www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Sharkstooth se znovu objevil se 32 jádry Zen 2

AMD Sharkstooth se znovu objevil se 32 jádry Zen 2
, , aktualita
Opět se nám zjevil adept na další procesor Threadripper, a sice jistý procesor Sharkstooth. Ten disponuje 32 jádry a výsledky prozatím ukazují, že se před ním může třást jak starší Threadripper 2990WX, tak i Xeon W-3175X od Intelu. 
K oblíbeným
reklama
Bohužel tak jde stále o 32jádrový procesor, takže se zatím nedozvíme, jestli se AMD odhodlá vyslat na trh Threadrippery s ještě vyšším počtem jader. Zatím tu tak máme opět Sharkstooth se 32 jádry a SMT (32C/64T) vybavený celkem 128 MB L3 cache a 16 MB L2 cache, což pak jednoznačně ukazuje na Zen 2, protože předchozí procesory Threadripper s 32 jádry měly "pouze" 64 MB L3 cache. 
 
 
Jde opět o testy Geekbench, z nichž se dozvíme dvě čísla, a sice skóre pro výkon jednoho jádra a pak pro výkon všech jader, což je v případě AMD Sharkstooth 5523 a 68576 bodů. Pro porovnání, starší Threadripper 2990WX kolem 4800 a 36000 bodů a pro Intel Xeon W-3175X pak platí cca 5150 a 38000 bodů, pokud má jít o výchozí takty. 
 
 
Výsledky testů procesoru Sharkstooth tak vypadají až moc dobře, ovšem vícejádrové skóre už se ukázalo při jeho testech i daleko vyšší, takže to vypadá, že už si s ním někdo hraje a testuje možnosti přetaktování. Ostatně patřičně přetaktovaný Xeon W-3175X dokáže nabídnout skóre i vysoko přes sto tisíc bodů. 
 
Takže srovnání výkonu zmiňovaných procesorů tu máme zatím spíše jen pro legraci a raději si počkáme na to, co Sharkstooth předvede už v opravdových testech. To si lze ostatně představit, neboť bude založen na stejných čipletech, jaké najdeme i v procesorech Ryzen 3000 a nových EPYC druhé generace. Můžeme očekávat, že právě na rozdíl od EPYC si AMD dovolí nastavit vyšší turbo, které bude snad přinejmenším srovnatelné s takty, jichž dosahují právě nové Ryzeny. 
 
Zatím tak ještě nevíme nic určitého o tom, kdy nové Threadrippery dorazí na trh. Dle starších informací by to mohlo být v říjnu, alespoň co se týče představení a ne nutně rovnou vypuštění do obchodů. Ostatně AMD má reálné problémy uspokojit poptávku po některých Ryzen 3000, a to má ještě teprve dorazit 16jádrový model. Brzký nástup další rodiny procesorů by tak dostupnosti desktopových procesorů rozhodně nepomohl, i když ta může být nyní už právě ovlivněna tím, že AMD připravuje vypuštění dalších Threadripperů, které si vyrábí na sklad. Do těchto karet ale nevidíme a vidět nemůžeme, takže si prostě počkáme. 
 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Objevily se benchmarky Core i9-10880H, překvapivě překonává i9-10980HK Objevily se benchmarky Core i9-10880H, překvapivě překonává i9-10980HK
Na internetu se objevily další uniklé testy připravovaných procesorů Intelu. Tentokrát jde o mobilní 8jádro Core i9-10880H, jehož výkony jsou dokonce ještě vyšší než minulá čísla modelu Core i9-10980HK.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NZXT H1: elegantní Mini-ITX věž s vlastním zdrojem i CPU chladičem NZXT H1: elegantní Mini-ITX věž s vlastním zdrojem i CPU chladičem
Společnost NZXT si připravila SFF věžovitou skříň, která dokáže uchladit i vysoce výkonnou sestavu založenou na desce Mini ITX a má k tomu k dispozici jednak vlastní chladič procesoru a pak také zdroj. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Windows Latest: Microsoft zbaví Windows 10 živých dlaždic Windows Latest: Microsoft zbaví Windows 10 živých dlaždic
Dle Windows Latest se Microsoft chystá systémy Windows 10 zbavit tzv. živých dlaždic, čili Live Tiles. V podstatě se tak vrátí k obvyklému provedení s prostými ikonami, přičemž nedávno jsme se podívali na jejich novou sadu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou
Nedávno jsme se mohli dozvědět, že ceny pamětí by mohly kvůli koronaviru spíše klesat, ovšem to se ještě nevědělo o šířícím se Covid-19 na území Jižní Koreje. Nyní už začíná ohrožovat výrobu ve firmách Samsung a SK Hynix.
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače
AMD přináší na trh dva nové modely APU Ryzen Embedded R1000, a to konkrétně R1305G a R1102G. Ty jsou určeny pro slabší Mini PC a zaujmou už svou nízkou spotřebou a TDP 6 až 10 W.  
Včera, aktualita, Jan Vítek