www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ariane 5 si zkazila dlouhou šňůru úspěchů za velkého zájmu NASA

Ariane 5 si zkazila dlouhou šňůru úspěchů za velkého zájmu NASA
, , aktualita
Poměrně kuriózní příhoda se stala společnosti Arianespace, která pomocí rakety Ariane 5 vypustila minulou středu do vesmíru dva satelity. Ty se sice dostaly na orbitu, ale ve zcela špatném úhlu sklonu. NASA přitom tento let blízce sledovala.
K oblíbeným
reklama
Minulou středu startovala raketa Ariane 5 ze svého obvyklého místa, a sice z Kourou ve Francouzské Guyaně. Vše probíhalo bez problémů, ale najednou, po 9 minutách a 26 sekundách od startu, pozemní stanice ztratily spojení s raketou. Uvažovalo se o tom nejhorším, a sice o havárii rakety, což by byla velice špatná zpráva. Však rakety Ariane 5 mají velice dobrý záznam, který udává, že od roku 2003 nehavarovala ani jedna, což představuje přes osmdesát úspěšných letů. 
 
 
Později však satelitní operátoři SES a Eutelsat oznámili, že úspěšně navázali spojení se svými satelity SES-14 a Al Yah 3, které jim Ariane 5 vynesl do vesmíru a měl navést na dosažení geosynchronní dráhy. Dle dostupných informací se oba dokázaly dostat do potřebné výšky kolem 45.000 kilometrů nad zemí, ovšem se zcela špatným úhlem sklonu vzhledem k rovníku. Obíhat měly v úhlu 3 ° vzhledem k rovníku, ale ve skutečnosti to je 20 °. I z tohoto důvodu byla tato mise prohlášena za částečný neúspěch, a Ariane 5 si tak pokazila svou reputaci velice spolehlivé rakety. 
 
 
Operátoři přitom prohlásili, že bude možné dostat satelity SES-14 a Al Yah 3 na jejich požadované dráhy, ovšem to si samozřejmě vyžádá svou cenu. Tou bude spotřebování značné části drahocenného paliva, které mohlo být využito pro několik let korekce drah, čímž se tak zkrátí jejich životnost. 
 
Samotná společnost Arianespace o osudu své rakety zatím spíše mlčí a my si musíme vystačit s prozatimním prohlášením, které popisuje očividné: "Prvotní vyšetřování ukazují na to, že tato situace nastala kvůli odklonění z naplánované dráhy letu". To půjde na vrub vrchního stupně rakety. Vyšetřování se ujme generální inspektor agentury ESA a krom toho jsme se dozvěděli, že další naplánované lety raket Ariana 5 z Kourou se zatím neruší. 
 
Je zřejmé, že toto vyšetřování bude velice pečlivě zkoumat také NASA, a to z jednoho prostého a hlavního důvodu: JWST. Vesmírný teleskop Jamese Webba, velice nadějné, drahé a dlouhá léta vyvíjené zařízení, má příští rok letět do vesmíru právě na raketě Ariane 5. JWST bude umístěn do 2. libračního bodu a je zřejmé, že takováto nehoda by mohla snadno způsobit jeho ztrátu. NASA si přitom dříve vybrala rakety Ariane 5 právě kvůli jejich velice dobrému letovému záznamu, takže bude chtít zajistit, aby se nic takového neopakovalo. 
 
Zdroj: Ars Technica 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD
Server Phoronix se zaměřil na to, jak s výkonem procesorů Intel a AMD zamávaly veškeré záplaty proti chybám od té doby, co se objevil Spectre a Meltdown. Ukázalo se, že řeči o dopadu především na výkon CPU Intel nejsou přehnané. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram
Už se můžeme spolehnout na to, že zbrusu nová čipová sada AMD X570 bude potřebovat výkonnější chlazení, než na jaké jsme si za poslední roky zvykli. Čím se nám ale za to odmění, to ukáže diagram od ChipHell. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500 AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500
AMD v roce 2015 vypadlo z žebříčku Fortune 500, který čítá pět set nejlepších společností z USA s ohledem na jejich tržby. Jde tak o přesně danou posloupnost firem a není divu, že AMD v ní před čtyřmi lety výrazně kleslo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000 Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000
Kingston si připravil svou novou vlajkovou řadu SSD pro rozhraní M.2, a sice KC2000. Založena je na nových 96vrstvých pamětech s buňkami TLC a slibuje maximální datovou propustnost 3200 MB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD
Zástupce společnosti Sapphire, dlouholetého AIB partnera firem ATi a následně AMD, si trošku pustil pusu na špacír a prozradil něco o tom, co můžeme očekávat od připravovaných grafických karet s GPU Navi.
Dnes, aktualita, Jan Vítek