www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Přijdou na trh níže taktované vícejádrové Ryzeny?

Přijdou na trh níže taktované vícejádrové Ryzeny?
, , aktualita
Společnost Biostar na svých stránkách zmínila procesor, který dosud nebyl nikde ohlášen. Jde o Ryzen 9 3900 s nižšími takty, přičemž jeho nástup svým způsobem podporuje i nedávná zpráva od Digitimes. 
K oblíbeným
reklama
AMD má dle Digitimes problémy s tím, aby dokázalo trh dostatečně zásobit vícejádrovými Ryzeny, respektive v této době pouze modelem Ryzen 9 3900X s cenou 500 dolarů a 12 jádry. Spekulovalo se, že za to může nedostatek čipletů, což je v podstatě pravda, ovšem je třeba dodat a upřesnit, že to je nedostatek čipletů zvládajících vysoké takty
 
 
Digitimes pak v souhrnném článku dodává, že právě neuspokojivé takty, spíše než nedostatek čipletů, přimělo AMD upravit design 16jádrového procesoru, jak sdělují právě zdroje mezi výrobci základních desek. My přitom neočekáváme, že by AMD skutečně vypustilo na trh procesor Ryzen 3950X s nižšími takty, než jaké slíbilo, taková možnosti asi nastane až jako poslední. Co ale může udělat, je nabídnout níže taktované vícejádrové Ryzeny, ale musí pro ně najít vhodnou skulinku ve své nabídce, aby tím nebyly zbytečně ohroženy prodeje jiných modelů. 
 
 
Server Biostar přitom nyní zmiňuje na svých stránkách procesor Ryzen 9 3900, což bude jen těžko chyba či překlep. Jednak by se někdo musel splést i v taktu a hodnotě TDP a pak by to musel udělat shodně hned dvakrát, neboť tu je také Ryzen 9 PRO 3900. 
 
Tento procesor má mít výrazně nižší základní takt, ale také TDP 65 W a lze očekávat, že nižší bude i turbo. No a krom toho tu máme také stále ještě oficiálně nepotvrzené modely Ryzen 5 3500 a 3500X. 
 
Z logiky označování procesorů AMD by model Ryzen 9 3900 měl být 12jádrová níže taktovaná obdoba modelu 3900X. AMD si od ní může slibovat, že toto CPU výrazně sníží poptávku právě po 3900X, nicméně mezi tímto procesorem s cenou 500 dolarů a 8jádrovým Ryzen 7 3800X za 400 dolarů není zrovna velký cenový prostor a lze si představit, že právě prodeje modelu 3800X by mohl takový procesor s cenou třeba jen o 50 dolarů vyšší značně ohrozit. Ostatně o nejvýkonnější osmijádro AMD je už tak slabý zájem, protože 3700X poskytuje v očích zákazníků lepší poměr ceny a výkonu. 
 
Otázka je, co má ale znamenat ono údajné "upravení designu 16jádrového Ryzenu" a zda se pod tím neskrývá nástup modelu Ryzen 9 3950 s nižšími takty a TDP. Pokud ano, pak takový procesor by se asi mohl dostat na trh až s 3950X, čili v listopadu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50 ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50
Zaměstnanci nizozemské společnosti ASML se nemusí obávat, že by v nejbližších letech neměli co na práci. O EUV skenery je zájem a ten se bude jen zvyšovat, jak se rozroste i výroba pomocí EUV litografie. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon
Společnost AMD vypustila do světa ovladače Radeon Adrenalin 20.1.1, které opravují čtyři závažné bezpečnostní chyby, ale o tom se v changelogu nedozvíme. Jedná se však o chyby v knihovně samotných ovladačů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Vývojáři Half-Life: Alyx odpovídají na otázky, starší tituly můžeme hrát zdarma Vývojáři Half-Life: Alyx odpovídají na otázky, starší tituly můžeme hrát zdarma
Vývojáři VR titulu Half-Life: Alyx se rozhodli, že se nechají zpovídat na Redditu v rámci AMA (Ask Me Anything), takže můžeme očekávat, že se z odpovědí dozvíme řadu novinek. A vedle toho si můžeme předchozí díly zahrát zdarma. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EVGA RTX 2060 KO přichází i s GPU TU104 a ne s TU106, má to vliv na výkon? EVGA RTX 2060 KO přichází i s GPU TU104 a ne s TU106, má to vliv na výkon?
Velice zajímavé věci se dějí nejen mezi novými Radeony RX 5600 XT, ale také mezi kartami NVIDIA GeForce RTX 2060. Některé EVGA GeForce RTX 2060 KO totiž jsou vybaveny čipy, které by jim vůbec neměly příslušet. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Desky MSI Z490 se objevily v záznamech ECC, které to jsou? Desky MSI Z490 se objevily v záznamech ECC, které to jsou?
MSI si pochopitelně chystá nové základní desky pro procesory Comet Lake-S a nyní se dozvídáme, že ty se objevily v záznamech Eurasian Economic Commission (EEC). Jaké modely to konkrétně jsou?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář