Ani HAMR, ani MAMR? 18TB pevný disk od WD oficiálně využívá EAMR

Ani HAMR, ani MAMR? 18TB pevný disk od WD oficiálně využívá EAMR
, , aktualita
Mezi nově chystané technologie pro pevné disky se zařadila další zkratka, o které jsme na našem serveru ještě nemluvili. Dobře už známe HAMR i novější MAMR, ale nyní je tu EAMR jako Energy-Assisted Magnetic Recording. Je to ale něco nového?
K oblíbeným
reklama
V případě HAMR prosazované firmou Seagate má zápisu na magnetické plotny pomáhat teplo, disky s MAMR od WD k tomu mají využít mikrovlny a nyní tu máme EAMR jako Energy-Assisted Magnetic Recording. Pod EAMR by se tak teoreticky dal zařadit HAMR i MAMR, protože teplo i mikrovlny v podstatě jsou forma energie, takže bude to tak jednoduché?
 
Mluvit zde budeme konkrétně o 16 a 18TB modelech DC HC550 rovněž od Western Digital a důležité pro celkový výkon zde je to, že ani jeden se nemusí spoléhat na překrývaný zápis stop, čili technologii SMR, který výkon při zápisu sráží dolů. 
 
 
 
Western Digital Ultrastar DC HC550 spoléhají již na 6. generaci platformy HelioSeal, takže jsou plněny heliem, které umožní snížit tření a nacpat dovnitř více ploten, a to zde konkrétně devět po až 2 TB. Jedná se o disky určené pro datová centra, ostatně běžní uživatelé si už obvykle nic podobného nekupují a jako takové dle výrobce vydrží roční zátěž 550 TB a mají ve specifikacích 2,5 milionu hodin MTBF. Poskytována je na ně pětiletá záruka. 
 
O čem ale je technologie EAMR? V případě HAMR i MAMR jde o to, že se zahřívají kousky plotny v oblasti zápisu, aby zapisovací hlava mohla zmagnetizovat stopu, díky čemuž může být tato stopa užší než dříve, čímž se docílí vyšší hustoty záznamu. Společnost WD přitom dříve investovala do výzkumu různých technologií včetně HAMR, MAMR, BPM (Bit-Patterned Media) či do jejich kombinací. V roce 2017 se zdálo, že zůstane u mikrovlnné MAMR, kterou se rozhodla na veřejnosti prosazovat na úkor HAMR, což je zase technologie spojená především s firmou Seagate. 
 
Jenomže firma WD nepřestala investovat do výzkumu HAMR a nyní to vypadá, že může využít jak tu, tak i MAMR. Čili ano, opravdu je to tak jednoduché. Pod EAMR se prostě skrývá buď HAMR, nebo MAMR, ale WD nám nechce říci, která to v případě nových Ultrastar DC HC550 nakonec je. Logicky, pokud WD dosud prosazovalo navenek MAMR, by to měla být spíše technologie HAMR, na což ukazuje i informace serveru ComputerBase.de, dle níž dané disky postrádají mikrovlnné oscilátory, nezbytnou to přísadu technologie MAMR. 
 
Western Digital zatím tyto novinky nabízí jako vzorky, které svým partnerům dodá ještě v tomto roce a v příštím roce už chce rozjet výrobu ve velkém. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000 Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000
Samsung sice zrušil vývoj svých vlastních procesorových jader pro procesory Exynos, ale  procesory této řady chce vyvíjet i nadále. Tentokrát ale mají být údajně plně založeny na jádrech ARM Cortex. Nový Exynos 1000 má využívat Cortex-A78.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
13.12.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář