www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD značně posílilo v prodejích samostatných grafických karet

AMD značně posílilo v prodejích samostatných grafických karet
, , aktualita
Společnost AMD nedávno předběhla NVIDII při srovnání celkových prodejů GPU, ovšem to zahrnuje i ta integrovaná. Nyní se ale můžeme podívat na čerstvá čísla týkající se samostatných grafických karet. 
K oblíbeným
reklama
AMD dokázalo po dlouhých pěti letech opět předhonit NVIDII ve srovnání celkového počtu dodaných GPU na trh pro PC. To ovšem znamená, že firmě AMD se započítala také APU s integrovanými Radeony, přičemž NVIDIA nic takového v nabídce nemá a rovněž to znamená, že v tomto srovnání už tradičně s velkým náskokem vede Intel. 
 
 
Od Jon Peddie Research, čili stejné společnosti, která zprostředkovala i výše odkazované srovnání, přichází i další průzkum, který se už týká trhu s Add-in-Board, čili samostatnými kartami s GPU. Nabízený graf přitom sahá až do roku 2002, takže zahrnuje i krátké období v letech 2004 a 2005, kdy AMD nad NVIDIÍ vedlo. Od té doby se však pomyslné nůžky mezi oběma firmami spíše rozevíraly, což se prohloubilo zvláště s nástupem generace Maxwell a nedávno z podílu AMD mocně ukously i karty Turing. 
 
- klikněte pro zvětšení -
 
AMD se však nyní vrací, respektive stahuje náskok NVIDIE, ale je to díky generaci Radeon RX 5700? Graf ukazuje podíly firem vždy za jedno čtvrtletí a končí s kolonkou 2/19, čili obdobím mezi letošním dubnem až červnem. To ovšem ještě žádný model z generace RX 5700 nebyl na trhu, takže co by mohlo stát za takovým zvratem? 
 
Nové karty jistě ne, ovšem zvláště v západních obchodech začaly být uplatňovány slevy na staré Radeony RX 500, a to právě ve snaze vyprázdnit sklady před nástupem nových 7nm Radeonů. U nás jsme tak výhodné nabídky mohli těžko zaznamenat, ovšem ceny těchto karet i tak od začátku roku alespoň mírně klesaly a můžeme si připomenout také to, jak v jeden moment byla karta MSI Radeon RX 580 ARMOR 8G OC nabízena za více než 12 tisíc korun s průměrnou cenou přes 13 tisíc, zatímco dnes ji koupíme pod 5 tisíc. To se ale psal únor roku 2018 a vrcholila druhá vlna těžby kryptoměn na grafických kartách, takže šlo o mimořádně nabobtnalé ceny. 
 
Od JPR se také dozvíme, že v posledním zaznamenaném kvartálu byly na trh dodány karty v hodnotě cca 2 miliard dolarů, což ovšem znamená téměř 40% meziroční pokles. Uvidíme, jak se trh vzpamatuje s čísly za aktuální kvartál, kdy už nepůjde o souboj mezi výprodejem starých kusů s relativně novou generací, ale o souboj čerstvých karet na obou stranách.
 
Zdroj: JPR


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany
Microsoft ohlásil vývoj titulu Age of Empires IV už před více než dvěma roky, ale dosud toho bylo k vidění jen velice málo. Nyní se ale můžeme mrknout na video, které ukazuje především to, jak bude vypadat prostředí této hry. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek
Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další
Microsoft na události X019 představil řadu novinek, na něž se nyní podíváme. Jsou tu hry od Obsidian a Rare, novinky pro Project xCloud, Halo: Reach, multiplayerové hry od Obsidian i Ninja Theory a také Wasteland 3. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek