www.svethardware.cz
>
>
>
>

Digitimes: Intel i AMD si na říjen chystají high-end procesory

Digitimes: Intel i AMD si na říjen chystají high-end procesory
, , aktualita
Server Digitimes odkazujíc se na informace od svých zdrojů mezi výrobci základních desek mluví o tom, že jak Intel, tak AMD chystá na letošní podzim novou várku výkonných procesorů. Mělo by jít nejspíše o oblast HEDT, ale uvidíme. 
K oblíbeným
reklama
Před pár měsíci zmizely procesory AMD Threadripper z roadmap pro tento rok a spekulovalo se, že důvod je jednoduchý. AMD přináší na trh tolik 7nm produktů najednou, že by pro Threadrippery nemuselo mít dostatek potřebných čipletů od firmy TSMC. Ostatně na trhu jsou už 7nm GPU od AMD, a to jak Vega, tak Navi, dále tu máme generaci Ryzen 3000 a pomalu aktuální jsou i EPYC. 
 
 
Nedávno se však objevila informace, že AMD si přeci jen pro letošní rok přichystá třetí generaci procesorů Ryzen Threadripper, ale potvrzeno zatím nebylo nic. Nyní se od Digitimes, respektive těch, kteří mají přístup k placeným článkům, dozvídáme, že na podzim výrobci desek skutečně očekávají nástup nových výkonných procesorů AMD.
 
Problém je ten, že v září očekáváme 16jádrový Ryzen 9 3950X, což už víme od samotného AMD, takže by to nakonec mohl být prostě tento procesor. Nicméně Digitimes jednak mluví o říjnu a pak by se také asi nespekulovalo o něčem, co je již hotová a potvrzená věc. Pokud to vezmeme v úvahu, jediné výkonné procesory od AMD, kterých by se to mohlo týkat, jsou nové Threadrippery. 
 
Ale co Intel? Od toho očekáváme další 14nm generaci, a sice Comet Lake. Nedávno jsme se dozvěděli, že ta má dorazit až někdy v prvním kvartálu příštího roku. Co ale uvádí Digitimes? V tomto případě o Comet Lake nejspíše nepůjde, ale budou to asi Cascade Lake-X, čili opravdu HEDT procesory platformy Glacial Falls, jež ostatně očekáváme právě na podzim.
 
Zde pak záleží jen na tom, k čemu se Intel nakonec rozhodne. S velkou pravděpodobností bude muset bojovat proti až 64jádrovému Threadripperu a v takovém případě může nasadit přinejlepším 56jádrový dvoučipový procesor, ovšem cenu takového kousku bychom ani nechtěli vidět. Reálně lze očekávat nový 28jádrový HEDT procesor, ostatně jeden takový už tu je, ale ten bude určen pro zcela jinou platformu s paticí LGA 3647 než klasické HEDT s maximálně 18 jádry pro LGA 2066.
 
Intel má prostě a jednoduše pevně dané limity v počtu jader aktuálních procesorů, a sice 18 pro HCC (High Core Count) a 28 pro XCC (Xtreme Core Count). Něco lepšího nabídne až s novým výrobním procesem, takže bude velice zajímavé sledovat, co dokáže proti údajným novým Threadripperům postavit. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy? AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy?
Tum Apisak se letmo zmínil o procesoru AMD Ryzen 5 3500, který by měl nastoupit s výbavou šesti jader bez SMT. Mohl by se tak stát velice zajímavou volbou pro herní sestavy s rozumnou cenou, ostatně dnes je pro hry šest fyzických jader vhodná výbava.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář