www.svethardware.cz
>
>
>

ASRock očekává, že letošní zisky utlumí nutnost zbavit se starých grafik

ASRock očekává, že letošní zisky utlumí nutnost zbavit se starých grafik
, , aktualita
ASRock je další firma, která se vyjádřila ke své situaci na trhu s počítačovými periferiemi. Ta není zrovna růžová, jak se dalo očekávat a jde především o problém s oblastí grafických karet, ale i základních desek. 
K oblíbeným
reklama
ASRock je jeden z velkých výrobců základních desek, grafických karet či jiného hardwaru pro PC. Svezl se tak společně s NVIDIÍ a AMD na druhé vlně těžby kryptoměn na grafických kartách a logicky jej zasáhla také kryptokocovina. Ta přinesla sklady plné starých karet, zatímco na svět přišla nová generace Turing. Je přitom pravda, že NVIDIA, AIB firmy či samotní prodejci se dlouho nesnažili podpořit prodeje starších grafických karet, protože to by jejich ceny musely vypadat jinak, stejně jako ceny modelů RTX 2000, které by právě na GTX 1000 zatlačily. Lepší to je až s nástupem nových GTX 1600, které nepodporují technologie RTX, a tak NVIDIA musela přesvědčit lepším poměrem výkonu a ceny. 
 
 
Z dlouhodobého pohledu jde zkrátka o to, že po obrovském zvýšení cen grafických karet během kryptohorečky se těmto cenám velice dlouho nechtělo dolů a lze říci, že to jde na vrub především či snad jen pouze prodejcům a distributorům, kvůli kterým se ceny přizpůsobily poptávce a akutnímu nedostatku karet. Po citelném opadnutí zájmu zákazníků jsme ale museli řadu měsíců čekat na to, než se ceny dostanou alespoň na srovnatelnou úroveň s rokem 2016. To nastalo spíše až ke konci předchozího roku, kdy byla kryptokocovina dávno v plném proudu, takže se ani AMD či NVIDIA a ani AIB jako ASRock nemohou divit, že to takto dopadlo. 
 
NVIDIA si problémy zařídila sama tím, že nedokázala odhadnout, jak dlouho vlna těžby na kartách potrvá, takže skončila s obrovskými skladovými zásobami. To jí však samozřejmě nelze zazlívat, protože na takový odhad by to chtělo funkční křišťálovou kouli. 
 
Společnost ASRock má prý také ještě slušné skladové zásoby a těch se chce zbavit pomocí nižších cen, ale i tak to prý potrvá až do druhého pololetí, než se to podaří. Je třeba ale uvést, že ASRock je partnerem výhradně firmy AMD, takže její skladové zásoby se týkají pouze Radeonů a na jejich náhradu je ještě čas. Na druhou stranu nejde pouze o to, kdy přijdou Navi. Je tu také nová generace GeForce GTX a právě kvůli ní chce firma zlevňovat své karty, aby se jich vůbec dokázala včas zbavit. 
 
Firma ASRock přitom byla vedle Asusu a MSI jednou ze šťastnějších, které v minulém roce nepostihl prudký pokles prodejů základních desek, který na celém světě šel dolů o 15 % a v tomto roce si ASRock dle vlastních předpokladů udrží objem prodejů srovnatelný s rokem 2018. S tím by mohla být ještě spokojena, ale grafické karty zajistí pokles tržeb i marží. 
 
ASRock přitom začal prodávat grafické karty teprve v březnu 2018, takže ono zlaté období druhé vlny těžby už jej minulo. Možná že tato firma nyní trošku lituje toho, že se do výroby karet nepustila o něco později, kdy už bylo vše jasné a nyní by se asi nemusela potýkat s přebujelou zásobou na skladě. Pochvaluje si ale prodeje nového Radeonu VII, připravuje se na Navi a dle zprávy Digitimes může počítat s 20% růstem tržeb v tomto roce. Zisk je ale další otázka. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu
Na trh příští měsíc vstoupí čtveřice monitorů od AOC z nové řady V4: U27V4EA, Q32V4, Q27V4EA3 a Q24V4EA. Nabízí modely s rozlišením QHD či UHD a úhlopříčkami od 23,8" do 31,5". Zaujmout by mohly hlavně zákazníky zaměřené na design a cenu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi
Doprava přechází na elektřinu a s tím se také objevují otázky, co s akumulátory, které už dosloužily. V případě elektrických koloběžek Lime je jednou z možností upcycling. Svůj druhý život mají najít v Bluetooth reproduktorech Gomi.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů