www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

AMD nakonec přichystá Smart Access Memory i pro NVIDII a Intel

AMD nakonec přichystá Smart Access Memory i pro NVIDII a Intel
, , aktualita
AMD nejdříve ohlásilo svou technologii Smart Access Memory pouze pro nejnovější Radeony, Ryzeny a čipové sady, ovšem NVIDIA poté oznámila, že přichystá odpověď, která nebude hardwarově tak omezena. Reakce se dala očekávat.
K oblíbeným
reklama
AMD Smart Access Memory (SMA) přidává hrám sotva pár procent výkonu, ovšem je to nárůst, který je zdarma, i když zatím jen pro majitele toho "pravého" hardwaru a těch zatím moc není. NVIDIA přitom nedávno ohlásila, že plánuje svou verzi SMA, neboť tato technologie ostatně vychází z obecně dostupné funkce sběrnice PCI Express, takže se skutečně dalo očekávat, že AMD nadále nebude bazírovat na svých dříve stanovených hardwarových omezeních. A skutečně.
 
 
V rozhovoru pro PCWorld nám zástupce firmy AMD potvrdil, že v týmech Ryzen i Radeon se už pracuje na tom, aby SAM mohl fungovat i na procesorech Intel v případě využití grafiky Radeon, anebo naopak na grafikách NVIDIA, pokud budou pracovat na systému s CPU Ryzen. Čili pokud NVIDIA ohlásila univerzálně fungující řešení, rodí se nám tu nový široce využívaný standard, což je pouze dobře z hlediska přilákání herních vývojářů, aby měli motivaci novou možnost začít využívat. 
 
Zatím však neznáme žádné podrobnosti, čili jistá omezení mohou přetrvat, a to třeba z hlediska verze sběrnice PCI Express nebo generace grafických karet, takže uvidíme. 
 
Je také otázka, kam to všechno povede a máme tu především dvě neznámé: výkon a využití paměti. Zřejmé je, že vývojáři s funkcí SAM doposud spíše nepočítali, takže její přínos se teprve může ukázat, ovšem to je spojeno právě s využitím paměti. AMD je v tomto případě aktuálně ve výhodě, protože i jeho ekvivalent pro RTX 3070 má k dispozici mnohem více paměti, z níž si logicky může o to více ukousnout procesor. A ani RTX 3080 s 10GB bufferem nemusí mít v některých titulech dost na rozdávání a určitě ne tolik jako 16GB Radeony. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ASRock ROMED4ID-2T: EPYC nyní už i na trošku přerostlé Mini ITX ASRock ROMED4ID-2T: EPYC nyní už i na trošku přerostlé Mini ITX
Pokud má někdo zájem, může si díky společnosti ASRock postavit sestavu založenou na procesoru AMD EPYC i na desce formátu Mini ITX. Je to pravda trošinku přerostlá Mini ITX, ale ne o moc. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 7 5800U na Zen 3 ukazuje vysoký nárůst IPC v Single-Core AMD Ryzen 7 5800U na Zen 3 ukazuje vysoký nárůst IPC v Single-Core
AMD nám udělalo poněkud nepořádek ve značení procesorů, a tak tu máme mobilní Ryzen 7 5700U na architektuře Zen 2 a 5800U, který už bude mít Zen 3. A jak ukazují první testy, jednovláknový výkon šel opravdu hodně nahoru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
3DMark dostal nové UI a také umí odhadovat herní výkon sestavy 3DMark dostal nové UI a také umí odhadovat herní výkon sestavy
UL Benchmarks představují novou verzi 3DMarku coby hlavní aplikace, pomocí které spouštíme všechny možné testy patřící do celé nabídky. Ta má přepracované uživatelské rozhraní a pak je tu ještě jedna novinka. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ASRock ohlašuje tenounká PC Mars s mobilními AMD Renoir ASRock ohlašuje tenounká PC Mars s mobilními AMD Renoir
Společnost ASRock si tentokrát nepřipravila nové komponenty, ale hotová PC řady Mars 4000U, jejíž označení už napovídá, čím budou tyto počítače vybaveny. Jde o řadu AMD Ryzen 4000U, čili mobilní Renoir. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel je opět jednička, prudký růst na trhu s čipy však ukazují jiní Intel je opět jednička, prudký růst na trhu s čipy však ukazují jiní
Firma IC Insights opět zveřejnila svůj přehled o světovém trhu mezi výrobci polovodičů, kam patří všichni, ať už mají či nemají své výrobní kapacity. Intel je opět na svém zdánlivě neotřesitelném prvním místě, ale na rozdíl od jiných moc nerostl.
Dnes, aktualita, Jan Vítek