www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD značně posílilo v prodejích samostatných grafických karet

AMD značně posílilo v prodejích samostatných grafických karet
, , aktualita
Společnost AMD nedávno předběhla NVIDII při srovnání celkových prodejů GPU, ovšem to zahrnuje i ta integrovaná. Nyní se ale můžeme podívat na čerstvá čísla týkající se samostatných grafických karet. 
K oblíbeným
reklama
AMD dokázalo po dlouhých pěti letech opět předhonit NVIDII ve srovnání celkového počtu dodaných GPU na trh pro PC. To ovšem znamená, že firmě AMD se započítala také APU s integrovanými Radeony, přičemž NVIDIA nic takového v nabídce nemá a rovněž to znamená, že v tomto srovnání už tradičně s velkým náskokem vede Intel. 
 
 
Od Jon Peddie Research, čili stejné společnosti, která zprostředkovala i výše odkazované srovnání, přichází i další průzkum, který se už týká trhu s Add-in-Board, čili samostatnými kartami s GPU. Nabízený graf přitom sahá až do roku 2002, takže zahrnuje i krátké období v letech 2004 a 2005, kdy AMD nad NVIDIÍ vedlo. Od té doby se však pomyslné nůžky mezi oběma firmami spíše rozevíraly, což se prohloubilo zvláště s nástupem generace Maxwell a nedávno z podílu AMD mocně ukously i karty Turing. 
 
- klikněte pro zvětšení -
 
AMD se však nyní vrací, respektive stahuje náskok NVIDIE, ale je to díky generaci Radeon RX 5700? Graf ukazuje podíly firem vždy za jedno čtvrtletí a končí s kolonkou 2/19, čili obdobím mezi letošním dubnem až červnem. To ovšem ještě žádný model z generace RX 5700 nebyl na trhu, takže co by mohlo stát za takovým zvratem? 
 
Nové karty jistě ne, ovšem zvláště v západních obchodech začaly být uplatňovány slevy na staré Radeony RX 500, a to právě ve snaze vyprázdnit sklady před nástupem nových 7nm Radeonů. U nás jsme tak výhodné nabídky mohli těžko zaznamenat, ovšem ceny těchto karet i tak od začátku roku alespoň mírně klesaly a můžeme si připomenout také to, jak v jeden moment byla karta MSI Radeon RX 580 ARMOR 8G OC nabízena za více než 12 tisíc korun s průměrnou cenou přes 13 tisíc, zatímco dnes ji koupíme pod 5 tisíc. To se ale psal únor roku 2018 a vrcholila druhá vlna těžby kryptoměn na grafických kartách, takže šlo o mimořádně nabobtnalé ceny. 
 
Od JPR se také dozvíme, že v posledním zaznamenaném kvartálu byly na trh dodány karty v hodnotě cca 2 miliard dolarů, což ovšem znamená téměř 40% meziroční pokles. Uvidíme, jak se trh vzpamatuje s čísly za aktuální kvartál, kdy už nepůjde o souboj mezi výprodejem starých kusů s relativně novou generací, ale o souboj čerstvých karet na obou stranách.
 
Zdroj: JPR


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností
Vědci na Binghamton University vyvinuli nový algoritmus umělé inteligence, který je schopen na sociální síti Twitter s vysokou úspěšností rozpoznat uživatele, kteří píší agresivní příspěvky s kyberšikanou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla
Dron v blízkosti letadla byl doposud obvykle průšvih a bylo našlápnuto k velkému maléru. Austrian Airlines je ale k letadlům vyšle záměrně. Budou totiž provádět kontroly stavu letadla místo lidských techniků. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje? Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje?
Americké Department of Energy (DOE) je organizace, která nechává stavět nejsilnější světové superpočítače a ta si nyní všimla společnosti Cerebras. Ta nedávno zaujala AI čipem s 1,2 biliony tranzistorů, který zabírá v podstatě celý wafer.
Včera, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí
Společnost QNAP přichází s novou řadou NAS označenou jako TVS-x72N, která má být cenově výhodná, nicméně o levných produktech jistě nemůžeme mluvit. Ostatně tu jsou procesory Core i3 a rychlá síť. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového? Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového?
Na pozorování další mezihvězdní komety je na rozdíl od té první dostatek času, respektive teprve bude, protože jí bude ještě řadu týdnů trvat, než se k nám přiblíží na nejkratší vzdálenost. Astronomové ale na nic nečekají. 
Včera, aktualita, Jan Vítek