www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Zen 4 na 5nm procesu dle China Times přijdou na začátku 2021

AMD Zen 4 na 5nm procesu dle China Times přijdou na začátku 2021
, , aktualita
AMD dle nejnovějších zpráv rozhodně nechce na nic čekat a hodlá v roce 2021 vypustit na trh procesory s architekturou Zen 4, které už budou založeny na 5nm procesu. O takovém záměru jsme nicméně už věděli. 
K oblíbeným
reklama
Přesto je dobré se ujistit, že AMD s takovým postupem skutečně ještě stále počítá, alespoň dle zprávy serveru China Times. Ten se měl dozvědět o plánu, dle nějž mají být 5nm čipy pro AMD vyráběny už od konce roku 2020 a do nabídky se dostat na začátku roku 2021.
 
 
Je tu ale jeden menší problém, a to generace Zen 3 na 7nm+ procesu, která by se měla vměstnat někam mezi a je naprosto zřejmé, že pro ni by tu nezbyl dostatečný "časoprostor" a ostatně jsme tu nedávno měli zprávu, že Zen 3 má dorazit někdy ke konci příštího roku
 
Existuje snad jediný možný scénář, dle nějž by to AMD mohlo provést, jak tvrdí obě zprávy, a sice ta, že s procesory EPYC vynechá generaci Zen 3 a soustředí se hned na Zen 4, takže bychom měli v jeden čas na trhu běžné desktopové či mobilní procesory Zen 3 a pak serverové Zen 4, ale to je pouze čistá spekulace. 
 
Zdroj dále tvrdí, že vývoj 5nm procesu firmy TSMC pokračuje velice dobře a ta už získala první tři zákazníky, mezi nimiž je i AMD (jinak to jsou HiSilicon a Apple). Zpráva dokonce říká, že výtěžnost 5nm procesu už překonala 7nm proces, což můžeme také brát spíše s rezervou, zvláště když nejsou přesné informace o tom, jak na tom 7nm proces skutečně je. 
 
Je ovšem pravda, že 5nm v případě společnosti TSMC má už na mnoha vrstvách využívat extrémní ultrafialovou litografii a pokud ta už byla zvládnuta, měla by poskytnout výhodu ve snadnější a rychlejší produkci čipů, ale o tom si snad ještě někdy budeme moci přečíst podrobnosti, jak je tomu skutečně v praxi. 
 
Konkrétně se pak dozvídáme, že 5nm proces firmy TSMC má nyní více než 50% výtěžnost a je na tom už o trošku lépe než 7nm proces. Ovšem AMD v minulosti hlásilo, že má u TSMC při výrobě vlastních čipů 70% výtěžnost, ale není zrovna jasné, zda tu neporovnáváme jablka s hruškami, a nejspíše tedy půjde o srovnání výtěžností daných procesů ve stejné fázi vývoje, čili 7nm na tom nyní bude už opravdu výrazně lépe. 
 
Dále se zdroj zmiňuje o zvyšující se kapacitě 5nm linek, která se dostala na 70 tisíc waferů měsíčně a brzy to bude 80 tisíc. Oproti 7nm procesu má přitom 5nm nabídnou 1,8x vyšší hustotu tranzistorů a možnost dosáhnout cca o 15 % vyšších taktů. 
 
Nicméně tyto informace a zvláště pak ty o nástupu Zen 4 je třeba brát s velkou rezervou. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Donald Trump útočí zpět, podepsal výkonné nařízení proti sociálním sítím Donald Trump útočí zpět, podepsal výkonné nařízení proti sociálním sítím
Před pár dny Twitter pořádně naštval amerického prezidenta Donalda Trumpa, neboť si dovolil označit jeho příspěvek za zavádějící a nabídl jiné informace. Trump to nenechal jen tak a podepsal výkonné nařízení, který sociálním sítím trochu zavaří.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Výplata z Tesly pro Elona Muska: může koupit akcie, které nemůže prodat Výplata z Tesly pro Elona Muska: může koupit akcie, které nemůže prodat
Muskovi se to podařilo. Dosáhl na první z 12 stupňů, které ho opravňují k výplatě za své působení v automobilce Tesla. Nyní má právo na odkup 1,69 milionu akcií Tesla za pouhých $350 za jednu akcii. Má to ale háček.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
USB klíčenka za 8 500 Kč slibuje ochranu před 5G. Jde o obyčejnou „flashku“ USB klíčenka za 8 500 Kč slibuje ochranu před 5G. Jde o obyčejnou „flashku“
Fake news o škodlivosti 5G využili podvodníci, kteří na internetu prodávají malá zařízení s názvem 5GBioShield slibující ochranu před údajně škodlivými účinky sítí nové generace. Za stovky liber ovšem zákazníci dostanou pouze obyčejný USB flash disk.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik5 komentářů
CD Projekt Red slaví: prodáno 50 milionů kopií hry The Witcher CD Projekt Red slaví: prodáno 50 milionů kopií hry The Witcher
Studio CD Projekt Red může slavit a také slaví. Během existence série her The Witcher postavené na tématice fantasy knih Andrzeje Sapkowskiho se totiž prodalo přes 50 milionů kopií těchto her.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru? Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru?
Každý rok spadne na Zemi několik tisíc meteoritů, které tak dokáží překonat ochranu poskytovanou atmosférou a nevypaří se při průletu skrz ni. Jaká je ovšem šance na to, že nás některý z nich zasáhne?
Včera, aktualita, Jan Vítek