www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové mají nejspíše další mezihvězdnou kometu

Astronomové mají nejspíše další mezihvězdnou kometu
, , aktualita
Mezihvězdný objekt ‘Oumuamua už byl sice označen jako kometa a ne asteroid, ovšem s jistými pochybnostmi. Nyní tu ale máme objekt, který lze už zcela jistě označit za kometu a zbývá potvrdit, že je opravdu v našem systému cizí.
K oblíbeným
reklama
Mezihvězdný objekt ‘Oumuamua nás navštívil už téměř před dvěma lety a nejdříve byl označen za asteroid a později byl identifikován spíše jako kometa. Jeho podivný tvar také přinesl řadu konspirací o tom, že jde o mimozemské plavidlo, protože co jiného by to pochopitelně mohlo být. Ale to už necháme spát a podíváme se na to, co objevil havajský Canada-France-Hawaii Telescope. Jedná se o již potvrzenou a opravdovou kometu s formálním označením C/2019 Q4 (Borisov), která by dle dosavadních měření měla pocházet z jiné hvězdné soustavy. Pokud se to potvrdí, bude to už druhý mezihvězdný návštěvník, o kterém víme. 
 
C/2019 Q4 (Borisov)
 
Potenciální mezihvězdná kometa byla poprvé spatřena 30. srpna a dostala své jméno po svém objeviteli Genadiji Borisovovi. Od té doby se na ni obrátila pozornost mnohých astronomů, kteří se ji snaží sledovat a mapovat její trajektorii, aby mohli i určit, odkud pochází. Předběžná data přitom říkají, že ne z našeho vlastního solárního systému.  
 
A mělo by to být oproti ‘Oumuamua daleko zajímavější sledování, protože tento objekt byl nalezen až tehdy, kdy po průletu kolem Slunce zamířil už pryč, zatímco C/2019 Q4 je stále na své cestě do středu soustavy a sledovatelná by měla být ještě přibližně rok. Dle aktuálních údajů se do nejbližšího bodu svého průletu kolem Slunce dostane někdy v letošním prosinci, ale pouze na vzdálenost asi 2 AU, takže se k Slunci nepřiblíží více než Mars a k nám se dostane nejblíže na cca 300 milionů kilometrů, což jsou přibližně také 2 AU. Aktuálně má magnitudu 18, což je příliš slabé na malé amatérské teleskopy, ale postupně má její jas zesílit na magnitudu 15 a to by s kvalitní výbavou možná už šlo, i když tím myslíme alespoň 400mm teleskop. 
 
Informace o dráze a rychlosti komety se budou v příštích týdnech zpřesňovat a právě na základě těchto údajů bude možné s konečnou platností určit, zda jde o mezihvězdný objekt, nebo o dosud neznámou kometu, která k nám přiletěla ze vzdálených končin naší vlastní soustavy. V podstatě s jistotu už lze ukázat na hyperbolickou trajektorii, takže kometa by měla mít s rezervou vyšší než únikovou rychlost vzhledem ke Slunci i celému našemu systému, jenomže to samo o sobě nepotvrzuje, že jde o mezihvězdné těleso. Občas totiž mohou být komety z Oortova oblaku setkáním s něčím hmotnějším vyslány ke Slunci, jehož gravitací jsou pak na hyperbolické dráze urychleny a vystřeleny pryč ze soustavy, ale dosavadní sledování na to zatím neukazují a astronomové se postupně více a více přiklánějí k tomu, že jde o mezihvězdný objekt. 
 
Bude tedy dost času na to, aby byla C/2019 Q4 podrobně prozkoumána a ve středu zájmu bude především její ohon, který bude pochopitelně stále výraznější, jak se kometa postupně přiblíží ke Slunci. Astronomové se budou snažit zjistit především jeho složení, a tedy i složení samotné komety a díky tomu, že lze sledovat její přílet, se možná dozvíme i to, odkud může pocházet. 
 
Zdroj: Astronomy
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností
Vědci na Binghamton University vyvinuli nový algoritmus umělé inteligence, který je schopen na sociální síti Twitter s vysokou úspěšností rozpoznat uživatele, kteří píší agresivní příspěvky s kyberšikanou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla
Dron v blízkosti letadla byl doposud obvykle průšvih a bylo našlápnuto k velkému maléru. Austrian Airlines je ale k letadlům vyšle záměrně. Budou totiž provádět kontroly stavu letadla místo lidských techniků. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje? Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje?
Americké Department of Energy (DOE) je organizace, která nechává stavět nejsilnější světové superpočítače a ta si nyní všimla společnosti Cerebras. Ta nedávno zaujala AI čipem s 1,2 biliony tranzistorů, který zabírá v podstatě celý wafer.
Včera, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí
Společnost QNAP přichází s novou řadou NAS označenou jako TVS-x72N, která má být cenově výhodná, nicméně o levných produktech jistě nemůžeme mluvit. Ostatně tu jsou procesory Core i3 a rychlá síť. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového? Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového?
Na pozorování další mezihvězdní komety je na rozdíl od té první dostatek času, respektive teprve bude, protože jí bude ještě řadu týdnů trvat, než se k nám přiblíží na nejkratší vzdálenost. Astronomové ale na nic nečekají. 
Včera, aktualita, Jan Vítek