www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové mají nejspíše další mezihvězdnou kometu

Astronomové mají nejspíše další mezihvězdnou kometu
, , aktualita
Mezihvězdný objekt ‘Oumuamua už byl sice označen jako kometa a ne asteroid, ovšem s jistými pochybnostmi. Nyní tu ale máme objekt, který lze už zcela jistě označit za kometu a zbývá potvrdit, že je opravdu v našem systému cizí.
K oblíbeným
reklama
Mezihvězdný objekt ‘Oumuamua nás navštívil už téměř před dvěma lety a nejdříve byl označen za asteroid a později byl identifikován spíše jako kometa. Jeho podivný tvar také přinesl řadu konspirací o tom, že jde o mimozemské plavidlo, protože co jiného by to pochopitelně mohlo být. Ale to už necháme spát a podíváme se na to, co objevil havajský Canada-France-Hawaii Telescope. Jedná se o již potvrzenou a opravdovou kometu s formálním označením C/2019 Q4 (Borisov), která by dle dosavadních měření měla pocházet z jiné hvězdné soustavy. Pokud se to potvrdí, bude to už druhý mezihvězdný návštěvník, o kterém víme. 
 
C/2019 Q4 (Borisov)
 
Potenciální mezihvězdná kometa byla poprvé spatřena 30. srpna a dostala své jméno po svém objeviteli Genadiji Borisovovi. Od té doby se na ni obrátila pozornost mnohých astronomů, kteří se ji snaží sledovat a mapovat její trajektorii, aby mohli i určit, odkud pochází. Předběžná data přitom říkají, že ne z našeho vlastního solárního systému.  
 
A mělo by to být oproti ‘Oumuamua daleko zajímavější sledování, protože tento objekt byl nalezen až tehdy, kdy po průletu kolem Slunce zamířil už pryč, zatímco C/2019 Q4 je stále na své cestě do středu soustavy a sledovatelná by měla být ještě přibližně rok. Dle aktuálních údajů se do nejbližšího bodu svého průletu kolem Slunce dostane někdy v letošním prosinci, ale pouze na vzdálenost asi 2 AU, takže se k Slunci nepřiblíží více než Mars a k nám se dostane nejblíže na cca 300 milionů kilometrů, což jsou přibližně také 2 AU. Aktuálně má magnitudu 18, což je příliš slabé na malé amatérské teleskopy, ale postupně má její jas zesílit na magnitudu 15 a to by s kvalitní výbavou možná už šlo, i když tím myslíme alespoň 400mm teleskop. 
 
Informace o dráze a rychlosti komety se budou v příštích týdnech zpřesňovat a právě na základě těchto údajů bude možné s konečnou platností určit, zda jde o mezihvězdný objekt, nebo o dosud neznámou kometu, která k nám přiletěla ze vzdálených končin naší vlastní soustavy. V podstatě s jistotu už lze ukázat na hyperbolickou trajektorii, takže kometa by měla mít s rezervou vyšší než únikovou rychlost vzhledem ke Slunci i celému našemu systému, jenomže to samo o sobě nepotvrzuje, že jde o mezihvězdné těleso. Občas totiž mohou být komety z Oortova oblaku setkáním s něčím hmotnějším vyslány ke Slunci, jehož gravitací jsou pak na hyperbolické dráze urychleny a vystřeleny pryč ze soustavy, ale dosavadní sledování na to zatím neukazují a astronomové se postupně více a více přiklánějí k tomu, že jde o mezihvězdný objekt. 
 
Bude tedy dost času na to, aby byla C/2019 Q4 podrobně prozkoumána a ve středu zájmu bude především její ohon, který bude pochopitelně stále výraznější, jak se kometa postupně přiblíží ke Slunci. Astronomové se budou snažit zjistit především jeho složení, a tedy i složení samotné komety a díky tomu, že lze sledovat její přílet, se možná dozvíme i to, odkud může pocházet. 
 
Zdroj: Astronomy
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci
Algoritmy umělé inteligence na serveru YouTube byly vždycky záhadné. Společnost Mozilla jim chce přijít na klub a zjistit, proč někdy doporučují podivná videa. Připojit se můžete i vy pomocí doplňku prohlížeče.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000
Netgear přináší pro hráče nový herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 WiFi6 AX5400. Ten má zvládat vysoké přenosové rychlosti, snižovat odezvy a lokalizovat ty nejrychlejší herní servery pro lepší hráčské zážitky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma
Společnost Crytek nejdříve u fanoušků narazila a rozhodla se odložit nástup hry Crysis Remastered a ještě zapracovat na její kvalitě, respektive vylepšeních. Právě dnes už tento titul přichází na trh. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela
V Německu hackeři vyděračským softwarem omylem napadli nemocnici, což vyústilo v nemalé problémy např. při přijímání pacientů. Nyní se vyšetřuje, zda právě to nestojí za úmrtím jedné z pacientek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB
Už to dávno viselo ve vzduchu a včera jsme se podívali i na to, že NVIDIA ve svých vlastních materiálech ukazuje, že 10GB karta RTX 3080 nebude jediná. Nyní se můžeme podívat na materiály firmy Gigabyte. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář