www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD potvrzuje: 7nm GPU letos, 7nm CPU v příštím roce

AMD potvrzuje: 7nm GPU letos, 7nm CPU v příštím roce
, , aktualita
Společnost AMD nám ve své tiskové zprávě potvrdila, že ještě letos uvede na trh 7nm GPU a výslovně také zmínila generaci Navi. Vedle toho budou v příštím roce uvedeny na trh první 7nm procesory. 
K oblíbeným
reklama
Server techPowerUp si sice tuto zprávu vyložil tak, že v tomto roce přijdou na trh 7nm GPU Navi po boku 7nm procesorů, ale to je spíše jen přání redaktora a nepochopení zprávy i posledního vývoje. AMD totiž ve zprávě nikde nepíše, že ona letošní 7nm GPU mají být Navi a už vůbec tu není nic o tom, že letos mají dorazit 7nm procesory. Takže o čem AMD píše?
 
 profi Radeon se 14nm Vegou
 
AMD se nejdříve poplácalo po ramenou, že je to jediná firma vyrábějící výkonná CPU i GPU, což je jistě pravda. Stejně tak je pravda, že v posledních 18 měsících se firmě dařilo daleko lépe než v řadě předchozích let, a díky tomu i získala podíly na trzích s PC, herním hardwarem a datovými centry. Na druhou stranu, co se týče vyloženě herních karet, tam to moc růžové zrovna není a nebýt těžařů, Radeony půjdou oproti GeForce na odbyt obtížněji. 
 
Dále tu máme zmínku o klesajícím tempu průmyslu vzhledem k Mooreovu zákonu, zatímco poptávka po výkonných CPU a GPU naopak roste. To dle AMD dává příležitost společnostem, které dokáží vhodně skloubit architekturu, moderní způsoby pouzdření čipů a další systémové a softwarové inovace, jinými slovy, dává to příležitost právě firmám jako AMD. To pak přímo zmiňuje i velké investice do 7nm procesu, které vzešly ze strategického rozhodnutí jej maximálně využít. 
 
Zatím je pro AMD brzo na to, aby se podělilo přímo o informace o samotných produktech, ale chce se podělit alespoň o svou "flexibilní strategii" týkající se výrobních zdrojů, kterou ve firmě vytvořili před několika roky. Její výhoda bezpochyby spočívá v tom, že AMD se nespolehlo především na GlobalFoundries a jejich 7nm proces, což bylo velice moudré rozhodnutí vzhledem k tomu, že ten možná v této firmě nikdy nebude zprovozněn. Veškerá 7nm produkce pro AMD tak bude probíhat v TSMC. 
 
AMD vidí jako další velký krok představení 7nm portfolia, do nějž budou patřit první produkty s jádry Zen 2 (neplést se Zen+ na CPU Ryzen 2000 a dalších) a také GPU architektury Navi. Dále bylo uvedeno, že v TSMC už proběhl tape out, tedy dokončení vývoje designu několika 7nm produktů, o čemž se ale psalo už loni. Mezi ně pak patří první 7nm GPU, které přijde na trh tento rok a 7nm serverové CPU pro příští rok. 
 
Někdo by si mohl spojit Navi a ono zmíněné první 7nm GPU, ale už delší dobu je jasné, že to bude 7nm Vega výhradně pro profesionální a serverové karty, pokud ovšem AMD mohutně nemlžilo a nechystá nějaké velké překvapení. Firma si také pochvaluje spolupráci na 7nm produktech s TSMC, která jde velice dobře a výsledky jsou neméně skvělé. I nadále však bude pokračovat spolupráce s GlobalFoundries, neboť výroba 14nm a 12nm produktů samozřejmě nekončí.  
 
Zdroj: AMD


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu
Také Google má nyní velký bezpečnostní průšvih. Ukázalo se totiž, že podnikoví uživatelé balíku aplikací G Suite mohli mít svá hesla uložená na serverech společnosti v textové podobě bez zahashování.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma
Codemasters si pro nás chystají reboot závodní série GRID, jejíž novodobý první díl dorazí na PC a konzole během letošního září. Podívat se už můžeme na první trailer a také na další informace o aktuálních slevách starších dílů. GRID 2 je rovnou zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz
Společnost Gigabyte zkouší zaujmout prodávanou sadou základní desky a procesoru, kterýžto produkt nese označení Z390 Aorus Xtreme Waterforce 5G Premium Edition Bundle. Zákazník si tak velice jednoduše může pořídit už přetaktovaný systém.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou
Lidstvo zná podobu odvrácené strany Měsíce až od 60. let minulého století, kdy se na ni podívaly nejdříve sondy a pak i samotní astronauti NASA. Nyní se ukazuje, že Měsíc měl velice pohnutou historii i po svém dramatickém vzniku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují
Microsoft se pochlapil a minulý týden přinesl záplaty pro závažné bezpečnostní chyby i pro své již dávno nepodporované systémy jako Windows XP. Jenomže se asi moc nevěnoval jejich testování, jak se nyní ukazuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář