www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 3000 umožní využít i DDR4 na 5000 MHz

AMD Ryzen 3000 umožní využít i DDR4 na 5000 MHz
, , aktualita
Na efektivním taktu 5000 MHz bychom měli být schopni provozovat procesory AMD Ryzen 3000, pokud se nám ovšem poštěstí takové paměti sehnat. Takt pamětí přitom má být stále vázán na takt sběrnice Infinity Fabric.
K oblíbeným
reklama
Spíše než o pamětech tak takt 5000 MHz (fyzicky 2500 MHz) něco vypovídá o schopnostech procesorů Ryzen 3000, neboť dle následujícího již dobře známého vyjádření je takt sběrnice Infinity Fabric prvních dvou generací Ryzenů vázán přímo na fyzický takt operačních pamětí, a to jednoduše tak, že mu odpovídá.
 
Podobné by to mělo být i v případě procesorů Ryzen tvořených 7nm procesem, i když jejich architektura už bude výrazně odlišná a budou to vůbec první mainstreamové desktopové procesory využívající čiplety. Právě ty ale budou s I/O čipem propojeny pomocí Infinity Fabric. 
 
Nicméně to automaticky neznamená, že Infinity Fabric poběží až na 2500 MHz, na to asi můžeme spíše zapomenout. Především jde o to, že DDR4-5000 jsou spíše z říše overclockerů a ne pamětí, které to nabízí jako jeden ze svých profilů. Zakoupit si můžeme přinejlepším DDR4-4600, pokud mi něco nového neuniklo, přičemž takové paměti v 16GB sadě stojí alespoň deset tisíc korun. Pro běžného uživatele tak jde o nesmyslnou investici, nicméně DDR4-5000 prostě a jednoduše bude v možnostech desek. 
 
 
Víme už také, že AMD právě kvůli tomu přidalo možnost, jak provozovat Infinity Fabric na nižším taktu, aby to procesory vůbec zvládly. Přibude přinejmenším volba nastavení polovičního taktu, takže s pomyslnými DDR4-5000 pak IF poběží na fyzických 1250 MHz. Zákazník hledící na cenu se ovšem poohlédne spíše po nějakých 3200MHz či případně 3600MHz modulech, což je v obou případech otázka cca 3000 Kč a při troše snahy lze koupit i lépe.
 
Co se týče nových fám, pak se dozvídáme o tom, že AMD si v případě 3. generace Ryzenů mělo zvláště hledět toho, aby byla zajištěna kompatibilita s moduly RAM. Ostatně BIOSy pro starší desky podporující Ryzen 3000 jsou na světě už pěkných pár týdnů, takže tento rok to vůbec nevypadá na takovou časovou tíseň jako v případě první generace, kvůli níž se musela zvláště kompatibilita s paměťmi řešit už za pochodu. 
 
AdoredTV (via Twitter) přináší ještě zprávy, že AMD v tyto dny předvádí své 16 a 12jádrové Ryzeny svým OEM partnerům. Jeden z těchto procesorů by tak mohl být právě ten, o němž mluvil TUM APISAK a Jim z AdoredTV ještě tvrdí, že i když nemůže sdělit podrobnosti, můžeme se těšit na "really high clock speeds", čili opravdu vysoké takty. Ovšem AdoredTV nelze brát za spolehlivý zdroj informací, takže uvidíme. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přehled desktopových procesorů Přehled desktopových procesorů
V článku jsou zastoupeny procesory Intel a AMD do desktopových socketů. Tento přehled bude i nadále pravidelně aktualizován. Dnes přinášíme upravenou verzi obohacenou o nové procesory z řad Core "Comet Lake-S" a Ryzen 3000. 
Dnes, článek, Jan Vítek, Petr Popelka105 komentářů
Mi Smart Tracking Charging Pad: bezdrátová nabíječka pro 2 zařízení Mi Smart Tracking Charging Pad: bezdrátová nabíječka pro 2 zařízení
Zatímco Apple se svou bezdrátovou nabíječkou více zařízení AirPower neuspěl a nepovedlo se mu vyřešit technické problémy, Xiaomi uvádí nabíječku Mi Smart Tracking Charging Pad, která by měla umožnit nabíjet 2 zařízení v jakékoli pozici.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Klasická cihla: díky vrstvě PEDOT možné úložiště elektřiny v budoucnosti Klasická cihla: díky vrstvě PEDOT možné úložiště elektřiny v budoucnosti
Další zajímavou technologií a využitím polymeru PEDOT pro ukládání elektrické energie je povrchová vrstva aplikovaná na klasickou oranžovou cihlu. Dům tak může být sám o sobě superkapacitorem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Microsoft předčasně končí iniciativu Xbox 20/20 Microsoft předčasně končí iniciativu Xbox 20/20
Microsoft letos v květnu ohlásil iniciativu Xbox 20/20, v jejímž rámci slíbil pravidelný přísun novinek ze světa Xbox Game Studios, xCloudu, Game Pass a podobně. Ta ale nyní neslavně končí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Na jaké zbraně a životní osudy narazíme v Cyberpunk 2077? Na jaké zbraně a životní osudy narazíme v Cyberpunk 2077?
Tvůrci očekávaného titulu Cyberpunk 2077 nás chtějí udržovat ve stavu pozornosti, a tak občas vypustí do světa nějakou novinku. Na konci června to byla informace o ray tracingu a DLSS 2.0 a nyní jde o samotný obsah hry. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře