www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej

AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
, , aktualita
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
K oblíbeným
reklama
AMD tak pojalo low-end procesorové generace Ryzen 3000 trošku jinak, než bychom si přáli. Aktuálně si můžeme pořídit jako nejlevnější model Ryzen 5 3600 s cenou přes 5000 Kč, která už je vyšší než cena hi-endu předchozí generace, čili Ryzen 7 2700X a to o něčem svědčí. 
 
Na trh sice byl už uveden také Ryzen 5 3500X, ovšem pouze pro OEM a navíc jen na čínském trhu. Nyní jej doplňuje novinka v podobě ještě slabšího Ryzen 5 3500, který už nebude omezován na jeden jediný region, ovšem stále půjde o procesor jen pro OEM zákazníky. Samotný si jej tak oficiálně nepořídíte a k dispozici bude jen jako součást hotových počítačů. 
 
 
Může to být třeba nový herní počítač Alienware Aurora Ryzen Gaming od firmy Dell. Informace o možném nástupu tohoto procesoru se přitom objevily už dříve, ale pak jsme byli zklamáni právě tím, že přišel jen 3500X. Ani v jednom případě však netušíme, za jakou cenu AMD tyto procesory dodává, ostatně nějaká pevně daná částka bude těžko existovat. Zůstává tak, že nejlevnějším běžně dostupným modelem z 3. generace Ryzenů je model 3600 za 199 USD. 
 
A co vůbec procesor AMD Ryzen 5 3500 nabídne? Bude to šest fyzických jader bez SMT (6C/6T) na 3,6 až 4,1 GHz se 65W TDP. To jsou ovšem přesné specifikace modelu 3500X, nicméně je tu ještě L3 cache, kterou má nový procesor jen poloviční, čili 16 MB. I tato informace z předchozích úniků se tak potvrdila, jen jsme tehdy nevěděli, že se těšíme marně na běžnou dostupnost. 
 
 
AMD také přidalo oficiální vyjádření, v němž se píše, že Ryzen 5 3500 umožní jeho partnerům plně využít výhod nejpokročilejší firemní procesorové platformy a nabídnout vysoký výkon pro hraní i produktivitu, podporu PCIe 4.0, AMD Precision Boost Overdrive a Ryzen Master Utility. Zdůrazněno ale bylo to, že i tento procesor bude distribuován pouze na některých trzích. Pouze v Číně to ovšem evidentně nebude. 
 
Alienware Aurora Ryzen Gaming Desktop s Ryzen 5 3500 by už měl být v USA okamžitě dostupný, přičemž my se trošku krkolomným a neověřitelným způsobem dozvídáme i to, jakou cenu by Ryzen 5 3500 mohl mít na trhu, kdyby na něj vstoupil. Pokud si totiž někdo v konfiguraci počítače namísto něj vybere Ryzen 5 3600, znamená to rozdíl 25 dolarů. To ale v žádném případě neznamená, že by se dala na model 3500 prostě přilepit cenovka 174 USD. Ostatně volba procesoru Ryzen 9 3950X představuje doplatek 1100 USD k základní ceně 1199 USD. 
 
Ryzen 5 3500 tak do maloobchodu asi nepřijde, ale my tu alespoň máme velice zajímavý pokles cen starší generace a pravděpodobně i nadcházející souboj AMD s Intelem, který by mohl v desktopu odstartovat nástup generace Comet Lake v příštím roce. 
 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Včera, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
Včera, aktualita, Milan Šurkala