www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Navi spatřeno v ovladačích, jakým způsobem bude "škálovatelné"?

AMD Navi spatřeno v ovladačích, jakým způsobem bude "škálovatelné"?
, , aktualita
O grafických čipem AMD Navi toho zatím moc nevíme, leda to, že mají dorazit příští rok, budou vyráběny 7nm technologií, využijí jisté "next-gen" paměti a také budou spojeny se škálovatelností. Co si z toho můžeme vzít? 
K oblíbeným
reklama
Grafický čip AMD s kódovým označením Navi byl spatřen v kódu linuxových ovladačů, což v podstatě není žádné překvapení, neboť AMD se nijak netají s tím, že tato GPU můžeme očekávat v příštím roce, a to někdy v jeho druhé polovině. Už z této starší roadmap víme, že Navi mají využít jistou paměť další generace namísto HBM2 (i když to automaticky neznamená, že HBM2 končí) a pak se počítá se "škálovatelností". 
 
 
Kód ovladačů také nese označení "super tajné", přičemž je jasné, že se týká generace Navi, neboť jde o GFX10, přičemž GFX9 patří generaci Vega. Samotné označení "super tajné" však můžeme vidět spíše jako vtípek, než jako opravdovou snahu něco utajit. Nicméně přesto by to mohlo leccos napovídat. 
 
new_chip.gfx10.mmSUPER_SECRET.enable[0:0]”
 
Brouka do hlavy nám k tomu dalo samotné AMD ve spolupráci s Intelem a jde opět o procesory Kaby Lake-G, které by mohly představovat předzvěst masového nástupu technologie EMIB, jež by umožnila relativně snadno kombinovat v jednom pouzdře více čipů propojených vysokorychlostním rozhraním, díky čemuž by v podstatě šlo o jeden velký rozkouskovaný čip. 
 
 
Ostatně AMD už tuto techniku úspěšně používá v rámci procesorů EPYC nebo Threadripper, které se skládají ze čtyř samostatných čipů, jež ale ještě nejsou propojeny pomocí křemíkových můstků EMIB, ale cestičkami v samotné substrátové destičce procesoru. Pak se můžeme dohadovat o tom, co slovo "škálovatelnost" u popisu čipů Navi znamená. Možná že se totiž dočkáme vůbec prvních GPU, která se budou skládat z více čipů a nepůjde pouze o propojení GPU a pamětí. Mohlo by jít o modulární technologii GPU, která bude mít samostatný čip s výpočetními jednotkami (nebo více takových) a třeba další čip s paměťovým kontrolerem. Popřípadě může jít o více propojených identických jednotek, jako jsou právě dnešní mnohojádrové procesory od AMD, kdo ví? 
 
rozebraný AMD Ryzen Threadripper
 
Jakou by to mohlo mít výhodu? Stejnou jako v případě procesorů EPYC a Threadripper, a sice možnost tvořit malé čipy, v jejichž případě lze dosáhnout výrazně vyšší výtěžnosti, a tedy nižších nákladů na výrobu. To se firmě AMD už velice osvědčilo v případě CPU, přičemž GPU jsou dnes přinejmenším srovnatelně velké a složité jako moderní serverové procesory. A aby bylo do budoucna zajištěno zvyšování výkonu, GPU budou muset nést ještě více tranzistorů, takže jejich rozkouskování ve stylu architektury Zen vypadá o to pravděpodobněji. 
 
O této možnosti se ostatně už také začíná šuškat mezi odbornou veřejností, jak sděluje server wccftech, přičemž NVIDIA samozřejmě má tyto možnosti také zkoumat. Pokud taková GPU skutečně přijdou na trh, pak by v případě firmy AMD opět mohl nastoupit jeden design, jenž by mohl stejně jako v případě trojice Ryzen - Threadripper - EPYC pokrýt celý segment trhu, ale sem už se pouštět nebudeme. 
 
Co se týče oněch pamětí nové generace, zde se dá uvažovat o HBM3, nebo spíše GDDR6, které už jsou docela reálné a na trh se dostanou od prvního kvartálu příštího roku, takže co nevidět. 
 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala