www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ariane 5 si zkazila dlouhou šňůru úspěchů za velkého zájmu NASA

Ariane 5 si zkazila dlouhou šňůru úspěchů za velkého zájmu NASA
, , aktualita
Poměrně kuriózní příhoda se stala společnosti Arianespace, která pomocí rakety Ariane 5 vypustila minulou středu do vesmíru dva satelity. Ty se sice dostaly na orbitu, ale ve zcela špatném úhlu sklonu. NASA přitom tento let blízce sledovala.
K oblíbeným
reklama
Minulou středu startovala raketa Ariane 5 ze svého obvyklého místa, a sice z Kourou ve Francouzské Guyaně. Vše probíhalo bez problémů, ale najednou, po 9 minutách a 26 sekundách od startu, pozemní stanice ztratily spojení s raketou. Uvažovalo se o tom nejhorším, a sice o havárii rakety, což by byla velice špatná zpráva. Však rakety Ariane 5 mají velice dobrý záznam, který udává, že od roku 2003 nehavarovala ani jedna, což představuje přes osmdesát úspěšných letů. 
 
 
Později však satelitní operátoři SES a Eutelsat oznámili, že úspěšně navázali spojení se svými satelity SES-14 a Al Yah 3, které jim Ariane 5 vynesl do vesmíru a měl navést na dosažení geosynchronní dráhy. Dle dostupných informací se oba dokázaly dostat do potřebné výšky kolem 45.000 kilometrů nad zemí, ovšem se zcela špatným úhlem sklonu vzhledem k rovníku. Obíhat měly v úhlu 3 ° vzhledem k rovníku, ale ve skutečnosti to je 20 °. I z tohoto důvodu byla tato mise prohlášena za částečný neúspěch, a Ariane 5 si tak pokazila svou reputaci velice spolehlivé rakety. 
 
 
Operátoři přitom prohlásili, že bude možné dostat satelity SES-14 a Al Yah 3 na jejich požadované dráhy, ovšem to si samozřejmě vyžádá svou cenu. Tou bude spotřebování značné části drahocenného paliva, které mohlo být využito pro několik let korekce drah, čímž se tak zkrátí jejich životnost. 
 
Samotná společnost Arianespace o osudu své rakety zatím spíše mlčí a my si musíme vystačit s prozatimním prohlášením, které popisuje očividné: "Prvotní vyšetřování ukazují na to, že tato situace nastala kvůli odklonění z naplánované dráhy letu". To půjde na vrub vrchního stupně rakety. Vyšetřování se ujme generální inspektor agentury ESA a krom toho jsme se dozvěděli, že další naplánované lety raket Ariana 5 z Kourou se zatím neruší. 
 
Je zřejmé, že toto vyšetřování bude velice pečlivě zkoumat také NASA, a to z jednoho prostého a hlavního důvodu: JWST. Vesmírný teleskop Jamese Webba, velice nadějné, drahé a dlouhá léta vyvíjené zařízení, má příští rok letět do vesmíru právě na raketě Ariane 5. JWST bude umístěn do 2. libračního bodu a je zřejmé, že takováto nehoda by mohla snadno způsobit jeho ztrátu. NASA si přitom dříve vybrala rakety Ariane 5 právě kvůli jejich velice dobrému letovému záznamu, takže bude chtít zajistit, aby se nic takového neopakovalo. 
 
Zdroj: Ars Technica 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps
Viceprezident Googlu Phil Harrison se více rozpovídal o novém projektu streamování her Google Stadia. Mnozí si dělají obavy o nutné internetové připojení. Dle Harrisona by si hráči měli vystačit s 30Mbps připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac
Microsoft nevyvíjí software pouze pro svou vlastní platformu, ale i pro ty konkurenční. Jeho antivir Windows Defender ATP tak přišel o slůvko Windows v názvu a nyní je k dispozici i pro systém Apple macOS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících
Boj o první místo v počtu sledujících na YouTube se stal naprostou zvráceností. Fanoušci youtubera PewDiePie hackují tiskárny i chytré televize. Nyní jeden z nich udělal ransomware, který odemkne data tehdy, když PewDiePie získá 100 milionů sledujících.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář