Ani HAMR, ani MAMR? 18TB pevný disk od WD oficiálně využívá EAMR

Ani HAMR, ani MAMR? 18TB pevný disk od WD oficiálně využívá EAMR
, , aktualita
Mezi nově chystané technologie pro pevné disky se zařadila další zkratka, o které jsme na našem serveru ještě nemluvili. Dobře už známe HAMR i novější MAMR, ale nyní je tu EAMR jako Energy-Assisted Magnetic Recording. Je to ale něco nového?
K oblíbeným
reklama
V případě HAMR prosazované firmou Seagate má zápisu na magnetické plotny pomáhat teplo, disky s MAMR od WD k tomu mají využít mikrovlny a nyní tu máme EAMR jako Energy-Assisted Magnetic Recording. Pod EAMR by se tak teoreticky dal zařadit HAMR i MAMR, protože teplo i mikrovlny v podstatě jsou forma energie, takže bude to tak jednoduché?
 
Mluvit zde budeme konkrétně o 16 a 18TB modelech DC HC550 rovněž od Western Digital a důležité pro celkový výkon zde je to, že ani jeden se nemusí spoléhat na překrývaný zápis stop, čili technologii SMR, který výkon při zápisu sráží dolů. 
 
 
 
Western Digital Ultrastar DC HC550 spoléhají již na 6. generaci platformy HelioSeal, takže jsou plněny heliem, které umožní snížit tření a nacpat dovnitř více ploten, a to zde konkrétně devět po až 2 TB. Jedná se o disky určené pro datová centra, ostatně běžní uživatelé si už obvykle nic podobného nekupují a jako takové dle výrobce vydrží roční zátěž 550 TB a mají ve specifikacích 2,5 milionu hodin MTBF. Poskytována je na ně pětiletá záruka. 
 
O čem ale je technologie EAMR? V případě HAMR i MAMR jde o to, že se zahřívají kousky plotny v oblasti zápisu, aby zapisovací hlava mohla zmagnetizovat stopu, díky čemuž může být tato stopa užší než dříve, čímž se docílí vyšší hustoty záznamu. Společnost WD přitom dříve investovala do výzkumu různých technologií včetně HAMR, MAMR, BPM (Bit-Patterned Media) či do jejich kombinací. V roce 2017 se zdálo, že zůstane u mikrovlnné MAMR, kterou se rozhodla na veřejnosti prosazovat na úkor HAMR, což je zase technologie spojená především s firmou Seagate. 
 
Jenomže firma WD nepřestala investovat do výzkumu HAMR a nyní to vypadá, že může využít jak tu, tak i MAMR. Čili ano, opravdu je to tak jednoduché. Pod EAMR se prostě skrývá buď HAMR, nebo MAMR, ale WD nám nechce říci, která to v případě nových Ultrastar DC HC550 nakonec je. Logicky, pokud WD dosud prosazovalo navenek MAMR, by to měla být spíše technologie HAMR, na což ukazuje i informace serveru ComputerBase.de, dle níž dané disky postrádají mikrovlnné oscilátory, nezbytnou to přísadu technologie MAMR. 
 
Western Digital zatím tyto novinky nabízí jako vzorky, které svým partnerům dodá ještě v tomto roce a v příštím roce už chce rozjet výrobu ve velkém. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Lepší než dabing: Cyberpunk 2077 synchronizuje řeč s pohyby úst v 10 jazycích Lepší než dabing: Cyberpunk 2077 synchronizuje řeč s pohyby úst v 10 jazycích
Cyberpunk 2077 měl sice dorazit už na jaře, ale nakonec tvůrci stihnou ještě letošní podzim, takže tato hra rozhodně nebude kandidát na titul s nejvícekrát odloženým nástupem na trh, na to jsou tu jiné. Navíc se ukazuje, že technicky bude opravdu na výši.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
OSIRIS-REx úspěšně letmo přistál na asteroidu Bennu pro sběr vzorků OSIRIS-REx úspěšně letmo přistál na asteroidu Bennu pro sběr vzorků
Americké NASA se nyní povedlo to, co minulý rok předvedla japonská JAXA. Tentokrát ale nejde o sondu Hayabusa2 u asteroidu Ryugu, ale o OSIRIS-REx a asteroid Bennu. Úkol byl ale stejný, sebrat vzorky pro odeslání na Zemi. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NASA si u Nokie objednala 4G LTE pro Měsíc NASA si u Nokie objednala 4G LTE pro Měsíc
Americká NASA myslí i na to, aby měli návštěvníci Měsíce i komfortní přístup k datům, a tak si v rámci iniciativy Tipping Point objednala u Nokie lunární síť využívající technologii 4G LTE. Bude stoprocentní pokrytí?
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD GPU v procesorech Samsung: na Exynos 9925 si ještě počkáme AMD GPU v procesorech Samsung: na Exynos 9925 si ještě počkáme
Před dvěma měsíci se objevily zprávy, že Samsung bude více spolupracovat se společnostmi AMD i ARM. Její nové procesory Exynos by tak měly v budoucnu obsahovat grafické čipy od AMD, prvním takovým má být Exynos 9925.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony PS5 bude ladit své chlazení dle konkrétních her Sony PS5 bude ladit své chlazení dle konkrétních her
Ten samý inženýr, který nedávno předvedl, jak se rozebírá konzole PlayStation, uvedl i jednu zajímavost o jejím chlazení. To má být totiž laděno na základě toho, jaká konkrétní hra právě na konzoli běží.  
Včera, aktualita, Jan Vítek