www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Threadripper se objevil ve třetí a možná i čtvrté generaci

AMD Threadripper se objevil ve třetí a možná i čtvrté generaci
, , aktualita
Zatímco ještě nemáme zcela jasno, zda se vůbec letos objeví na trhu nové Threadrippery, databáze UserBenchmark nám přináší informace nejen o jejich třetí generaci, ale také o čtvrté. Co se dozvíme? 
K oblíbeným
reklama
Zatím asi nejpřesvědčivější informace o tom, že nové Threadrippery letos přece jen přijdou, přinesl server Digitimes. Ten mluví o nových hi-end procesorech AMD (i Intel) chystaných na říjen, přičemž 16jádrový Ryzen to bude těžko, protože o tom se jednak dobře ví, a tak je i známo, že přijde v září. Takové procesory by tak už měly existovat v podobě inženýrských vzorků a jeden takový byl dle databáze UserBenchmarku otestován, jak informuje Tum Apisak. Ovšem vedle toho tu máme také datábázi AIDA64, kam přibyly procesory AMD Vermeer a Genesis. Nic z toho ovšem nelze nezvratně brát jako důkaz chystaných Threadripperů, ovšem indicie jsou už silné.  
 
 
Databáze UserBenchmark nás informuje o procesoru s kódovým označením Castle Peak, který pracuje na základních 3,6 GHz a turbo má 4 GHz, přičemž jde o 16jádrový čip s SMT. Oproti existujícímu Ryzen Threadripper 2950X je tak základ o 100 MHz výš, ale turbo o 400 MHz níž, ovšem takty ještě nebudou konečné. I tak je ale oproti jmenovanému procesoru tato novinka o 11 % výkonnější při srovnání výkonu jednoho jádra, což ukazuje na fakt, že půjde o Zen 2. V případě zapojení všech jader je tu 18% nárůst výkonu. 
 
Od procesorů Ryzen Threadripper 3000 očekáváme, že budou vyrobeny 7nm procesem, tedy alespoň v případě jejich čipletů, protože jinak by měly mít stejný design jako nové EPYC Rome, čili se 14 či 12nm I/O čipem uprostřed. Měly by být také kompatibilní s čipsetem X399 a staršími deskami, ovšem vzhledem k tomu, že by měly podporovat i PCIe 4.0, tak se může očekávat nový čipset. I když to je otázka. Nové Ryzeny 3000, pokud jde o jejich PCIe linky, nepotřebují pro verzi 4.0 nový čipset a v případě Threadripperů jde především o ty linky, jimiž tyto procesory samy disponují, takže i na deskách s X399 by šlo PCIe 4.0 provozovat a nikoho by moc netrápilo, že samotný čipset nabízí jen verzi 3.0. Na druhou stranu je velká otázka, zda by PCIe 4.0 "dostřelilo" i ke vzdálenějším slotům. 
 
Zatím se bohužel neobjevil více než 64jádrový Threadripper, ostatně to by bylo už dostatečným důkazem pro to, že se skutečně chystá nová generace. AMD se ale může rozhodnout k tomu, že takové procesory vůbec nevypustí na trh a že počet jejich jader omezí na stávajících 32 nebo snad 48. To bude záležet čistě na jeho rozhodnutí, ovšem pokud budeme stavět na zkušenostech, tak lze očekávat, že AMD se nebude rozpakovat a 64jádrové Threadrippery skutečně připraví. Už jen proto, že může a že Intel na to nebude mít jak reagovat, leda by snad vyslal na trh s HEDT dvoučipové 56jádrové Xeony a to by už při cenovém srovnání musela být rovnou tragikomedie. 
 
A co ony Vermeer a Genesis?. Právě to by měly být procesory Ryzen a Threadripper 4. generace. O Vermeer jsme právě už slyšeli jako o procesorech Zen 3 pro AM4. O Genesis se tu dozvídáme vůbec poprvé, a to z databáze AIDA64:
  • AMD Family 19h Models 00h-0h, “Genesis”
  • AMD Family 19h Models 20h-2h, “Vermeer”
V případě rodiny Genesis je však spojitost s Threadrippery založená čistě na odhadu a vylučovací metodě. Od Zen 3 přitom očekáváme podporu PCIe 5.0, pamětí DDR5 a dokonce i čtyřvláknovou implementaci SMT. I kdyby to všechno nebyla pravda, rozhodně je na co se těšit. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD
Jeden z největších světových výrobců pamětí na světě, společnost SK Hynix, se rozhodl začít vyrábět SSD pro běžné spotřebitele. Představuje tak modely Gold S31, které jsou zatím pouze začátek toho, co bude následovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář