reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

AMD Navi spatřeno v ovladačích, jakým způsobem bude "škálovatelné"?

, , aktualita
AMD Navi spatřeno v ovladačích, jakým způsobem bude "škálovatelné"?
O grafických čipem AMD Navi toho zatím moc nevíme, leda to, že mají dorazit příští rok, budou vyráběny 7nm technologií, využijí jisté "next-gen" paměti a také budou spojeny se škálovatelností. Co si z toho můžeme vzít? 
Grafický čip AMD s kódovým označením Navi byl spatřen v kódu linuxových ovladačů, což v podstatě není žádné překvapení, neboť AMD se nijak netají s tím, že tato GPU můžeme očekávat v příštím roce, a to někdy v jeho druhé polovině. Už z této starší roadmap víme, že Navi mají využít jistou paměť další generace namísto HBM2 (i když to automaticky neznamená, že HBM2 končí) a pak se počítá se "škálovatelností". 
 
 
Kód ovladačů také nese označení "super tajné", přičemž je jasné, že se týká generace Navi, neboť jde o GFX10, přičemž GFX9 patří generaci Vega. Samotné označení "super tajné" však můžeme vidět spíše jako vtípek, než jako opravdovou snahu něco utajit. Nicméně přesto by to mohlo leccos napovídat. 
 
new_chip.gfx10.mmSUPER_SECRET.enable[0:0]”
 
Brouka do hlavy nám k tomu dalo samotné AMD ve spolupráci s Intelem a jde opět o procesory Kaby Lake-G, které by mohly představovat předzvěst masového nástupu technologie EMIB, jež by umožnila relativně snadno kombinovat v jednom pouzdře více čipů propojených vysokorychlostním rozhraním, díky čemuž by v podstatě šlo o jeden velký rozkouskovaný čip. 
 
 
Ostatně AMD už tuto techniku úspěšně používá v rámci procesorů EPYC nebo Threadripper, které se skládají ze čtyř samostatných čipů, jež ale ještě nejsou propojeny pomocí křemíkových můstků EMIB, ale cestičkami v samotné substrátové destičce procesoru. Pak se můžeme dohadovat o tom, co slovo "škálovatelnost" u popisu čipů Navi znamená. Možná že se totiž dočkáme vůbec prvních GPU, která se budou skládat z více čipů a nepůjde pouze o propojení GPU a pamětí. Mohlo by jít o modulární technologii GPU, která bude mít samostatný čip s výpočetními jednotkami (nebo více takových) a třeba další čip s paměťovým kontrolerem. Popřípadě může jít o více propojených identických jednotek, jako jsou právě dnešní mnohojádrové procesory od AMD, kdo ví? 
 
rozebraný AMD Ryzen Threadripper
 
Jakou by to mohlo mít výhodu? Stejnou jako v případě procesorů EPYC a Threadripper, a sice možnost tvořit malé čipy, v jejichž případě lze dosáhnout výrazně vyšší výtěžnosti, a tedy nižších nákladů na výrobu. To se firmě AMD už velice osvědčilo v případě CPU, přičemž GPU jsou dnes přinejmenším srovnatelně velké a složité jako moderní serverové procesory. A aby bylo do budoucna zajištěno zvyšování výkonu, GPU budou muset nést ještě více tranzistorů, takže jejich rozkouskování ve stylu architektury Zen vypadá o to pravděpodobněji. 
 
O této možnosti se ostatně už také začíná šuškat mezi odbornou veřejností, jak sděluje server wccftech, přičemž NVIDIA samozřejmě má tyto možnosti také zkoumat. Pokud taková GPU skutečně přijdou na trh, pak by v případě firmy AMD opět mohl nastoupit jeden design, jenž by mohl stejně jako v případě trojice Ryzen - Threadripper - EPYC pokrýt celý segment trhu, ale sem už se pouštět nebudeme. 
 
Co se týče oněch pamětí nové generace, zde se dá uvažovat o HBM3, nebo spíše GDDR6, které už jsou docela reálné a na trh se dostanou od prvního kvartálu příštího roku, takže co nevidět. 
 
 
Zdroj: wccftech


reklama
reklama
reklama
reklama