www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Šéfka AMD potvrdila chystané hi-end Navi a 7nm mobilní Ryzeny

Šéfka AMD potvrdila chystané hi-end Navi a 7nm mobilní Ryzeny
, , aktualita
Lisa Su, CEO společnosti AMD, trošku překvapivě potvrdila, že její firma si chystá nové zásadní produkty, a sice jednak hi-end grafické čipy Navi a vedle toho také mobilní 7nm procesory Ryzen. 
K oblíbeným
reklama
Dá se říci, že 7nm mobilní procesory Ryzen rozhodně očekáváme a také už bylo dost napsáno o hi-end čipech Navi, ovšem přece jen by se nedalo čekat, že by šéfka AMD potvrdila jejich přípravy tak brzy. Nicméně AMD jako takové patří mezi sdílnější firmy a rozhodně pak sdílnější než jsou NVIDIA a Intel, které se snaží spíše vše tajit do poslední chvíle. 
 
 
Lisa Su přinesla tyto informace v odpovědi na otázku po ohlášení nových finančních výsledků firmy AMD, kdy prostě prohlásila že výše zmíněné produkty jsou chystány. K tomu dodala, že AMD si připravuje bohaté 7nm portfolio nad rámec toho, co bylo dosud představeno a týká se to následujících kvartálů. 
 
AMD má na trhu zatím pouze dva 7nm Radeony, a to RX 5700 a RX 5700 XT, přičemž my jsme uvažovali o tom, že je brzy doplní spíše levnější a slabší modely. Nicméně to nebylo vyvráceno, ale nyní máme už konečně přímo od Lisy Su potvrzeno i to, že přijdou i výkonnější. Měly by to být čipy Navi 20 (případně Navi 12 navzdory předchozímu stylu označování) a konkrétně pak Radeony RX 5800 či 5900. A vzhledem k tomu, co předvádí dnešní 7nm Navi, by šlo očekávat, že jsou schopny zaútočit na samotný hi-end NVIDIE. 
 
Kdy bychom je ale mohli očekávat? O Navi 20 se mluvilo jako o čipech chystaných pro příští rok a to, co se o dodávkách 7nm čipů od AMD dozvídáme, je zřejmé, že to pravděpodobné. Respektive je pravděpodobné, že dříve to nebude. AMD se nyní soustředí především na procesory a pomocí 7nm procesu si nechává vyrábět malé 8jádrové čiplety (mezi 70 a 78 mm2), zatímco Navi 10 zabírají 251 mm2. Nyní se přitom potýká s tím, aby na trh dostalo dostatek 12jádrových Ryzenů, o něž je velký zájem, následovat mají navíc EPYC a Threadrippery. 
 
 
Nevypadá tak pravděpodobně, aby se vedle toho na trh brzy dostaly další a mnohem výkonnější i větší GPU, zvláště když si AMD chce připravit také 7nm mobilní procesory Ryzen. Zkrátka toho má dost samotné vedení firmy by si jistě přálo, kdyby mohlo to všechno vrhnout na trh najednou, dokud má v 7nm procesu technologickou výhodu. Musíme se tak nechat překvapit, co po prvních Navi a 7nm Ryzenech přijde pro spotřebitele jako následující produktová řada. Mluví se i o procesu 7nm+ s EUV, na němž budou stavěna GPU s RDNA 2, čili druhou verzí RDNA a to se týká už příštího roku. Zda jde rovněž o zmíněných hi-end Navi 20, to není možné říci. Takže prostě a jednoduše uvidíme. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10 Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10
CCleaner je populární aplikace, kterou uživatelé nechávají čistit operační systém od nepotřebného softwaru, jeho zbytků či čehokoliv, co nepotřebují. Windows Defender ale nyní tento software vidí jako "potenciálně nechtěnou aplikaci". Proč?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Windows na Chromebooku? Půjde to snadněji, ale ne pro všechny Windows na Chromebooku? Půjde to snadněji, ale ne pro všechny
Google se rozhodl zasadit o to, aby byly v chromeboocích dostupné aplikace z Windows. Tato možnost bude ovšem přístupná pouze pro podnikovou sféru. Na cestě je ovšem i další, tentokrát neoficiální způsob.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Mini PC Asus PN50 s Ryzen Renoir přijdou příští měsíc Mini PC Asus PN50 s Ryzen Renoir přijdou příští měsíc
Už příští měsíc se dočkají zákazníci, kteří by si rádi pořídili nové malé PC se slušnou moderní výbavou, jakou nabízí APU Ryzen 4000 mobilní řady. Jedná se o počítače Asus PN50 ve stylu formátu Intel NUC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Viceprezident Ubisoftu opouští svou pozici uprostřed interního vyšetřování Viceprezident Ubisoftu opouští svou pozici uprostřed interního vyšetřování
Společnost Ubisoft se stále otřásá v základech, jak probíhá interní vyšetřování toho, co vypadá na celou kulturu sexuálního obtěžování a zneužívání. Nyní společnost opouští viceprezident Tommy François. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Útočníci zveřejnili interní data LG a Xeroxu po neúspěšném vydírání Útočníci zveřejnili interní data LG a Xeroxu po neúspěšném vydírání
Letos v červnu měl známý ransomwarový gang napadnout servery několika významných společností, ale použil přitom jiný postup, než bychom očekávali. Po neúspěšném vydírání nyní útočníci zveřejnili desítky gigabajtů interních dat.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář