www.svethardware.cz
>
>
>
>

Digitimes: Intel i AMD si na říjen chystají high-end procesory

Digitimes: Intel i AMD si na říjen chystají high-end procesory
, , aktualita
Server Digitimes odkazujíc se na informace od svých zdrojů mezi výrobci základních desek mluví o tom, že jak Intel, tak AMD chystá na letošní podzim novou várku výkonných procesorů. Mělo by jít nejspíše o oblast HEDT, ale uvidíme. 
K oblíbeným
reklama
Před pár měsíci zmizely procesory AMD Threadripper z roadmap pro tento rok a spekulovalo se, že důvod je jednoduchý. AMD přináší na trh tolik 7nm produktů najednou, že by pro Threadrippery nemuselo mít dostatek potřebných čipletů od firmy TSMC. Ostatně na trhu jsou už 7nm GPU od AMD, a to jak Vega, tak Navi, dále tu máme generaci Ryzen 3000 a pomalu aktuální jsou i EPYC. 
 
 
Nedávno se však objevila informace, že AMD si přeci jen pro letošní rok přichystá třetí generaci procesorů Ryzen Threadripper, ale potvrzeno zatím nebylo nic. Nyní se od Digitimes, respektive těch, kteří mají přístup k placeným článkům, dozvídáme, že na podzim výrobci desek skutečně očekávají nástup nových výkonných procesorů AMD.
 
Problém je ten, že v září očekáváme 16jádrový Ryzen 9 3950X, což už víme od samotného AMD, takže by to nakonec mohl být prostě tento procesor. Nicméně Digitimes jednak mluví o říjnu a pak by se také asi nespekulovalo o něčem, co je již hotová a potvrzená věc. Pokud to vezmeme v úvahu, jediné výkonné procesory od AMD, kterých by se to mohlo týkat, jsou nové Threadrippery. 
 
Ale co Intel? Od toho očekáváme další 14nm generaci, a sice Comet Lake. Nedávno jsme se dozvěděli, že ta má dorazit až někdy v prvním kvartálu příštího roku. Co ale uvádí Digitimes? V tomto případě o Comet Lake nejspíše nepůjde, ale budou to asi Cascade Lake-X, čili opravdu HEDT procesory platformy Glacial Falls, jež ostatně očekáváme právě na podzim.
 
Zde pak záleží jen na tom, k čemu se Intel nakonec rozhodne. S velkou pravděpodobností bude muset bojovat proti až 64jádrovému Threadripperu a v takovém případě může nasadit přinejlepším 56jádrový dvoučipový procesor, ovšem cenu takového kousku bychom ani nechtěli vidět. Reálně lze očekávat nový 28jádrový HEDT procesor, ostatně jeden takový už tu je, ale ten bude určen pro zcela jinou platformu s paticí LGA 3647 než klasické HEDT s maximálně 18 jádry pro LGA 2066.
 
Intel má prostě a jednoduše pevně dané limity v počtu jader aktuálních procesorů, a sice 18 pro HCC (High Core Count) a 28 pro XCC (Xtreme Core Count). Něco lepšího nabídne až s novým výrobním procesem, takže bude velice zajímavé sledovat, co dokáže proti údajným novým Threadripperům postavit. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Toshiba končí s počítači Dynabook, i zbytek divize prodala Sharpu Toshiba končí s počítači Dynabook, i zbytek divize prodala Sharpu
Společnost Toshiba se úplně zbavuje divize počítačů Dynabook. Výrazně většinový podíl tu už nějakou dobu měl Sharp a nyní mu prodala i zbývající pětinu. Toshiba tak končí s produkty, které ji pomohly proslavit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office
Bezpečnostní výzkumník Patrick Wardle, který kdysi pracoval v NSA, objevil chybu v operačním systému macOS i kancelářském balíku Microsoft Office. Spolu dokázaly nabídnout hackerům cestu do systému.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
7.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře