde o nejvýkonnější Ryzen 9 7950X). Situace se nicméně zlepšuje, a zatímco na Techspotu ještě před pár hodinami neviděli v seznamu žádný další Zen 4 v Top 30, nyní tam už máme Ryzen 7 7700X na 24. pozici a Ryzen 9 7900X na 29. místě. Důvodem slabších prodejů může být např. to, že jde o novou platformu, tedy o novou patici na nových základních deskách s dražšími pamětmi DDR5, a ne každému se chce upgradovat celý základ PC.
 
Naopak ostatní části AMD by si měly polepšit. Data Center má přinést okolo 1,6 mld. USD a meziročně si vylepšit výsledek o 45 %. Také divize Gaming, kam patří GPU, se na rozdíl od Nvidie nepropadá o třetinu, ale naopak má meziročně vzrůst o 14 % na 1,6 mld. USD. Velmi pěkně si má vést i původní maličká divize Embedded. Ta má přinést 1,3 mld. USD, což je dáno akvizicí Xilinxu. Meziročně totiž půjde o nárůst o více než 1500 %.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.