www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Navi 23: další naděje na "zabijáka NVIDIE" pro příští rok

AMD Navi 23: další naděje na "zabijáka NVIDIE" pro příští rok
, , aktualita
Společnost AMD vyslala na trh slušné karty v podobě série Radeon RX 5700, ovšem i když jimi donutila konkurenci reagovat, neohrozila její nejlepší karty, takže není divu, že žádná RTX 2080 Ti Super nepřišla. Co se ale může chystat?
K oblíbeným
reklama
Přímo od Lisy Su už máme potvrzeno, že se chystají ještě výkonnější 7nm čipy Navi, takže to je bez debat. Zbývá jen zjistit, o co by se mohlo jednat a že jde o hardware chystaný s největší pravděpodobností až pro příští rok, tak je ještě velice brzy na to, abychom mohli očekávat finální specifikace s ohledem na konfiguraci čipu, když ty asi ještě nezná ani sám výrobce. 
 
 
Zbývají nám tak úvahy a spekulace, přičemž ty mluví o jistém čipu Navi 23 s již druhou generací RDNA, která bude rovněž podporovat ray tracing a daný čip má být interně nazýván "NVIDIA killer". Takže ne zabiják GeForce, ale rovnou celé NVIDIE, no uvidíme. A pak tu máme také jisté Navi 21. 
 
Nová GPU máme očekávat zhruba rok poté, co AMD představilo první Navi, takže někdy v polovině 2020. Měla by být již součástí druhé generace karet s RDNA, která bude založena na 7nm+, čili na 7nm procesu s EUV. Fanoušci pak mohou jen doufat, že Navi 23 uspěje tam, kde selhal jak Radeon R9 Fury X, tak RX Vega i Radeon VII. Mimochodem, ještě jsme neviděli potvrzení toho, že Radeon VII byl opravdu stažen z trhu, ovšem vzhledem k tomu, že z něj prakticky zmizel, je to celkem jasné. 
 
Otázka je, na jaké úrovni bude podpora ray tracingu v hardwaru nových Radeonů s 2. gen. RDNA. Od zástupce AMD jsme se minulý rok dozvěděli, že ray tracing podporován nebude, dokud to výkonnostně nezvládne celé spektrum karet. Takže uvidíme, zda to bude, či nebude pravda a co si AMD vůbec přichystá. Ostatně ray tracing má mnoho podob, může mít mnoho úrovní kvality a zkrátka existuje mnoho proměnných, které zatím nevíme. 
 
Další otázky se točí kolem pamětí. Aktuální RX 5700 si bohatě vystačí s GDDR6, což ostatně platí i pro herní hi-end firmy NVIDIA. AMD však v minulosti investovalo peníze a energii do využití pamětí typu HBM, které jsou velice výkonné, ale také mají velice složitou implementaci a ta přinesla řadu problémů. 
 
Ovšem právě dnes se můžeme dozvědět o tom, jak SK Hynix ohlásil paměti HBM2E, které by mohly nabídnout řešení. Jde o DRAM v 8-Hi Stack, čili v osmivrstvých čipech po 16 Gb, které pracují na 3,2 Gb/s. Čili jedna jediná výsledná paměť nabízí kapacitu 16 GB a s ní propustnost 410 GB/s a ve dvou pak to je v obou ohledech dvojnásobek. My přitom můžeme předpokládat, že implementaci dvou čipů HBM už AMD zvládne po peripetiích s RX Vega levou zadní. Ostatně Radeony VII už mají čtyři čipy, které by tak nabídly 64 GB při 1,64 TB/s, což by pro hi-end (ne nutně herní) příští generace rozhodně mělo stačit. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti
Známý leaker vystupující jako wjm47196 přinesl zprávu, že má osobně již potvrzené kapacity pamětí výkonných GeForce RTX nové generace, které využijí široké paměťové sběrnice. Má jít o 24, 20 a 10 GB, což si zcela jistě zaslouží vysvětlení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie
Koronavirová pandemie se podepsala i na Mozille, která už nějakou dobu mění obchodní strategii. COVID-19 si ale vyžádal urgentní reakci a obchodní model se musí změnit rychleji a výrazněji. Prvním krokem je propuštění 250 zaměstnanců.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci
Společnost Nuvia byla založena třemi bývalými pracovníky firmy Apple teprve loni a jak napovídá její vlastní název i označení prvního procesoru, jejím cílem je vytvořit zcela nový procesorový design. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování
Síť seizmometrů měřících zemětřesení a varujících před ním je hodně drahá a Google ji chce velmi zlevnit a rozšířit. Stačit k tomu budou vestavěné akcelerometry v telefonech s operačním systémem Android.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor
S herními monitory, které disponují 34palcovými prohnutými obrazovkami s poměrem stran 21:9 se v poslední době roztrhl pytel. Svůj model nedávno představilo i Xiaomi a nyní tu máme novinku od Gigabyte. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář