reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD přinese nový firmware řešící slabé turbo CPU Ryzen 3000

4.9.2019, Jan Vítek, aktualita
AMD přinese nový firmware řešící slabé turbo CPU Ryzen 3000
Velký ohlas vyvolal průzkum overclockera der8auera, který v přehledných grafech zveřejnil to, jak málo procesorů Ryzen 3000 dosahuje svého maximálního turba udávaného ve specifikacích. Co na to AMD?
V prvé řadě je třeba upozornit, že data, která der8auer nasbíral a zveřejnil, pocházejí z dotazníku vyplněného dobrovolníky. Nikdo tak nemůže zaručit jejich pravost, i když sám der8auer se snažil z výsledků vyloučit podezřelé záznamy nebo případně i takové, které neodpovídaly obvyklému nasazení desktopových procesorů. Například šlo o případ použití vodního chlazení s aktivně chlazeným médiem kolujícím trubičkami, což pochopitelně není zrovna etalon pro běžnou sestavu. 
 
 
Průzkumu se ovšem účastnily necelé tři tisíce lidí, takže bylo jasné, že výsledky nelze jen tak odmítnout jako nevěrohodné a označit všechny participující za neumětele, kteří neumí zprovoznit počítač, správně nasadit chladič, atd. A nyní tu už máme navíc reakci od firmy AMD, která ukazuje, že to vše má reálný základ. 
 
AMD nás ujišťuje, že s potěšením sleduje vřelé přijetí nových procesorů Ryzen zvláště mezi nadšenci, a to včetně tohoto případu. Ví tak o tom, jak někteří majitelé CPU Ryzen 3000 mluví o turbo frekvencích, které nedosahují slibovaných hodnot. 
 
Dále AMD upozorňuje, že turbo je závislé na několika proměnných včetně typu zátěže, designu celého systému či na chlazení. Nicméně byl identifikován jistý problém ve firmwaru, který v některých situacích snižuje turbo a nyní se pracuje na nové verzi, kterou by dohledné době měli dostat výrobci základních desek, aby připravili nové verze BIOSů. 
 
Nakonec jsme se dozvěděli, že 10. září nám AMD poskytne další informace o tom, kdy budou dané aktualizace k dispozici. 
 
Zdroj: Guru3D


reklama