www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Šéfka AMD potvrdila chystané hi-end Navi a 7nm mobilní Ryzeny

Šéfka AMD potvrdila chystané hi-end Navi a 7nm mobilní Ryzeny
, , aktualita
Lisa Su, CEO společnosti AMD, trošku překvapivě potvrdila, že její firma si chystá nové zásadní produkty, a sice jednak hi-end grafické čipy Navi a vedle toho také mobilní 7nm procesory Ryzen. 
K oblíbeným
reklama
Dá se říci, že 7nm mobilní procesory Ryzen rozhodně očekáváme a také už bylo dost napsáno o hi-end čipech Navi, ovšem přece jen by se nedalo čekat, že by šéfka AMD potvrdila jejich přípravy tak brzy. Nicméně AMD jako takové patří mezi sdílnější firmy a rozhodně pak sdílnější než jsou NVIDIA a Intel, které se snaží spíše vše tajit do poslední chvíle. 
 
 
Lisa Su přinesla tyto informace v odpovědi na otázku po ohlášení nových finančních výsledků firmy AMD, kdy prostě prohlásila že výše zmíněné produkty jsou chystány. K tomu dodala, že AMD si připravuje bohaté 7nm portfolio nad rámec toho, co bylo dosud představeno a týká se to následujících kvartálů. 
 
AMD má na trhu zatím pouze dva 7nm Radeony, a to RX 5700 a RX 5700 XT, přičemž my jsme uvažovali o tom, že je brzy doplní spíše levnější a slabší modely. Nicméně to nebylo vyvráceno, ale nyní máme už konečně přímo od Lisy Su potvrzeno i to, že přijdou i výkonnější. Měly by to být čipy Navi 20 (případně Navi 12 navzdory předchozímu stylu označování) a konkrétně pak Radeony RX 5800 či 5900. A vzhledem k tomu, co předvádí dnešní 7nm Navi, by šlo očekávat, že jsou schopny zaútočit na samotný hi-end NVIDIE. 
 
Kdy bychom je ale mohli očekávat? O Navi 20 se mluvilo jako o čipech chystaných pro příští rok a to, co se o dodávkách 7nm čipů od AMD dozvídáme, je zřejmé, že to pravděpodobné. Respektive je pravděpodobné, že dříve to nebude. AMD se nyní soustředí především na procesory a pomocí 7nm procesu si nechává vyrábět malé 8jádrové čiplety (mezi 70 a 78 mm2), zatímco Navi 10 zabírají 251 mm2. Nyní se přitom potýká s tím, aby na trh dostalo dostatek 12jádrových Ryzenů, o něž je velký zájem, následovat mají navíc EPYC a Threadrippery. 
 
 
Nevypadá tak pravděpodobně, aby se vedle toho na trh brzy dostaly další a mnohem výkonnější i větší GPU, zvláště když si AMD chce připravit také 7nm mobilní procesory Ryzen. Zkrátka toho má dost samotné vedení firmy by si jistě přálo, kdyby mohlo to všechno vrhnout na trh najednou, dokud má v 7nm procesu technologickou výhodu. Musíme se tak nechat překvapit, co po prvních Navi a 7nm Ryzenech přijde pro spotřebitele jako následující produktová řada. Mluví se i o procesu 7nm+ s EUV, na němž budou stavěna GPU s RDNA 2, čili druhou verzí RDNA a to se týká už příštího roku. Zda jde rovněž o zmíněných hi-end Navi 20, to není možné říci. Takže prostě a jednoduše uvidíme. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC
Společnost Western Digital si připravila novou produktovou řadu WD_BLACK, která se skládá z externích pevných disků i SSD určených pro počítače PC i herní konzole. Vybaveny jsou rychlým rozhraním a zaujmout chtějí i svým designem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen
Na světlo světa se dostaly záznamy o raných vzorcích procesorů generace Intel Tiger Lake, které by se měly objevit někdy v příštím roce. Vybaveny přitom mají být už 12. generací grafiky Intel, čili Xe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc
Pokud někdo nechce investovat do vlastních solárních panelů, které si namontuje třeba na střechu svého domu, může si je nyní od společnosti Tesla pronajmout. Ceny přitom začínají na 50 dolarech měsíčně. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet
Díky vesmírnému teleskopu Kepler a mapovacímu Gaia jsou k dispozici informace, z nichž se dá odvodit přibližný počet planet jistého typu. A ty říkají, že naše galaxie by měla být domovem pro až 10 miliard planet srovnatelných se Zemí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
NVIDIA vybavila servery GeForce Now podporou RTX NVIDIA vybavila servery GeForce Now podporou RTX
NVIDIA provozuje vlastní herní streamovou službu, a sice známou platformu GeForce Now. Nyní se dozvídáme, že ta nabídne i možnost hrát hry s podporou technologií RTX. Servery tak byly vybaveny příslušnými kartami.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář