reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD RX Vega letos nástupce nedostanou, ale přijdou mobilní Vegy s HBM2

8.1.2018, Jan Vítek, aktualita
AMD RX Vega letos nástupce nedostanou, ale přijdou mobilní Vegy s HBM2
V první zprávě tohoto týdne jsme se letmo dotkli také grafických novinek firmy AMD, z nichž bylo zřejmé, že herní 7nm GPU letos opravdu ještě čekat nemůžeme. Z dalších informací je také jasné, že NVIDIA nemá kam spěchat.
Právě CES 2018 by v tomto týdnu mohl přinést nové zajímavé informace od firmy NVIDIA, která už nějaký ten pátek má na trhu profesionální karty s GPU generace Volta, nedávno k nim přibyly i nové TITANy s Voltou, a tak by se mohlo zdát, že herní grafiky stejné generace už opravdu musí být za rohem. Tomu se budeme případně ještě věnovat, ale nyní jsou tu čerstvé informace od AMD, která dle následujího obrázku letos nepředstaví žádného nástupce karet RX Vega. 
 
 
Tento obrázek totiž ve stručnosti ukazuje grafické portfolio firmy AMD pro letošní rok, kde je jasně řečeno, že v případě desktopových grafik to stále budou Radeon RX Vega 56 a 64. Čili prostě a jednoduše, AMD nebude mít přinejmenším po celý tento rok k dispozici grafiku, která by mohla ohrozit cokoliv nad GeForce GTX 1080, což je GPU, které už je na trhu více než rok a půl. Otázka zní, jak s tím naloží konkurence.
 
Další hlavní zpráva je, že ani v jakémkoliv jiném produktu se ještě nepředstaví architektura Navi, neboť i v případě profesionálních karet pro strojové učení to budou sice 7nm GPU, ale stále Vega. Vedle nich tak i nadále přežijí už před rokem představené Radeony Instinct MI25, čili opět Vegy. 
 
 
AMD se však odhodlalo uvést na trh mobilní samostatná GPU Vega vybavená paměťmi HBM2, která budou určena jak pro notebooky, tak pro tenké pracovní stanice, čili nejspíše počítače AiO. Asi nikdo by se nedivil, kdyby šlo o stejná GPU se 24 CU (1536 SP), jaká budou využita i v Kaby Lake-G a případně ještě nějaká silnější. Znamenalo by to i ten fakt, že AMD bude nabízet vlastní produkty založené na technologii EMIB, čili levnější a jednodušší variantě pro problematické interposery využívané pod GPU Vega. Na to ostatně ukazuje zmínka o 1,7mm Z height, čili o velice malé tloušťce celého pouzdra. 
 
 
Další slide už jasně ukazuje generační posloupnost GPU, do níž přibyla 7nm Vega a je zřejmé, že Navi se chystá pro příští rok a pak bude v roce 2020 následovat další generace založená na procesu 7nm+. Pod tímto označením by se už mělo konečně skrývat nasazení Extrémní ultrafialové litografie (EUV). 
 
 
V případě herních karet AMD se tak letos dočkáme leda toho, že na trh už konečně vstoupí nereferenční modely a budou snad opravdu k dispozici. Jenomže to nezáleží ani tak moc na AMD, jako spíše na vývoji cen kryptoměn, jejichž vlna se měla dle starších odhadů už utlumovat, a ona přitom spíše narůstá kvůli zvyšující se hodnotě měn jako Ripple a jiných. 
 

Nakonec tu máme menší novinku, a sice plánovanou podporu HDMI 2.1 s variabilní obnovovací frekvencí, čili Radeony RX budou na tomto rozhraní podporovat FreeSync. Stačit budou nové ovladače. 
 
 
Zdroj: Hexus.net


reklama