www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Radeon VII už se nevyrábí, doprodávají se zásoby

AMD Radeon VII už se nevyrábí, doprodávají se zásoby
, , aktualita
Dle serveru Cowcotland citovaného na stránkách Videocardz dospěly karty Radeon VII ke konci své životnosti, čili už nesou označení End of Life a přestaly se vyrábět. Je to možná překvapivé, ale ne zas tak moc vzhledem k nové generaci Radeonů.
K oblíbeným
reklama
Grafická karta Radeon VII v prvé řadě ani neměla nikdy přijít na trh. Mluvilo se o ní jako o posledním počinu Mika Rayfielda, který za trošku podivných okolností opustil AMD. Na začátku tohoto roku Radeon VII opravdu přišel na trh, ačkoliv samotné AMD v průběhu předchozího roku tvrdilo, že 7nm Vegy budou určeny pouze pro profesionální karty a akcelerátory. 
 
 
Radeon VII jako první spotřebitelská karta nabídl 16 GB paměti a především pak díky HBM2 nevídanou propustnost 1 TB/s. Jako herní karta ale moc nepřekvapil a překvapit nemohl, stále jde o ty samé Vegy s nevalným herním výkonem, i když obrovským výpočetním. Mluvilo se o tom, že AMD na této nabídce krvácí, čili že na něm nevydělává a možná spíše prodělává.
 
Ostatně 7nm Vegy s 13,2 miliardami tranzistorů a 16 GB HBM2 za 700 dolarů, aby karta mohla konkurovat modelu GeForce RTX 2080, to nepůsobí jako trhák, který by měl zvyšovat marže. A navíc nyní, když dorazily GeForce SUPER a Radeon VII by měl vzhledem ke svým výkonům spíše ještě zlevnit. 
 
Pak se opravdu nelze divit, že AMD se dle Cowcotland rozhodlo tuto kartu rovnou odpískat a ukončit její výrobu. To mělo nastat už během minulého měsíce, aby se nyní pouze doprodávaly vyrobené zásoby. Ostatně když se nyní podíváme do nabídky českých obchodů, pak několik těch, které mají Radeony VII vůbec ještě v nabídce, je zpravidla nemají na skladě, tedy s jednou či dvěma výjimkami. 
 
Radeony RX 5700 XT jsou nyní k dostání už za cenu mírně vyšší než 11 tisíc korun s daní, přičemž Radeon VII seženeme se štěstím za 19 tisíc. Díky svému hrubému výkonu je Vega oproti Navi stále výkonnější, ale to vůbec neodpovídá cenovému rozdílu a zákazník by musel být padlý na hlavu, aby si kvůli hrám kupoval Radeon VII a upřednostnil jej před RX 5700 XT nebo jinou kartou od konkurence. 
 
Zdroj: Cowcotland


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností
Vědci na Binghamton University vyvinuli nový algoritmus umělé inteligence, který je schopen na sociální síti Twitter s vysokou úspěšností rozpoznat uživatele, kteří píší agresivní příspěvky s kyberšikanou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla
Dron v blízkosti letadla byl doposud obvykle průšvih a bylo našlápnuto k velkému maléru. Austrian Airlines je ale k letadlům vyšle záměrně. Budou totiž provádět kontroly stavu letadla místo lidských techniků. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje? Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje?
Americké Department of Energy (DOE) je organizace, která nechává stavět nejsilnější světové superpočítače a ta si nyní všimla společnosti Cerebras. Ta nedávno zaujala AI čipem s 1,2 biliony tranzistorů, který zabírá v podstatě celý wafer.
Včera, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí
Společnost QNAP přichází s novou řadou NAS označenou jako TVS-x72N, která má být cenově výhodná, nicméně o levných produktech jistě nemůžeme mluvit. Ostatně tu jsou procesory Core i3 a rychlá síť. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového? Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového?
Na pozorování další mezihvězdní komety je na rozdíl od té první dostatek času, respektive teprve bude, protože jí bude ještě řadu týdnů trvat, než se k nám přiblíží na nejkratší vzdálenost. Astronomové ale na nic nečekají. 
Včera, aktualita, Jan Vítek