www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej

AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
, , aktualita
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
K oblíbeným
reklama
AMD tak pojalo low-end procesorové generace Ryzen 3000 trošku jinak, než bychom si přáli. Aktuálně si můžeme pořídit jako nejlevnější model Ryzen 5 3600 s cenou přes 5000 Kč, která už je vyšší než cena hi-endu předchozí generace, čili Ryzen 7 2700X a to o něčem svědčí. 
 
Na trh sice byl už uveden také Ryzen 5 3500X, ovšem pouze pro OEM a navíc jen na čínském trhu. Nyní jej doplňuje novinka v podobě ještě slabšího Ryzen 5 3500, který už nebude omezován na jeden jediný region, ovšem stále půjde o procesor jen pro OEM zákazníky. Samotný si jej tak oficiálně nepořídíte a k dispozici bude jen jako součást hotových počítačů. 
 
 
Může to být třeba nový herní počítač Alienware Aurora Ryzen Gaming od firmy Dell. Informace o možném nástupu tohoto procesoru se přitom objevily už dříve, ale pak jsme byli zklamáni právě tím, že přišel jen 3500X. Ani v jednom případě však netušíme, za jakou cenu AMD tyto procesory dodává, ostatně nějaká pevně daná částka bude těžko existovat. Zůstává tak, že nejlevnějším běžně dostupným modelem z 3. generace Ryzenů je model 3600 za 199 USD. 
 
A co vůbec procesor AMD Ryzen 5 3500 nabídne? Bude to šest fyzických jader bez SMT (6C/6T) na 3,6 až 4,1 GHz se 65W TDP. To jsou ovšem přesné specifikace modelu 3500X, nicméně je tu ještě L3 cache, kterou má nový procesor jen poloviční, čili 16 MB. I tato informace z předchozích úniků se tak potvrdila, jen jsme tehdy nevěděli, že se těšíme marně na běžnou dostupnost. 
 
 
AMD také přidalo oficiální vyjádření, v němž se píše, že Ryzen 5 3500 umožní jeho partnerům plně využít výhod nejpokročilejší firemní procesorové platformy a nabídnout vysoký výkon pro hraní i produktivitu, podporu PCIe 4.0, AMD Precision Boost Overdrive a Ryzen Master Utility. Zdůrazněno ale bylo to, že i tento procesor bude distribuován pouze na některých trzích. Pouze v Číně to ovšem evidentně nebude. 
 
Alienware Aurora Ryzen Gaming Desktop s Ryzen 5 3500 by už měl být v USA okamžitě dostupný, přičemž my se trošku krkolomným a neověřitelným způsobem dozvídáme i to, jakou cenu by Ryzen 5 3500 mohl mít na trhu, kdyby na něj vstoupil. Pokud si totiž někdo v konfiguraci počítače namísto něj vybere Ryzen 5 3600, znamená to rozdíl 25 dolarů. To ale v žádném případě neznamená, že by se dala na model 3500 prostě přilepit cenovka 174 USD. Ostatně volba procesoru Ryzen 9 3950X představuje doplatek 1100 USD k základní ceně 1199 USD. 
 
Ryzen 5 3500 tak do maloobchodu asi nepřijde, ale my tu alespoň máme velice zajímavý pokles cen starší generace a pravděpodobně i nadcházející souboj AMD s Intelem, který by mohl v desktopu odstartovat nástup generace Comet Lake v příštím roce. 
 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vydat výkonný příkaz, který měl uvalit ban na čínský komunikátor WeChat. Okresní soud mu to ale zatrhl a říká, že ban byl založen na základě nepodložených obvinění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači
34letý Australan si chtěl přivydělat těžbou kryptoměn, nezvolil k tomu ale tu nejšťastnější metodu. Místo svého hardwaru použil výpočetní techniku určenou pro vědecké účely, což mu vyneslo 15měsíční trest.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců
Akvizici firmy Arm Ltd. NVIDIÍ ještě zdaleka nelze považovat za dokonanou a vypadá to, že NVIDIA se bude muset zavázat k řadě věcí, aby její záměr prošel skrz regulační orgány. To ostatně platí i pro SoftBank. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Cyberpunk 2077 má pozoruhodně mírné nároky na hardware Cyberpunk 2077 má pozoruhodně mírné nároky na hardware
Pokud bych si mohl tipnout, zda Cyberpunk 2077 bude hardwarově méně, či více náročná hra, sázel bych spíše na to druhé. Ve skutečnosti je ale studio CD Projekt Red v tomto ohledu pozoruhodně mírné. Posuďte sami. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Navi 21 se 16 GB RAM a Navi 22 s 12 GB RAM AMD Navi 21 se 16 GB RAM a Navi 22 s 12 GB RAM
Postupem času se k nám budou dostávat nové a nové informace o chystaných kartách Radeon RX 6000 a nyní tu jsou další střípky o dvou GPU. První Navi 21, čili ono očekávané "velké Navi" slibuje 16 GB paměti a slabší Navi 22 pak 12 GB. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře