reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AR headset od Magic Leap se už chystá na trh

21.12.2017, Jan Vítek, aktualita
AR headset od Magic Leap se už chystá na trh
Už před více než třemi roky jsme se dozvěděli o investici firmy Google do startupu Magic Leap, z nějž se nakonec vyklubala firma pracující na technologii rozšířené reality (AR). Ta je nyní už připravena nabídnout své první headsety na trhu. 
V tomto roce byl internetový éter prostý tématu Magic Leap, ale tato firma se přeci jen nakonec přihlásila, a to se zásadní novinkou. Konečně je téměř připravena vypustit na trh už hotový produkt, což bude AR headset Magic Leap One Creator Edition. Podobně jako v případě headsetu Microsoft HoloLens či Oculus Rift bude tento produkt určen nejdříve především pro vývojáře a je to zcela logické. Jde o nový hardware, který by byl na trhu zbytečný bez softwaru a ten je třeba teprve vyvinout. 
 
 
Společnost Magic Leap, do níž společnosti Google a Qualcomm v roce 2014 mohutně investovaly, už byla nařknuta, že si z veřejnosti dělá legraci a její headset je toliko vapourware, po němž se zanedlouho zavře voda a investice zmíněných firem přijdou vniveč. 
 

Zcela spokojeni s aktuálním představením headsetu Lightwear nemůžeme být ani my, protože ačkoliv ten byl ukázán už v celé své kráse, o technických podrobnostech se nedá moc mluvit. My už dlouho víme, že se má zde uplatnit jistá technologie Digital Lightfield schopná mapovat okolní prostor a přesně v něm sledovat pohyb a orientaci headsetu, a tedy i hlavy uživatele. To je pro AR naprosto zásadní, aby bylo možné do prostoru zasadit počítačovou grafiku. 
 
 
Další důležitou součástí, na niž se už můžeme také podívat, je připínatelný modul Lightpack, v němž se bude ukrývat hardware poskytující výkon, čili nějaké nejmenované SoC. To může být některý z dobře známých čipů Snapdragon či jiných, anebo dosud neznámé řešení. 
 
 
Do třetice je tu bezdrátový ovladač s dotykovou plochou a tlačítky, který se podobá tomu, co dostaneme i k moderním VR headsetům. 
 
 
Magic Leap počítá s tím, že jeho AR systém bude vhodný pro práci i hraní a k vývoji příslušného softwaru na začátku příštího roku otevře a zpřístupní své SDK a Creator Portal. Pak už bude spíše na partnerech této společnosti, aby začali obchod s aplikacemi plnit obsahem. Může jít o vzdělávací aplikace, hry, software pro firmy nebo veskrze uživatelské aplikace jako virtuální televizor, přehled počasí nebo cokoliv jiného, co zvládne grafika a výpočetní síla headsetu. 
 
 
Zcela zásadní bude cena a v tomto případě není důvod se domnívat, že půjde o lidovou částku. Však vývojářská verze Microsoft HoloLens se prodává za 3000 dolarů a firemní dokonce za 5000. 
 


reklama