www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Zen 4 na 5nm procesu dle China Times přijdou na začátku 2021

AMD Zen 4 na 5nm procesu dle China Times přijdou na začátku 2021
, , aktualita
AMD dle nejnovějších zpráv rozhodně nechce na nic čekat a hodlá v roce 2021 vypustit na trh procesory s architekturou Zen 4, které už budou založeny na 5nm procesu. O takovém záměru jsme nicméně už věděli. 
K oblíbeným
reklama
Přesto je dobré se ujistit, že AMD s takovým postupem skutečně ještě stále počítá, alespoň dle zprávy serveru China Times. Ten se měl dozvědět o plánu, dle nějž mají být 5nm čipy pro AMD vyráběny už od konce roku 2020 a do nabídky se dostat na začátku roku 2021.
 
 
Je tu ale jeden menší problém, a to generace Zen 3 na 7nm+ procesu, která by se měla vměstnat někam mezi a je naprosto zřejmé, že pro ni by tu nezbyl dostatečný "časoprostor" a ostatně jsme tu nedávno měli zprávu, že Zen 3 má dorazit někdy ke konci příštího roku
 
Existuje snad jediný možný scénář, dle nějž by to AMD mohlo provést, jak tvrdí obě zprávy, a sice ta, že s procesory EPYC vynechá generaci Zen 3 a soustředí se hned na Zen 4, takže bychom měli v jeden čas na trhu běžné desktopové či mobilní procesory Zen 3 a pak serverové Zen 4, ale to je pouze čistá spekulace. 
 
Zdroj dále tvrdí, že vývoj 5nm procesu firmy TSMC pokračuje velice dobře a ta už získala první tři zákazníky, mezi nimiž je i AMD (jinak to jsou HiSilicon a Apple). Zpráva dokonce říká, že výtěžnost 5nm procesu už překonala 7nm proces, což můžeme také brát spíše s rezervou, zvláště když nejsou přesné informace o tom, jak na tom 7nm proces skutečně je. 
 
Je ovšem pravda, že 5nm v případě společnosti TSMC má už na mnoha vrstvách využívat extrémní ultrafialovou litografii a pokud ta už byla zvládnuta, měla by poskytnout výhodu ve snadnější a rychlejší produkci čipů, ale o tom si snad ještě někdy budeme moci přečíst podrobnosti, jak je tomu skutečně v praxi. 
 
Konkrétně se pak dozvídáme, že 5nm proces firmy TSMC má nyní více než 50% výtěžnost a je na tom už o trošku lépe než 7nm proces. Ovšem AMD v minulosti hlásilo, že má u TSMC při výrobě vlastních čipů 70% výtěžnost, ale není zrovna jasné, zda tu neporovnáváme jablka s hruškami, a nejspíše tedy půjde o srovnání výtěžností daných procesů ve stejné fázi vývoje, čili 7nm na tom nyní bude už opravdu výrazně lépe. 
 
Dále se zdroj zmiňuje o zvyšující se kapacitě 5nm linek, která se dostala na 70 tisíc waferů měsíčně a brzy to bude 80 tisíc. Oproti 7nm procesu má přitom 5nm nabídnou 1,8x vyšší hustotu tranzistorů a možnost dosáhnout cca o 15 % vyšších taktů. 
 
Nicméně tyto informace a zvláště pak ty o nástupu Zen 4 je třeba brát s velkou rezervou. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Továrna Micronu měla hodinový výpadek, opět se mluví o zvýšení cen DRAM Továrna Micronu měla hodinový výpadek, opět se mluví o zvýšení cen DRAM
Už dlouho jsme se nedozvěděli o výpadku energie v některé z důležitých továren, a tak nás rok 2020 ještě alespoň jednou potěší. Hodinový výpadek totiž hlásí americká společnost Micron, jeden ze tří největších výrobců DRAM. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD uždibuje Intelu další kus podílu na Steamu AMD uždibuje Intelu další kus podílu na Steamu
Na rozdíl od DIY trhu je postup AMD v průzkumech na Steamu pomalý, ale zato vytrvalý. Nyní tu máme nové statistiky, které také ukazují popularitu grafických karet, kde se na předních místech nic nezměnilo, ovšem to se dalo čekat.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Epic nabídne zdarma Pillars of Eternity i Tyranny Epic nabídne zdarma Pillars of Eternity i Tyranny
Epic Games Store se chystá potěšit příznivce žánru cRPG, a to hned dvojitou nadílkou. Připravil si totiž na příští týden hry Pillars of Eternity - Definitive Edition a Tyranny - Gold Edition, které bude nabízet zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Pád antény radioteleskopu Arecibo byl zachycen na videu Pád antény radioteleskopu Arecibo byl zachycen na videu
Slavný radioteleskop Arecibo byl před pár dny zničen a nyní se na Internetu objevily i video záběry z celého incidentu. Pád 900tunové antény ze 150metrové výšky tak můžeme vidět na záběrech ze dvou různých kamer.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Dosáhne přetaktovaná RX 6800 na výkon RX 6800 XT? Dosáhne přetaktovaná RX 6800 na výkon RX 6800 XT?
Karty Radeon RX 6800 byly možná dosud neprávem opomíjené, za což možná může jejich vyšší cena oproti konkurenčním RTX 3070, která je však opodstatněna i dvojnásobkem paměti. Ale co výkon, kam se dá vyhnat? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek