reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Přijdou na trh níže taktované vícejádrové Ryzeny?

27.9.2019, Jan Vítek, aktualita
Přijdou na trh níže taktované vícejádrové Ryzeny?
Společnost Biostar na svých stránkách zmínila procesor, který dosud nebyl nikde ohlášen. Jde o Ryzen 9 3900 s nižšími takty, přičemž jeho nástup svým způsobem podporuje i nedávná zpráva od Digitimes. 
AMD má dle Digitimes problémy s tím, aby dokázalo trh dostatečně zásobit vícejádrovými Ryzeny, respektive v této době pouze modelem Ryzen 9 3900X s cenou 500 dolarů a 12 jádry. Spekulovalo se, že za to může nedostatek čipletů, což je v podstatě pravda, ovšem je třeba dodat a upřesnit, že to je nedostatek čipletů zvládajících vysoké takty
 
 
Digitimes pak v souhrnném článku dodává, že právě neuspokojivé takty, spíše než nedostatek čipletů, přimělo AMD upravit design 16jádrového procesoru, jak sdělují právě zdroje mezi výrobci základních desek. My přitom neočekáváme, že by AMD skutečně vypustilo na trh procesor Ryzen 3950X s nižšími takty, než jaké slíbilo, taková možnosti asi nastane až jako poslední. Co ale může udělat, je nabídnout níže taktované vícejádrové Ryzeny, ale musí pro ně najít vhodnou skulinku ve své nabídce, aby tím nebyly zbytečně ohroženy prodeje jiných modelů. 
 
 
Server Biostar přitom nyní zmiňuje na svých stránkách procesor Ryzen 9 3900, což bude jen těžko chyba či překlep. Jednak by se někdo musel splést i v taktu a hodnotě TDP a pak by to musel udělat shodně hned dvakrát, neboť tu je také Ryzen 9 PRO 3900. 
 
Tento procesor má mít výrazně nižší základní takt, ale také TDP 65 W a lze očekávat, že nižší bude i turbo. No a krom toho tu máme také stále ještě oficiálně nepotvrzené modely Ryzen 5 3500 a 3500X. 
 
Z logiky označování procesorů AMD by model Ryzen 9 3900 měl být 12jádrová níže taktovaná obdoba modelu 3900X. AMD si od ní může slibovat, že toto CPU výrazně sníží poptávku právě po 3900X, nicméně mezi tímto procesorem s cenou 500 dolarů a 8jádrovým Ryzen 7 3800X za 400 dolarů není zrovna velký cenový prostor a lze si představit, že právě prodeje modelu 3800X by mohl takový procesor s cenou třeba jen o 50 dolarů vyšší značně ohrozit. Ostatně o nejvýkonnější osmijádro AMD je už tak slabý zájem, protože 3700X poskytuje v očích zákazníků lepší poměr ceny a výkonu. 
 
Otázka je, co má ale znamenat ono údajné "upravení designu 16jádrového Ryzenu" a zda se pod tím neskrývá nástup modelu Ryzen 9 3950 s nižšími takty a TDP. Pokud ano, pak takový procesor by se asi mohl dostat na trh až s 3950X, čili v listopadu.
 


reklama