www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Zen 4 na 5nm procesu dle China Times přijdou na začátku 2021

AMD Zen 4 na 5nm procesu dle China Times přijdou na začátku 2021
, , aktualita
AMD dle nejnovějších zpráv rozhodně nechce na nic čekat a hodlá v roce 2021 vypustit na trh procesory s architekturou Zen 4, které už budou založeny na 5nm procesu. O takovém záměru jsme nicméně už věděli. 
K oblíbeným
reklama
Přesto je dobré se ujistit, že AMD s takovým postupem skutečně ještě stále počítá, alespoň dle zprávy serveru China Times. Ten se měl dozvědět o plánu, dle nějž mají být 5nm čipy pro AMD vyráběny už od konce roku 2020 a do nabídky se dostat na začátku roku 2021.
 
 
Je tu ale jeden menší problém, a to generace Zen 3 na 7nm+ procesu, která by se měla vměstnat někam mezi a je naprosto zřejmé, že pro ni by tu nezbyl dostatečný "časoprostor" a ostatně jsme tu nedávno měli zprávu, že Zen 3 má dorazit někdy ke konci příštího roku
 
Existuje snad jediný možný scénář, dle nějž by to AMD mohlo provést, jak tvrdí obě zprávy, a sice ta, že s procesory EPYC vynechá generaci Zen 3 a soustředí se hned na Zen 4, takže bychom měli v jeden čas na trhu běžné desktopové či mobilní procesory Zen 3 a pak serverové Zen 4, ale to je pouze čistá spekulace. 
 
Zdroj dále tvrdí, že vývoj 5nm procesu firmy TSMC pokračuje velice dobře a ta už získala první tři zákazníky, mezi nimiž je i AMD (jinak to jsou HiSilicon a Apple). Zpráva dokonce říká, že výtěžnost 5nm procesu už překonala 7nm proces, což můžeme také brát spíše s rezervou, zvláště když nejsou přesné informace o tom, jak na tom 7nm proces skutečně je. 
 
Je ovšem pravda, že 5nm v případě společnosti TSMC má už na mnoha vrstvách využívat extrémní ultrafialovou litografii a pokud ta už byla zvládnuta, měla by poskytnout výhodu ve snadnější a rychlejší produkci čipů, ale o tom si snad ještě někdy budeme moci přečíst podrobnosti, jak je tomu skutečně v praxi. 
 
Konkrétně se pak dozvídáme, že 5nm proces firmy TSMC má nyní více než 50% výtěžnost a je na tom už o trošku lépe než 7nm proces. Ovšem AMD v minulosti hlásilo, že má u TSMC při výrobě vlastních čipů 70% výtěžnost, ale není zrovna jasné, zda tu neporovnáváme jablka s hruškami, a nejspíše tedy půjde o srovnání výtěžností daných procesů ve stejné fázi vývoje, čili 7nm na tom nyní bude už opravdu výrazně lépe. 
 
Dále se zdroj zmiňuje o zvyšující se kapacitě 5nm linek, která se dostala na 70 tisíc waferů měsíčně a brzy to bude 80 tisíc. Oproti 7nm procesu má přitom 5nm nabídnou 1,8x vyšší hustotu tranzistorů a možnost dosáhnout cca o 15 % vyšších taktů. 
 
Nicméně tyto informace a zvláště pak ty o nástupu Zen 4 je třeba brát s velkou rezervou. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon začne streamovat hry. Příští měsíc spustí službu Luna Amazon začne streamovat hry. Příští měsíc spustí službu Luna
Nvidia, Google a Microsoft mají nového konkurenta. Amazon totiž představil platformu Luna, která umožní streamování her až ve 4K se 60 fps. Předplatné bude rozděleno do kanálů a svůj vlastní bude mít také Ubisoft.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Tesle spadla počítačová síť, majitelé se pomocí telefonů nedostali do auta Tesle spadla počítačová síť, majitelé se pomocí telefonů nedostali do auta
Společnost Tesla musela řešit nemilý problém. Lehla ji celá počítačová síť, takže nefungoval nejen web, ale ani mobilní aplikace. Majitelé se tak pomocí telefonů dočasně nemohli dostat do svých aut.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Baldur's Gate 3 beta se odkládá, ale máme tu požadavky na hardware Baldur's Gate 3 beta se odkládá, ale máme tu požadavky na hardware
Očekávaný návrat série Baldur's Gate v podobě třetího dílu založeného na moderní edici pravidel D&D se bohužel odkládá. Betaverze pro veřejné testování v rámci předběžného přístupu tak přijde později, ale ne o moc.
Včera, aktualita, Jan Vítek
WD reorganizuje, rozdělí se na dva podniky pro SSD a HDD WD reorganizuje, rozdělí se na dva podniky pro SSD a HDD
Western Digital je jeden ze zbývajících tradičních výrobců pevných disků, který ale už dávno přešel i na výrobu SSD. Nyní se ale rozhodl, že vyrábět HDD a SSD pod jednou střechou nedělá dobrotu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Intel vypustil do světa 10nm Atomy Embedded, aneb Elkhart Lake Intel vypustil do světa 10nm Atomy Embedded, aneb Elkhart Lake
O procesorech Elkhart Lake jsme věděli už před rokem a půl a ty se nyní dostávají na trh coby 10nm generace Atom Embedded. Založeny jsou už na procesu SuperFin a jádrech Tremont. K dispozici budou ve třech řadách. 
Včera, aktualita, Jan Vítek