www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové mají nejspíše další mezihvězdnou kometu

Astronomové mají nejspíše další mezihvězdnou kometu
, , aktualita
Mezihvězdný objekt ‘Oumuamua už byl sice označen jako kometa a ne asteroid, ovšem s jistými pochybnostmi. Nyní tu ale máme objekt, který lze už zcela jistě označit za kometu a zbývá potvrdit, že je opravdu v našem systému cizí.
K oblíbeným
reklama
Mezihvězdný objekt ‘Oumuamua nás navštívil už téměř před dvěma lety a nejdříve byl označen za asteroid a později byl identifikován spíše jako kometa. Jeho podivný tvar také přinesl řadu konspirací o tom, že jde o mimozemské plavidlo, protože co jiného by to pochopitelně mohlo být. Ale to už necháme spát a podíváme se na to, co objevil havajský Canada-France-Hawaii Telescope. Jedná se o již potvrzenou a opravdovou kometu s formálním označením C/2019 Q4 (Borisov), která by dle dosavadních měření měla pocházet z jiné hvězdné soustavy. Pokud se to potvrdí, bude to už druhý mezihvězdný návštěvník, o kterém víme. 
 
C/2019 Q4 (Borisov)
 
Potenciální mezihvězdná kometa byla poprvé spatřena 30. srpna a dostala své jméno po svém objeviteli Genadiji Borisovovi. Od té doby se na ni obrátila pozornost mnohých astronomů, kteří se ji snaží sledovat a mapovat její trajektorii, aby mohli i určit, odkud pochází. Předběžná data přitom říkají, že ne z našeho vlastního solárního systému.  
 
A mělo by to být oproti ‘Oumuamua daleko zajímavější sledování, protože tento objekt byl nalezen až tehdy, kdy po průletu kolem Slunce zamířil už pryč, zatímco C/2019 Q4 je stále na své cestě do středu soustavy a sledovatelná by měla být ještě přibližně rok. Dle aktuálních údajů se do nejbližšího bodu svého průletu kolem Slunce dostane někdy v letošním prosinci, ale pouze na vzdálenost asi 2 AU, takže se k Slunci nepřiblíží více než Mars a k nám se dostane nejblíže na cca 300 milionů kilometrů, což jsou přibližně také 2 AU. Aktuálně má magnitudu 18, což je příliš slabé na malé amatérské teleskopy, ale postupně má její jas zesílit na magnitudu 15 a to by s kvalitní výbavou možná už šlo, i když tím myslíme alespoň 400mm teleskop. 
 
Informace o dráze a rychlosti komety se budou v příštích týdnech zpřesňovat a právě na základě těchto údajů bude možné s konečnou platností určit, zda jde o mezihvězdný objekt, nebo o dosud neznámou kometu, která k nám přiletěla ze vzdálených končin naší vlastní soustavy. V podstatě s jistotu už lze ukázat na hyperbolickou trajektorii, takže kometa by měla mít s rezervou vyšší než únikovou rychlost vzhledem ke Slunci i celému našemu systému, jenomže to samo o sobě nepotvrzuje, že jde o mezihvězdné těleso. Občas totiž mohou být komety z Oortova oblaku setkáním s něčím hmotnějším vyslány ke Slunci, jehož gravitací jsou pak na hyperbolické dráze urychleny a vystřeleny pryč ze soustavy, ale dosavadní sledování na to zatím neukazují a astronomové se postupně více a více přiklánějí k tomu, že jde o mezihvězdný objekt. 
 
Bude tedy dost času na to, aby byla C/2019 Q4 podrobně prozkoumána a ve středu zájmu bude především její ohon, který bude pochopitelně stále výraznější, jak se kometa postupně přiblíží ke Slunci. Astronomové se budou snažit zjistit především jeho složení, a tedy i složení samotné komety a díky tomu, že lze sledovat její přílet, se možná dozvíme i to, odkud může pocházet. 
 
Zdroj: Astronomy
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery
Corsair si připravil novou verzi své již známé klávesnice K95, a sice model s celkovým označením K95 RGB Platinum XT Mechanical Keyboard. Ten slibuje velice dobrou výbavu, která má vyhovovat i streamerům.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh
Máme zde další průlom ve světě akumulátorů. Společnost Real Graphene totiž slibuje už velmi brzký příchod grafenových baterií, které se mají rychle nabíjet, být bezpečnější a vydržet mnohem více nabíjecích cyklů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou
Už i lehké brýle schopné poskytovat rozšířenou realitu je výkřik techniky, který zatím není připraven pro široký trh a Mojo Vision chce přitom nabídnout něco podobného prostřednictvím kontaktních čoček. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
2020 AV2: objeven byl první asteroid obíhající Slunce blíže než Venuše 2020 AV2: objeven byl první asteroid obíhající Slunce blíže než Venuše
Astronomové hlásí zajímavý objev, který může být pro leckoho podivný. Jedná se totiž o první známý asteroid, jehož oběžná dráha ani v jednom bodě nesahá za dráhu Venuše. Proč takových neznáme víc?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Cyberpunk 2077 letos na jaře na trh nepřijde Cyberpunk 2077 letos na jaře na trh nepřijde
Nemilá zpráva pro natěšené zákazníky přichází od vývojářského studia CD Projekt Red, které ohlásilo, že očekávaný titul Cyberpunk 2077 nepřijde na trh na jaře, jak bylo původně slíbeno, ale o několik měsíců později. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář