www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Šéfka AMD potvrdila chystané hi-end Navi a 7nm mobilní Ryzeny

Šéfka AMD potvrdila chystané hi-end Navi a 7nm mobilní Ryzeny
, , aktualita
Lisa Su, CEO společnosti AMD, trošku překvapivě potvrdila, že její firma si chystá nové zásadní produkty, a sice jednak hi-end grafické čipy Navi a vedle toho také mobilní 7nm procesory Ryzen. 
K oblíbeným
reklama
Dá se říci, že 7nm mobilní procesory Ryzen rozhodně očekáváme a také už bylo dost napsáno o hi-end čipech Navi, ovšem přece jen by se nedalo čekat, že by šéfka AMD potvrdila jejich přípravy tak brzy. Nicméně AMD jako takové patří mezi sdílnější firmy a rozhodně pak sdílnější než jsou NVIDIA a Intel, které se snaží spíše vše tajit do poslední chvíle. 
 
 
Lisa Su přinesla tyto informace v odpovědi na otázku po ohlášení nových finančních výsledků firmy AMD, kdy prostě prohlásila že výše zmíněné produkty jsou chystány. K tomu dodala, že AMD si připravuje bohaté 7nm portfolio nad rámec toho, co bylo dosud představeno a týká se to následujících kvartálů. 
 
AMD má na trhu zatím pouze dva 7nm Radeony, a to RX 5700 a RX 5700 XT, přičemž my jsme uvažovali o tom, že je brzy doplní spíše levnější a slabší modely. Nicméně to nebylo vyvráceno, ale nyní máme už konečně přímo od Lisy Su potvrzeno i to, že přijdou i výkonnější. Měly by to být čipy Navi 20 (případně Navi 12 navzdory předchozímu stylu označování) a konkrétně pak Radeony RX 5800 či 5900. A vzhledem k tomu, co předvádí dnešní 7nm Navi, by šlo očekávat, že jsou schopny zaútočit na samotný hi-end NVIDIE. 
 
Kdy bychom je ale mohli očekávat? O Navi 20 se mluvilo jako o čipech chystaných pro příští rok a to, co se o dodávkách 7nm čipů od AMD dozvídáme, je zřejmé, že to pravděpodobné. Respektive je pravděpodobné, že dříve to nebude. AMD se nyní soustředí především na procesory a pomocí 7nm procesu si nechává vyrábět malé 8jádrové čiplety (mezi 70 a 78 mm2), zatímco Navi 10 zabírají 251 mm2. Nyní se přitom potýká s tím, aby na trh dostalo dostatek 12jádrových Ryzenů, o něž je velký zájem, následovat mají navíc EPYC a Threadrippery. 
 
 
Nevypadá tak pravděpodobně, aby se vedle toho na trh brzy dostaly další a mnohem výkonnější i větší GPU, zvláště když si AMD chce připravit také 7nm mobilní procesory Ryzen. Zkrátka toho má dost samotné vedení firmy by si jistě přálo, kdyby mohlo to všechno vrhnout na trh najednou, dokud má v 7nm procesu technologickou výhodu. Musíme se tak nechat překvapit, co po prvních Navi a 7nm Ryzenech přijde pro spotřebitele jako následující produktová řada. Mluví se i o procesu 7nm+ s EUV, na němž budou stavěna GPU s RDNA 2, čili druhou verzí RDNA a to se týká už příštího roku. Zda jde rovněž o zmíněných hi-end Navi 20, to není možné říci. Takže prostě a jednoduše uvidíme. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft uvádí Secure-core PC, prevenci proti infekcím firmwaru Microsoft uvádí Secure-core PC, prevenci proti infekcím firmwaru
Společnost Microsoft spustila novou iniciativu Secure-core PC, která by měla zajišťovat vyšší bezpečnost počítačů. Má zajistit to, že operační systém naběhne s ověřeným firmwarem, který nebyl napaden malwarem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NordVPN potvrdilo napadení "svého" datového centra NordVPN potvrdilo napadení "svého" datového centra
Oblíbená aplikace NordVPN zaznamenala v minulém roce nepříjemnou událost. Jedno z datových center bylo napadeno a útočníci se dostali k TLS klíčům, což mohlo mít velmi vážné důsledky na bezpečnost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty? Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty?
Během příštích dvou týdnů bude představena či rovnou i vypuštěna na trh řada nových produktů a my se nyní v krátkosti podíváme na to, co to bude a kdy to bude. Jde o produkty firem AMD, NVIDIA i Intel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici? Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici?
Aktualizováno: NVIDIA by snad již dnes měla vypustit na trh přinejmenším novou GeForce GTX 1660 Super, která by měla lépe zachytit nástup nových Radeonů, i když není zrovna jasné, co můžeme od AMD čekat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota
Velká Británie, respektive přesněji londýnská společnost Spacebit, se chystá vypustit na Měsíc chodícího robota, který bude chodit v pavoučím stylu. Namísto osmi končetin však bude mít čtyři, což jej řadí spíše vedle Spider Mastermind.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře