reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD mluví o blízké budoucnosti Radeonu

15.1.2018, Jan Vítek, aktualita
AMD mluví o blízké budoucnosti Radeonu
Scotta Wassona si odchytil redaktor německého severu PC Games Hardware, který s ním probral nejbližší budoucnost desktopových GPU a grafických karet. Co nám k tomu tento zástupce společnosti AMD může říci?
Letošní CES bylo podobně jako minulý ročník z hlediska informací o desktopových grafických čipech a kartách zklamání. Vzhledem k nedávno uvedené grafické kartě NVIDIA TITAN V se očekávalo, že by NVIDIA mohla přinést alespoň nějaké informace o nové generaci karet s čipy Volta. Nic takového se nestalo a od AMD se už vůbec nečekalo, že by podrobněji informovalo o dalších generacích čipů, ale něco nového jsme se přeci jen dozvěděli. 
 
 
AMD bohužel nepřineslo zrovna dobré zprávy, protože dle jeho GPU roadmapy budou aktuální 14nm čipy Vega nahrazeny 7nm GPU stejné architektury a nová Navi dorazí o rok později, než bylo původně plánováno. Je velká otázka, co 7nm proces přinese, ovšem my si už dříve mohli být jisti jednou věcí, a sice že přinejmenším první 7nm Vegy rozhodně nebudou mířit do našich desktopů, ale do serverů a pracovních stanic jako karty orientované na GPGPU a AI. Takže to znamená, že se tento rok nejspíše od AMD nedočkáme nových desktopových karet, které by zastínily aktuální RX Vega 56 a 64. Dle toho se ani nelze divit, že NVIDIA nepospíchá. 
 
Co k tomu ale mohl říci Scott Wasson z marketingu firmy AMD? Ten pochopitelně nemohl blíže mluvit o dalších generacích GPU a vedle toho je dobře známé, že AMD se aktuálně zaměřuje především na to, aby na trh dokázalo dostat Vegy v dostatečném množství. To je ale v této době sisyfovská práce, neboť trh nestíhá zásobit ani NVIDIA, která s výrobou svých karet žádné problémy nemá. Ale tomu jsme se věnovali nedávno
 
 
Wasson tak potvrdil, že AMD aktuálně pracuje na tom, aby umožnila co nejhladší nástup nereferenčních verzí karet s čipy Vega. Uvedl také, že prioritu má nyní zásobování AIB partnerů novými čipy před výrobou referenčních karet, jichž tak na trhu bude asi ještě méně než doposud, ale to je z pohledu zákazníka spíše dobrá zpráva. 
 
Dále byla potvrzena informace, že 7nm GPU Vega budou určeny výhradně pro akcelerátory Radeon Instinct. První vzorky GPU Navi mají být vyrobeny ještě letos, ale že by se dostaly do prodeje v hotových produktech, s tím skutečně počítat nelze. 
 
 
Pokud tak někdo čeká na sérii Radeon 600, bude si muset opravdu počkat. AMD by případně mohlo vypustit do světa menší čip Vega, jenž by nahradil Polaris 10 nebo přijít s vylepšeným Polarisem s GDDR6, ale nic z toho nebylo potvrzeno. Nakonec to může dopadnout tak, že letos se žádná nová série desktopových karet AMD neobjeví. 
 
Wasson také nepotvrdil a ani nevyvrátil, že by AMD chystalo mobilní verze Vegy 56 a 64 a pouze uvedl, že později v tomto roce přijde samostatné mobilní GPU Vega. Jaké to ale bude, toť otázka. 
 
Zdroj: PC Games Hardware via YouTube


reklama