www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 3000 umožní využít i DDR4 na 5000 MHz

AMD Ryzen 3000 umožní využít i DDR4 na 5000 MHz
, , aktualita
Na efektivním taktu 5000 MHz bychom měli být schopni provozovat procesory AMD Ryzen 3000, pokud se nám ovšem poštěstí takové paměti sehnat. Takt pamětí přitom má být stále vázán na takt sběrnice Infinity Fabric.
K oblíbeným
reklama
Spíše než o pamětech tak takt 5000 MHz (fyzicky 2500 MHz) něco vypovídá o schopnostech procesorů Ryzen 3000, neboť dle následujícího již dobře známého vyjádření je takt sběrnice Infinity Fabric prvních dvou generací Ryzenů vázán přímo na fyzický takt operačních pamětí, a to jednoduše tak, že mu odpovídá.
 
Podobné by to mělo být i v případě procesorů Ryzen tvořených 7nm procesem, i když jejich architektura už bude výrazně odlišná a budou to vůbec první mainstreamové desktopové procesory využívající čiplety. Právě ty ale budou s I/O čipem propojeny pomocí Infinity Fabric. 
 
Nicméně to automaticky neznamená, že Infinity Fabric poběží až na 2500 MHz, na to asi můžeme spíše zapomenout. Především jde o to, že DDR4-5000 jsou spíše z říše overclockerů a ne pamětí, které to nabízí jako jeden ze svých profilů. Zakoupit si můžeme přinejlepším DDR4-4600, pokud mi něco nového neuniklo, přičemž takové paměti v 16GB sadě stojí alespoň deset tisíc korun. Pro běžného uživatele tak jde o nesmyslnou investici, nicméně DDR4-5000 prostě a jednoduše bude v možnostech desek. 
 
 
Víme už také, že AMD právě kvůli tomu přidalo možnost, jak provozovat Infinity Fabric na nižším taktu, aby to procesory vůbec zvládly. Přibude přinejmenším volba nastavení polovičního taktu, takže s pomyslnými DDR4-5000 pak IF poběží na fyzických 1250 MHz. Zákazník hledící na cenu se ovšem poohlédne spíše po nějakých 3200MHz či případně 3600MHz modulech, což je v obou případech otázka cca 3000 Kč a při troše snahy lze koupit i lépe.
 
Co se týče nových fám, pak se dozvídáme o tom, že AMD si v případě 3. generace Ryzenů mělo zvláště hledět toho, aby byla zajištěna kompatibilita s moduly RAM. Ostatně BIOSy pro starší desky podporující Ryzen 3000 jsou na světě už pěkných pár týdnů, takže tento rok to vůbec nevypadá na takovou časovou tíseň jako v případě první generace, kvůli níž se musela zvláště kompatibilita s paměťmi řešit už za pochodu. 
 
AdoredTV (via Twitter) přináší ještě zprávy, že AMD v tyto dny předvádí své 16 a 12jádrové Ryzeny svým OEM partnerům. Jeden z těchto procesorů by tak mohl být právě ten, o němž mluvil TUM APISAK a Jim z AdoredTV ještě tvrdí, že i když nemůže sdělit podrobnosti, můžeme se těšit na "really high clock speeds", čili opravdu vysoké takty. Ovšem AdoredTV nelze brát za spolehlivý zdroj informací, takže uvidíme. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů