www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Navi spatřeno v ovladačích, jakým způsobem bude "škálovatelné"?

AMD Navi spatřeno v ovladačích, jakým způsobem bude "škálovatelné"?
, , aktualita
O grafických čipem AMD Navi toho zatím moc nevíme, leda to, že mají dorazit příští rok, budou vyráběny 7nm technologií, využijí jisté "next-gen" paměti a také budou spojeny se škálovatelností. Co si z toho můžeme vzít? 
K oblíbeným
reklama
Grafický čip AMD s kódovým označením Navi byl spatřen v kódu linuxových ovladačů, což v podstatě není žádné překvapení, neboť AMD se nijak netají s tím, že tato GPU můžeme očekávat v příštím roce, a to někdy v jeho druhé polovině. Už z této starší roadmap víme, že Navi mají využít jistou paměť další generace namísto HBM2 (i když to automaticky neznamená, že HBM2 končí) a pak se počítá se "škálovatelností". 
 
 
Kód ovladačů také nese označení "super tajné", přičemž je jasné, že se týká generace Navi, neboť jde o GFX10, přičemž GFX9 patří generaci Vega. Samotné označení "super tajné" však můžeme vidět spíše jako vtípek, než jako opravdovou snahu něco utajit. Nicméně přesto by to mohlo leccos napovídat. 
 
new_chip.gfx10.mmSUPER_SECRET.enable[0:0]”
 
Brouka do hlavy nám k tomu dalo samotné AMD ve spolupráci s Intelem a jde opět o procesory Kaby Lake-G, které by mohly představovat předzvěst masového nástupu technologie EMIB, jež by umožnila relativně snadno kombinovat v jednom pouzdře více čipů propojených vysokorychlostním rozhraním, díky čemuž by v podstatě šlo o jeden velký rozkouskovaný čip. 
 
 
Ostatně AMD už tuto techniku úspěšně používá v rámci procesorů EPYC nebo Threadripper, které se skládají ze čtyř samostatných čipů, jež ale ještě nejsou propojeny pomocí křemíkových můstků EMIB, ale cestičkami v samotné substrátové destičce procesoru. Pak se můžeme dohadovat o tom, co slovo "škálovatelnost" u popisu čipů Navi znamená. Možná že se totiž dočkáme vůbec prvních GPU, která se budou skládat z více čipů a nepůjde pouze o propojení GPU a pamětí. Mohlo by jít o modulární technologii GPU, která bude mít samostatný čip s výpočetními jednotkami (nebo více takových) a třeba další čip s paměťovým kontrolerem. Popřípadě může jít o více propojených identických jednotek, jako jsou právě dnešní mnohojádrové procesory od AMD, kdo ví? 
 
rozebraný AMD Ryzen Threadripper
 
Jakou by to mohlo mít výhodu? Stejnou jako v případě procesorů EPYC a Threadripper, a sice možnost tvořit malé čipy, v jejichž případě lze dosáhnout výrazně vyšší výtěžnosti, a tedy nižších nákladů na výrobu. To se firmě AMD už velice osvědčilo v případě CPU, přičemž GPU jsou dnes přinejmenším srovnatelně velké a složité jako moderní serverové procesory. A aby bylo do budoucna zajištěno zvyšování výkonu, GPU budou muset nést ještě více tranzistorů, takže jejich rozkouskování ve stylu architektury Zen vypadá o to pravděpodobněji. 
 
O této možnosti se ostatně už také začíná šuškat mezi odbornou veřejností, jak sděluje server wccftech, přičemž NVIDIA samozřejmě má tyto možnosti také zkoumat. Pokud taková GPU skutečně přijdou na trh, pak by v případě firmy AMD opět mohl nastoupit jeden design, jenž by mohl stejně jako v případě trojice Ryzen - Threadripper - EPYC pokrýt celý segment trhu, ale sem už se pouštět nebudeme. 
 
Co se týče oněch pamětí nové generace, zde se dá uvažovat o HBM3, nebo spíše GDDR6, které už jsou docela reálné a na trh se dostanou od prvního kvartálu příštího roku, takže co nevidět. 
 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper
Společnost BenQ uvedla na trh dva nové monitory GL2480 a GL2780, které dostávají zajímavý režim ePaper. Monitor by tak měl nabídnout pohodlné čtení a zobrazení velmi podobné elektronickému papíru na elektronických čtečkách knih.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei
Ban na společnost Huawei, který uvalila administrativa Donalda Trumpa, může poškodit nejen tuto čínskou společnost, ale do značné míry poškodit i americké firmy. Proti banu tak už lobuje Intel, Qualcomm nebo Xilinx.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
EU sjednocuje pravidla pro létání s drony EU sjednocuje pravidla pro létání s drony
Aby piloti dronů nemuseli v každé zemi EU zjišťovat, co si mohou a nemohou dovolit, rozhodl se Evropský parlament sjednotit tato pravidla. Ta tak budou ve všech zemích vycházet ze stejných nařízení. Zavádí se speciální zóny i kategorie dronů
Dnes, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Doporučené PC sestavy: červen 2019 Doporučené PC sestavy: červen 2019
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek55 komentářů