www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

GlobalFoundries šly z kola ven a nevěstí to nic dobrého

GlobalFoundries šly z kola ven a nevěstí to nic dobrého
, , aktualita
Ještě nedávno jsme mohli říkat, že elita polovodičových výrobců zahrnuje čtyři firmy, ovšem po včerejší tiskovce firmy GlobalFoundries už zbyly jen tři a pro celý průmysl to není dobrá zpráva. Jaké má vyhlídky?
reklama
Na jaře jsme měli za to, že AMD bude moci využít pro výrobu příštích generací svých produktů služeb dvou firem, které nabídnou 7nm proces, a sice GlobalFoundries (GloFo) a TSMC. Právě GloFo ale odkládají svůj 7nm proces na neurčito, což znamená rušení celých týmů, které na něm pracovaly a přeložení či rovnou propuštění pracovníků. Rozhodně to tedy nevypadá, že by se vývoj 7nm procesu měl v této firmě v dohledné době dokončit a vzhledem k neúprosnému tempu to jednoznačně znamená, že GloFo vypadává z čtveřice nejlepších firem. 
 
náklady na vývoj čipů 
 
V té zbyly už jen společnosti Samsung, TSMC a Intel, přičemž právě Intel má nyní sám dost problémů se svým 10nm procesem, který přijde nejdříve za rok a několik měsíců a i kdyby jako zázrakem byl k dispozici hned, i tak by byl oproti původním plánům značně opožděn. A to mají klíčové společnosti prosím pěkně před sebou ještě přechod na technologii EUV, kterou můžeme označit za takový hardwarový vapourware a i když bylo s ohledem na ni dosaženo velkých pokroků, stále to není ideální
 
Bez nadsázky se dá říci, že pokrok na poli hi-end polovodičových čipů je ohrožen a firmám bez vlastních továren už zbývá v podstatě jen TSMC. Intel si vyvíjí a vyrábí na vlastním písečku a Samsung, i když vyrábí i pro jiné firmy, rozhodně není klasický smluvní výrobce čipů a uspokojuje také především vlastní potřeby. 
 
Dle EETimes nastal v GloFo konec 7nm časů prostě a jednoduše kvůli tomu, že firma by na novém procesu nedokázala vydělat. Měla možnost investovat další 2 až 4 miliardy dolarů, aby dokázala odstartovat výrobu 40 až 50 tisíc 7nm waferů měsíčně, což by sice v dohledné době umožnilo dostat se do plusu, jenomže, jak CEO Caulfield sám naznačil, zákazníci firmy nemají většinou o 7nm technologii zájem. Jde právě především o zvyšující se náklady na vývoj čipů, které jdou právě za těmito zákazníky. To způsobilo, že poptávka po 14 a 16nm procesech byla asi poloviční v porovnání s 28nm procesem a v případě 7nm to má být obdobné. Ostatně právě dle EETimes byla jediným známým zákazníkem pro 7nm proces GloFo právě firma AMD. 
 
Co z toho logicky vyplývá? Na jedné straně se prudce zvyšují náklady na vývoj a nastartování výroby pomocí pokročilejších procesů a ještě navíc s tím spojené náklady na vývoj příslušných čipů, což má za následek to, že klesá počet zákazníků, kteří mají zájem využít těch nejlepších dostupných technologií, takže se zmenšuje celkový trh, a tedy i objem peněz, které se na něm pohybují. Je pak logické, že GloFo v takovém prostředí těžko obstojí proti gigantu, jakým je TSMC. 
 
Ovšem v případě dalších procesů se může stát, že vývoj lepších technologií přestane být zajímavý i pro samotné TSMC, zvláště když to bude postrádat konkurenci a z výhledu na brzký nástup 7nm procesu s EUV a dále 5nm procesu nebude nic a co pak dál? Toť otázka.
 
postupná redukce firem s vlastními továrnami
 
Stačí se ale podívat na nějaká čísla. Společnost TSMC v předchozím roce generovala 27 % tržeb ze 65nm a starších technologií a více než polovinu z 28 - 45nm. Čili pro již dobře zavedený 16nm proces zbývalo jen cca 20 procent a výhled je pouze na to, že v případě 7nm a dalších procesů se bude tento podíl jen snižovat. 
 
Můžeme se tedy opravdu obávat o to, co přinese budoucnost. Však GloFo se zachovala logicky z ekonomického hlediska. Technicky by 7nm proces nejspíše zvládla, ale už by se to prostě nevyplatilo a můžeme snad doufat, že v jiných firmách bude přístup odlišný? 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo
Společnost Apple má za sebou zvláštní období. Finančně je na tom dobře, ale prodeje iPhonů dost spadly a v tradičně vyhlašovaném seznamu nejvíce inovativních společností se nyní propadla z 1. na 17. místo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD
Na obzoru už je nová generace pamětí nejen pro naše počítače. Jde o DDR5, od nichž očekáváme logicky především vyšší pracovní frekvence, a tedy i propusnost při sníženém napětí a spotřebě. Co k tomu může říci SK Hynix?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek