www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Vega 11 vstupuje do produkce, Vega 20 bude 7nm

AMD Vega 11 vstupuje do produkce, Vega 20 bude 7nm
, , aktualita
Nástup grafických karet AMD RX Vega moc hráčů nenadchl, neboť ty zklamaly svým výkonem, spotřebou i chabou dostupností velice poznamenanou těžbou kryptoměn. Doufejme tak, že v případě dalších generací to bude lepší. 
K oblíbeným
reklama
Příchod prvních karet RX Vega na český trh je stále plánován na 22. září, takže lze očekávat, že v tento den se opravdu dočkají první čeští zákazníci. Nicméně ti, kteří potřebují především herní grafickou kartu, se vzhledem k nedostupnosti výkonnějších RX 500 a neexistujícímu výběru mezi kartami Vega stejně nejspíše rozhodnou pro koupi konkurenční karty, anebo si prostě počkají na to, co přinese budoucnost. 
 

A právě ta chystá nové čipy Vega 11, jež už měly vstoupit do výroby a pak také Vega 20. My už dobře známe schema označování moderních GPU firmy AMD, takže je jasné, že Vega 11 budou slabší verzí Vega 10 na kartách RX Vega (a jiných). Otázka je, do jaké části produktového spektra mají zapadnout, a to zvláště ve vztahu s čipy Polaris na kartách RX 500 a RX 400. 
 
Chtělo by se říci, že Vega 11 nejsou určeny pro paměti HBM2, čímž by odpadl problém s jejich pouzdřením, který firmě AMD přidal nejednu vrásku na čele a vytvořil mnoho zmetků. Jenomže dle dostupných informací právě o HBM2 jde, ačkoliv samotná GPU Vega 11 rozhodně nelze považovat za hi-end. Ale možná že se to firmě AMD ještě vyplatí vzhledem k tomu, že pamětí GDDR5(X) začíná být nedostatek, a tak ceny příslušných karet půjdou nahoru. 
 
Vega 11 bude jako obvykle vyrábět společnost GlobalFoundries a o pouzdření s HBM2 se má postarat Siliconware Precision Industries. Z uvedené tabulky se zatím nedozvíme podrobnosti o samotných GPU, ale je vidět, že jednodušší integraci pamětí HBM2 do pouzdra s Vega 11 pomůže to, že půjde o pouhý jeden paměťový čip s rozhraním "jen" 1024 bitů. Čili výroba hotových GPU Vega 11 se 4 GB HBM2 by měla být jednodušší než v případě Vega 10 s 8 GB HBM2. Zůstává tu ale ona otázka ohledně výkonu i toho, kam se případné herní karty s Vega 11 vůbec zařadí. 
 
Architektura Polaris Vega Vega Vega
Rok
2016 2017 2017 2018
GPU Polaris 10 Vega 10 Vega 11 Vega 20
Grafická karta RX 480 Vega 64 / FE ?
?
Proces 14nm 14nm 14nm 7nm
Mld. tranzistorů 5,7 12 ?
?
Stream Procesory 2304 4096 ?
4096
Výkon 5,8 TFLOPS až 13 TFLOPS ?
12+ TFLOPS
TDP 150W až 290W ?
150W
Paměti 8GB GDDR5 až 16GB HBM2 4GB HBM2 32GB HBM2
Sběrnice
256bit 2048bit 1024bit ?
PCI Express 3.0 3.0 3.0 4.0
Propustnost pamětí
256 GB/s 484 GB/s ?
1 TB/s
 
Co se týče Vega 20, v tomto případě už jde o příští generaci, v jejímž případě se dle plánů AMD uplatní už 7nm výrobní proces a především díky němu má hluboce klesnout spotřeba.
 
Obávat se ale můžeme o výkon, neboť zatímco NVIDIA postupně zvyšuje počet CUDA jader na svých hi-end čipech, AMD stále počítá se 4096 Stream procesory, které nabídly už čipy Fiji na kartách Fury X. V takovém případě by jedinou cestou pro navyšování výkonu bylo zvýšení taktu plus možné úpravy v architektuře, ovšem pokud by měl herní výkon odpovídat tomu, co předvádí Vega 10, AMD by bylo v této oblasti už v podstatě odsunuto na druhou kolej. 
 
 
Jenomže zdroje uvádí, že Vega 20 se zaměří především proti akcelerátorům NVIDIA Volta V100, a tak půjde do budoucích karet Radeon Instinct. Uvidíme tak, zda AMD náhodou nepřipraví i něco nového speciálně pro hráče, však nyní už by snad nemuselo tolik šetřit a snažit se využívat jeden návrh čipu pro co možná největší spektrum produktů, jako tomu je v případě CPU Zen a právě Vega 10. Uvidíme a tyto informace budeme zatím brát s rezervou. 
 
Zdroj: Digitimes
reklama
Nejnovější články
Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 % Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 %
Herní počítače byly po začátku PC krize ostrůvkem naděje, který neustále klesající prodeje neohrožovaly. Není divu, že se běžně dostupný hardware už zcela běžně označuje za herní, nicméně aktuální krize celého polovodičového průmyslu ovlivnila i herní PC.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý
V úterý se dle VideoCardz konečně dozvíme, co si NVIDIA připravila v rámci nové řady GeForce RTX 2000 SUPER, nebo jak se tyto karty budou nakonec jmenovat. Na tom ani tak nezáleží, jako spíše na jejich specifikacích a cenách.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
3DMark dostal benchmark testující PCI Express 3DMark dostal benchmark testující PCI Express
Benchmarkovací software 3DMark už patří pod společnost UL, která pokračuje s jeho vývojem a nyní přišel čas také na PCI Express feature test. Ten tak přichází v pravý čas, aby si lidé mohli ověřit, co jim přinese PCI Express 4.0. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch
Raketa Falcon Heavy byla už potřetí a opět úspěšně vypuštěna do vesmíru, ovšem nyní to byl pro ni první noční start. Falcon Heavy letěl včera v rámci mise STP-2 a zákazníkem bylo US Air Force. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru
Robot jménem Bumble, který je jedním z Astrobee od NASA, měl nedávno první možnost se sám proletět vesmírem a vypořádat se se stavem beztíže. Test robota proběhl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková