www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 9 3950X by mohl být dostupný bez boxovaného chladiče

AMD Ryzen 9 3950X by mohl být dostupný bez boxovaného chladiče
, , aktualita
Společnost AMD by jistě nešlápla vedle, kdyby svůj procesor Ryzen 9 3950X nabízela i ve verzi bez chladiče. To se přitom dle nejnovějších informací může stát, ale ještě si počkejme na to, jak to bude.
K oblíbeným
reklama
AMD Ryzen 9 3950X je chystán na listopad a můžeme jen doufat, že to znamená první a zároveň poslední odložení nástupu tohoto procesoru. Objevilo se tu ale více neznámých. Jednak bychom se nedivili, kdyby nastoupil model Ryzen 9 3950 se sníženými takty a TDP, neboť s dosažením vysokých taktů má AMD evidentní problémy. Zatím se ale objevily jen informace o případném Ryzen 9 3900. Vedle toho je tu ale i otázka, zda AMD dokáže dodržet slíbený turbo takt ve výši 4,7 GHz, anebo bude muset specifikace upravit.
 
 
Co se týče otázky chlazení, na niž ukazuje tento výpis, zde už o žádný problém nejde. AMD se může rozhodnout, že Ryzen 9 3950X či případně i další modely vyšle na trh bez chladiče. V případě tohoto procesoru bychom očekávali jediný model, a sice Wraith Prism, neboť TDP daného CPU je 105 W, čili stejné jako v případě modelů Ryzen 7 3800X a Ryzen 9 3900X. S chlazením by tak neměl být problém. 
 
Jenomže pokud si někdo bude kupovat 16jádrový procesor za oficiální cenu 750 USD, lze očekávat, že pro něj v řadě případů bude mít připraven vlastní výkonný chladič, s jehož pomocí si bude chtít zajistit ideální podmínky pro dosažení a udržení co možná nejvyšších taktů. Zde přitom nemluvíme nutně o přetaktování, ale prostě o zajištění potřebných turbo frekvencí. 
 
V takovém případě by lidé mohli mít mnohdy zájem o procesor bez chladiče, ale logicky spíše jen tehdy, když taková verze bude levnější. Je to podobné jako s procesory Intel s označením F a deaktivovaným integrovaným grafickým jádrem. To člověk s připravenou samostatnou grafikou také nemusí potřebovat, ale kdyby se měl třeba kvůli reklamaci obejít bez ní, ještě by byl velice vděčný za nouzovou náhradu. 
 
Intel sice dle dostupných vyslal na trh procesory F se stejnou cenou jako klasické verze, například Core i5-9400 i Core i5-9400F za 182 USD, ale to naštěstí řeší trh. Právě zmíněný Core i5-9400F je u nás totiž k dispozici výrazně (o tisícovku) levněji, až by jeden uvažoval o tom, zda Intel snad přeci jen své ceny nepřehodnotil, ale to už odbočujeme. 
 
Na výše uvedeném obrázku je bohužel jen jedna verze Ryzenu 9 3950X, a to ta bez chladiče, a tak nelze ani říci, zda by mohla být opravdu levnější. Co však víme, je, že by tento procesor měl stát přesně o polovinu více než 3900X, což by odpovídalo částce HK$ 6825 a ne 6380 (Hongkongské dolary). Nicméně Ryzen 9 3900X je aktuálně nedostatkové zboží, jehož cena letí nahoru, takže z tohoto poměru nelze určovat nic. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Turecko má bojový dron Songar s kulometem Turecko má bojový dron Songar s kulometem
Turecko vyvinulo nový armádní dron Songar, který dokáže plnit nejen průzkumné funkce, ale i bojové. Je totiž vybaven kulometem, který dokáže vystřelit až 200 dávek nábojů. Navíc má být velmi přesný.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000 Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000
Samsung sice zrušil vývoj svých vlastních procesorových jader pro procesory Exynos, ale  procesory této řady chce vyvíjet i nadále. Tentokrát ale mají být údajně plně založeny na jádrech ARM Cortex. Nový Exynos 1000 má využívat Cortex-A78.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
13.12.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře