www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Zen 4 na 5nm procesu dle China Times přijdou na začátku 2021

AMD Zen 4 na 5nm procesu dle China Times přijdou na začátku 2021
, , aktualita
AMD dle nejnovějších zpráv rozhodně nechce na nic čekat a hodlá v roce 2021 vypustit na trh procesory s architekturou Zen 4, které už budou založeny na 5nm procesu. O takovém záměru jsme nicméně už věděli. 
K oblíbeným
reklama
Přesto je dobré se ujistit, že AMD s takovým postupem skutečně ještě stále počítá, alespoň dle zprávy serveru China Times. Ten se měl dozvědět o plánu, dle nějž mají být 5nm čipy pro AMD vyráběny už od konce roku 2020 a do nabídky se dostat na začátku roku 2021.
 
 
Je tu ale jeden menší problém, a to generace Zen 3 na 7nm+ procesu, která by se měla vměstnat někam mezi a je naprosto zřejmé, že pro ni by tu nezbyl dostatečný "časoprostor" a ostatně jsme tu nedávno měli zprávu, že Zen 3 má dorazit někdy ke konci příštího roku
 
Existuje snad jediný možný scénář, dle nějž by to AMD mohlo provést, jak tvrdí obě zprávy, a sice ta, že s procesory EPYC vynechá generaci Zen 3 a soustředí se hned na Zen 4, takže bychom měli v jeden čas na trhu běžné desktopové či mobilní procesory Zen 3 a pak serverové Zen 4, ale to je pouze čistá spekulace. 
 
Zdroj dále tvrdí, že vývoj 5nm procesu firmy TSMC pokračuje velice dobře a ta už získala první tři zákazníky, mezi nimiž je i AMD (jinak to jsou HiSilicon a Apple). Zpráva dokonce říká, že výtěžnost 5nm procesu už překonala 7nm proces, což můžeme také brát spíše s rezervou, zvláště když nejsou přesné informace o tom, jak na tom 7nm proces skutečně je. 
 
Je ovšem pravda, že 5nm v případě společnosti TSMC má už na mnoha vrstvách využívat extrémní ultrafialovou litografii a pokud ta už byla zvládnuta, měla by poskytnout výhodu ve snadnější a rychlejší produkci čipů, ale o tom si snad ještě někdy budeme moci přečíst podrobnosti, jak je tomu skutečně v praxi. 
 
Konkrétně se pak dozvídáme, že 5nm proces firmy TSMC má nyní více než 50% výtěžnost a je na tom už o trošku lépe než 7nm proces. Ovšem AMD v minulosti hlásilo, že má u TSMC při výrobě vlastních čipů 70% výtěžnost, ale není zrovna jasné, zda tu neporovnáváme jablka s hruškami, a nejspíše tedy půjde o srovnání výtěžností daných procesů ve stejné fázi vývoje, čili 7nm na tom nyní bude už opravdu výrazně lépe. 
 
Dále se zdroj zmiňuje o zvyšující se kapacitě 5nm linek, která se dostala na 70 tisíc waferů měsíčně a brzy to bude 80 tisíc. Oproti 7nm procesu má přitom 5nm nabídnou 1,8x vyšší hustotu tranzistorů a možnost dosáhnout cca o 15 % vyšších taktů. 
 
Nicméně tyto informace a zvláště pak ty o nástupu Zen 4 je třeba brát s velkou rezervou. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Zmatené testování: recenze Radeonu RX 5600 XT jsou tu Zmatené testování: recenze Radeonu RX 5600 XT jsou tu
Pokud by se AMD po vzoru NVIDIE zlevnit své karty Radeon RX 5600 XT, a to v jeho případě ještě dříve, než dorazí na trh, bylo by to jednoduché. Jenomže namísto toho se zvyšovaly takty a to už tak jednoduché není. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Apokalyptická Dying Light 2 nepřijde na jaře, ale výrazně později Apokalyptická Dying Light 2 nepřijde na jaře, ale výrazně později
Nedávno jsme se dozvěděli o tom, že CD Projekt Red bude potřebovat více času na dokončení hry Cyberpunk 2077 a nyní přichází podobná zpráva o Dying Light 2. V případě této hry může být zpoždění ještě výrazně delší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Noctua uvádí nízký černočerný CPU chladič NH-L9a-AM4 chromax.black Noctua uvádí nízký černočerný CPU chladič NH-L9a-AM4 chromax.black
Rakouská Noctua si připravila nový nízkoprofilový chladič NH-L9a-AM4, který patří do rodiny chromax.black. Má tak celé své tělo i s ventilátorem černé a hodit se bude zvláště do HTPC a celkově nízkých či tenkých sestav.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Radiohead uvádí Public Library, veřejný archiv svého obsahu Radiohead uvádí Public Library, veřejný archiv svého obsahu
Zatímco spousta hudebních skupin si úzkostlivě chrání všechen svůj obsah, britští Radiohead ho už několikrát dali k dispozici všem zadarmo. Nyní spouští Radiohead Public Library, stránku obsahující i vzácný obsah.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Gigabyte a Incooling pracují na chlazení serverů s možností přetaktování Gigabyte a Incooling pracují na chlazení serverů s možností přetaktování
Gigabyte si chystá novou serverovou platformu, která dostala označení R161 Series a nabídne možnost přetaktování. K tomu bude ale zapotřebí kvalitní chlazení a právě o to se postará společnost Incooling. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek