www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Přijdou na trh níže taktované vícejádrové Ryzeny?

Přijdou na trh níže taktované vícejádrové Ryzeny?
, , aktualita
Společnost Biostar na svých stránkách zmínila procesor, který dosud nebyl nikde ohlášen. Jde o Ryzen 9 3900 s nižšími takty, přičemž jeho nástup svým způsobem podporuje i nedávná zpráva od Digitimes. 
K oblíbeným
reklama
AMD má dle Digitimes problémy s tím, aby dokázalo trh dostatečně zásobit vícejádrovými Ryzeny, respektive v této době pouze modelem Ryzen 9 3900X s cenou 500 dolarů a 12 jádry. Spekulovalo se, že za to může nedostatek čipletů, což je v podstatě pravda, ovšem je třeba dodat a upřesnit, že to je nedostatek čipletů zvládajících vysoké takty
 
 
Digitimes pak v souhrnném článku dodává, že právě neuspokojivé takty, spíše než nedostatek čipletů, přimělo AMD upravit design 16jádrového procesoru, jak sdělují právě zdroje mezi výrobci základních desek. My přitom neočekáváme, že by AMD skutečně vypustilo na trh procesor Ryzen 3950X s nižšími takty, než jaké slíbilo, taková možnosti asi nastane až jako poslední. Co ale může udělat, je nabídnout níže taktované vícejádrové Ryzeny, ale musí pro ně najít vhodnou skulinku ve své nabídce, aby tím nebyly zbytečně ohroženy prodeje jiných modelů. 
 
 
Server Biostar přitom nyní zmiňuje na svých stránkách procesor Ryzen 9 3900, což bude jen těžko chyba či překlep. Jednak by se někdo musel splést i v taktu a hodnotě TDP a pak by to musel udělat shodně hned dvakrát, neboť tu je také Ryzen 9 PRO 3900. 
 
Tento procesor má mít výrazně nižší základní takt, ale také TDP 65 W a lze očekávat, že nižší bude i turbo. No a krom toho tu máme také stále ještě oficiálně nepotvrzené modely Ryzen 5 3500 a 3500X. 
 
Z logiky označování procesorů AMD by model Ryzen 9 3900 měl být 12jádrová níže taktovaná obdoba modelu 3900X. AMD si od ní může slibovat, že toto CPU výrazně sníží poptávku právě po 3900X, nicméně mezi tímto procesorem s cenou 500 dolarů a 8jádrovým Ryzen 7 3800X za 400 dolarů není zrovna velký cenový prostor a lze si představit, že právě prodeje modelu 3800X by mohl takový procesor s cenou třeba jen o 50 dolarů vyšší značně ohrozit. Ostatně o nejvýkonnější osmijádro AMD je už tak slabý zájem, protože 3700X poskytuje v očích zákazníků lepší poměr ceny a výkonu. 
 
Otázka je, co má ale znamenat ono údajné "upravení designu 16jádrového Ryzenu" a zda se pod tím neskrývá nástup modelu Ryzen 9 3950 s nižšími takty a TDP. Pokud ano, pak takový procesor by se asi mohl dostat na trh až s 3950X, čili v listopadu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Testy před a po: jak se změnily vlastnosti RTX 3000 s opravnými ovladači? Testy před a po: jak se změnily vlastnosti RTX 3000 s opravnými ovladači?
NVIDIA vypustila na trh ovladače, které mají za úkol především zajistit vyšší stabilitu karet RTX 3000. Dle starších informací tak činí i snížením taktů, takže je nasnadě otázka, jak ovlivní výkon oproti původním testům. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Epic vs. Apple: Soud dal za pravdu Applu, Epic se choval nečestně Epic vs. Apple: Soud dal za pravdu Applu, Epic se choval nečestně
Už pár týdnů hoří boj mezi společností Apple a Epic Games kvůli provizím. Epic Games totiž navzdory podmínkám App Store vložili do své aplikace svůj platební systém. Neoprávněnost takového činu potvrdil i soud.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
MSI už nabízí BIOSy s Combo PI V2 1.1.0.0 pro Zen 3, kdy přijdou na trh? MSI už nabízí BIOSy s Combo PI V2 1.1.0.0 pro Zen 3, kdy přijdou na trh?
Společnost MSI už začala nabízet nové verze BIOSů pro své základní desky, které jsou založeny na AMD Combo PI V2 1.1.0.0 a nabídnou už díky tomu kompatibilitu s chystanými procesory Zen 3 "Vermeer". 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
QNAP vyzývá k aktualizaci svých NASů: šíří se ransomware AgeLocker QNAP vyzývá k aktualizaci svých NASů: šíří se ransomware AgeLocker
Společnost QNAP radí svým uživatelům, aby aktualizovali systémy svých NASů. V poslední době se totiž šíří ransomware AgeLocker, který může napadnout déle neaktualizované systémy nebezpečným vyděračským softwarem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Některé objednávky PlayStation 5 mohou být odsunuty do příštího roku Některé objednávky PlayStation 5 mohou být odsunuty do příštího roku
Společnost Sony už v průběhu tohoto měsíce odstartovala předprodej konzole PlayStation 5, což ovšem nezvládla příliš dobře a také se za to později omluvila. Nyní to přitom vypadá, že některé předobjednávky budou splněny až v příštím roce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek