www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 3000 umožní využít i DDR4 na 5000 MHz

AMD Ryzen 3000 umožní využít i DDR4 na 5000 MHz
, , aktualita
Na efektivním taktu 5000 MHz bychom měli být schopni provozovat procesory AMD Ryzen 3000, pokud se nám ovšem poštěstí takové paměti sehnat. Takt pamětí přitom má být stále vázán na takt sběrnice Infinity Fabric.
K oblíbeným
reklama
Spíše než o pamětech tak takt 5000 MHz (fyzicky 2500 MHz) něco vypovídá o schopnostech procesorů Ryzen 3000, neboť dle následujícího již dobře známého vyjádření je takt sběrnice Infinity Fabric prvních dvou generací Ryzenů vázán přímo na fyzický takt operačních pamětí, a to jednoduše tak, že mu odpovídá.
 
Podobné by to mělo být i v případě procesorů Ryzen tvořených 7nm procesem, i když jejich architektura už bude výrazně odlišná a budou to vůbec první mainstreamové desktopové procesory využívající čiplety. Právě ty ale budou s I/O čipem propojeny pomocí Infinity Fabric. 
 
Nicméně to automaticky neznamená, že Infinity Fabric poběží až na 2500 MHz, na to asi můžeme spíše zapomenout. Především jde o to, že DDR4-5000 jsou spíše z říše overclockerů a ne pamětí, které to nabízí jako jeden ze svých profilů. Zakoupit si můžeme přinejlepším DDR4-4600, pokud mi něco nového neuniklo, přičemž takové paměti v 16GB sadě stojí alespoň deset tisíc korun. Pro běžného uživatele tak jde o nesmyslnou investici, nicméně DDR4-5000 prostě a jednoduše bude v možnostech desek. 
 
 
Víme už také, že AMD právě kvůli tomu přidalo možnost, jak provozovat Infinity Fabric na nižším taktu, aby to procesory vůbec zvládly. Přibude přinejmenším volba nastavení polovičního taktu, takže s pomyslnými DDR4-5000 pak IF poběží na fyzických 1250 MHz. Zákazník hledící na cenu se ovšem poohlédne spíše po nějakých 3200MHz či případně 3600MHz modulech, což je v obou případech otázka cca 3000 Kč a při troše snahy lze koupit i lépe.
 
Co se týče nových fám, pak se dozvídáme o tom, že AMD si v případě 3. generace Ryzenů mělo zvláště hledět toho, aby byla zajištěna kompatibilita s moduly RAM. Ostatně BIOSy pro starší desky podporující Ryzen 3000 jsou na světě už pěkných pár týdnů, takže tento rok to vůbec nevypadá na takovou časovou tíseň jako v případě první generace, kvůli níž se musela zvláště kompatibilita s paměťmi řešit už za pochodu. 
 
AdoredTV (via Twitter) přináší ještě zprávy, že AMD v tyto dny předvádí své 16 a 12jádrové Ryzeny svým OEM partnerům. Jeden z těchto procesorů by tak mohl být právě ten, o němž mluvil TUM APISAK a Jim z AdoredTV ještě tvrdí, že i když nemůže sdělit podrobnosti, můžeme se těšit na "really high clock speeds", čili opravdu vysoké takty. Ovšem AdoredTV nelze brát za spolehlivý zdroj informací, takže uvidíme. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář