reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ani HAMR, ani MAMR? 18TB pevný disk od WD oficiálně využívá EAMR

19.9.2019, Jan Vítek, aktualita
Ani HAMR, ani MAMR? 18TB pevný disk od WD oficiálně využívá EAMR
Mezi nově chystané technologie pro pevné disky se zařadila další zkratka, o které jsme na našem serveru ještě nemluvili. Dobře už známe HAMR i novější MAMR, ale nyní je tu EAMR jako Energy-Assisted Magnetic Recording. Je to ale něco nového?
V případě HAMR prosazované firmou Seagate má zápisu na magnetické plotny pomáhat teplo, disky s MAMR od WD k tomu mají využít mikrovlny a nyní tu máme EAMR jako Energy-Assisted Magnetic Recording. Pod EAMR by se tak teoreticky dal zařadit HAMR i MAMR, protože teplo i mikrovlny v podstatě jsou forma energie, takže bude to tak jednoduché?
 
Mluvit zde budeme konkrétně o 16 a 18TB modelech DC HC550 rovněž od Western Digital a důležité pro celkový výkon zde je to, že ani jeden se nemusí spoléhat na překrývaný zápis stop, čili technologii SMR, který výkon při zápisu sráží dolů. 
 
 
 
Western Digital Ultrastar DC HC550 spoléhají již na 6. generaci platformy HelioSeal, takže jsou plněny heliem, které umožní snížit tření a nacpat dovnitř více ploten, a to zde konkrétně devět po až 2 TB. Jedná se o disky určené pro datová centra, ostatně běžní uživatelé si už obvykle nic podobného nekupují a jako takové dle výrobce vydrží roční zátěž 550 TB a mají ve specifikacích 2,5 milionu hodin MTBF. Poskytována je na ně pětiletá záruka. 
 
O čem ale je technologie EAMR? V případě HAMR i MAMR jde o to, že se zahřívají kousky plotny v oblasti zápisu, aby zapisovací hlava mohla zmagnetizovat stopu, díky čemuž může být tato stopa užší než dříve, čímž se docílí vyšší hustoty záznamu. Společnost WD přitom dříve investovala do výzkumu různých technologií včetně HAMR, MAMR, BPM (Bit-Patterned Media) či do jejich kombinací. V roce 2017 se zdálo, že zůstane u mikrovlnné MAMR, kterou se rozhodla na veřejnosti prosazovat na úkor HAMR, což je zase technologie spojená především s firmou Seagate. 
 
Jenomže firma WD nepřestala investovat do výzkumu HAMR a nyní to vypadá, že může využít jak tu, tak i MAMR. Čili ano, opravdu je to tak jednoduché. Pod EAMR se prostě skrývá buď HAMR, nebo MAMR, ale WD nám nechce říci, která to v případě nových Ultrastar DC HC550 nakonec je. Logicky, pokud WD dosud prosazovalo navenek MAMR, by to měla být spíše technologie HAMR, na což ukazuje i informace serveru ComputerBase.de, dle níž dané disky postrádají mikrovlnné oscilátory, nezbytnou to přísadu technologie MAMR. 
 
Western Digital zatím tyto novinky nabízí jako vzorky, které svým partnerům dodá ještě v tomto roce a v příštím roce už chce rozjet výrobu ve velkém. 
 
Zdroj: Anandtech


reklama
reklama