www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD zaplatí 29,5 mil. USD oklamaným investorům

AMD zaplatí 29,5 mil. USD oklamaným investorům
, , aktualita
AMD po akvizici firmy ATi dlouho zkoušelo dát dohromady první APU, která nakonec dorazila opožděně jako Llano. Firma se tak dostala i do křížku s investory, kteří ji nakonec zažalovali a těm bude nyní platit. 
K oblíbeným
reklama
Pro AMD to jistě nebude likvidační vyrovnání, však jeho čtvrtletní tržby se už opět dostaly nad miliardu dolarů a dále rostou, ovšem 29,5 milionů dolarů jistě zabolí, neboť taková částka dokáže vymazat kvartální zisk této firmy. 
 
 
Čipy Llano byly výsledkem strategie AMD, které už v polovině roku 2006 po akvizici ATi začalo pracovat na konceptu Fusion, ovšem tato cesta byla velice trnitá a AMD muselo několikrát začínat odznovu, a tak se výsledek objevil na trhu až v roce 2011. V průběhu let se řešilo třeba to, zda budou čipy Fusion postaveny na architektuře Phenom II, nebo tehdy nové a nadějné Bulldozer. Šlo ale především o problém začlenění GPU do stejného čipu s CPU, což dnes vypadá samozřejmě, ale před deseti lety to nebyl vůbec snadný úkol především pro samotného výrobce čipů (v případě AMD firmu GlobalFoundries). Však ani samotný Intel se nejdříve nepokusil o integraci CPU a GPU do jednoho čipu. Jeho první procesory zahrnující iGPU byly složeny ze dvou čipů ve stejném pouzdře a až Sandy Bridge byly jednočipové řešení. AMD chtělo tento krok přeskočit. 
 
 
Dirk Meyer, tehdejší CEO firmy AMD, přitom rozjel velkolepý "hyper", čili vychvalovací marketingovou mašinu, s jejíž pomocí také ubezpečoval investory, že Llano a celý koncept Fusion bude prostě hit. Jenomže už v roce 2012 AMD obrátilo a odepsalo celých 100 milionů dolarů kvůli tomu, že množství naskladněných čipů Llano jednoduše neodpovídalo poptávce právě kvůli problémům s výtěžností. Pro AMD to byla zvláště složitá léta. Procesory Bulldozer byly přijaty přinejlepším vlažně a následovnické Piledriver to jen mírně vylepšily. Tím to pro AMD v oblasti desktopových CPU skončilo až do letošního roku, kdy dorazily CPU Ryzen. 
 
Co se týče čipů APU, jejich vývoj neustal a my jsme se dočkali dalších generací jako Trinity, Richland či Kaveri, ale ty představovaly vždy jen mírný výkonnostní pokrok a postupně zaostaly natolik, že výkon jejich GPU překonal i Intel se svými Iris Pro. Doztracena vyšuměl také celý koncept HSA, který měl představovat GPGPU akceleraci, čili AMD chtělo, aby právě GPU pomáhalo slabým CPU jádrům ve výpočtech, k čemuž je ale zapotřebí široká podpora ze strany softwarových vývojářů. 
 
K tomu všemu se přidal také nepříznivý vývoj celého trhu s PC, který se právě v roce 2011 dostal na vrchol a od té doby už jeho hodnota stabilně klesá. Nyní už je situace pro AMD naštěstí zcela jiná a to se může opřít o povedenou architekturu Zen a i díky těžařům kryptoměn může prodat veškeré karty RX Vega či výkonnější modely RX 500, jež dokáže vyslat na trh. 
 
Nyní ale AMD musí vyndat téměř 30milionového kostlivce ze skříně a vyrovnat se s investory, kteří už před několika lety podali žalobu, že byli ponechání v omylu ohledně pravého stavu vývoje a výroby čipů Llano. S tím už AMD souhlasilo a po zaplacení by měla být celá záležitost vyřešena. 
 
reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek