reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Mezihvězdný objekt ‘Oumuamua je kometa, ne asteroid

2.7.2018, Jan Vítek, aktualita
Mezihvězdný objekt ‘Oumuamua je kometa, ne asteroid
O prvním detekovaném mezihvězdném objektu, který byl kdy zachycen a rozpoznán, se od začátku mluvilo jako o asteroidu. Nyní se ale ukázalo, že to byla ve skutečnosti kometa, takže i na nejnovějších obrázcích ji můžeme vidět s unikajícím materiálem.
Komety se od asteroidů liší jednoduše svým složením. Jsou plné ledu a při svém průletu kolem Slunce se zahřívají, díky čemuž z nich unikají plyny a prach a tento materiál tvoří při našem pozorování charakteristický ohon. Dříve se přitom řešilo spíše to, zda ‘Oumuamua je asteroid, nebo snad mimozemská loď, což bylo dáno především jeho nezvyklým doutníkovitým tvarem. V serióznějších diskuzích se ale astronomové spíše ptali, jestli to je opravdu asteroid. Z hvězdných systémů totiž unikají spíše komety, které mohou být spíše než asteroidy vystřeleny ven nějakou kolizí či gravitačním manévrem, neboť se dostávají na jejich samotné okraje.
 
 
Nyní jsou k dispozici data z Hubbleova vesmírného dalekohledu a pozemských pozorovacích stanic, jejichž zkombinováním a porovnáním bylo mezinárodním týmem astronomů určeno, že ‘Oumuamua je skutečně kometa a ne asteroid. A jak na to astronomové přišli? 
 
Ve studii zveřejněné 27. června v Nature se píše, že ‘Oumuamua pomalu a vytrvale akceleruje na cestě pryč od našeho systému. To znamená, že nyní cestuje hlubokým vesmírem rychleji, než určuje nebeská mechanika a přesná měření. Je tak jasné, že pohyb komety je ovlivněn ještě něčím jiným. 
 
Astronomové zkusili projít řadu možností, které by mohly stát za rychlejším než předpokládaným pohybem komety. Zkusili se podívat třeba na vliv slunečního větru, ale nakonec se přiklonili k tomu, že ‘Oumuamua osvícená Sluncem se zahřívá a uvolňuje plyny, což funguje jako reaktivní pohon. Ten není silný, ale dle astronomů stačí na pozorované zrychlení. 
 
Marco Micheli z ESA (European Space Agency) tak říká, že nás navštívila malá a podivná kometa a že zrychlení jejího pohybu na cestě od Slunce je právě pro komety typické. Navíc se ukazuje, že jak se ‘Oumuamua vzdaluje od Slunce, už moc nezrychluje, což je vzhledem ke klesající energii z něj logické a také to odpovídá chování komet. 
 
 
Jak je ale možné, že toto všechno nebylo pozorováno hned, když byla tato kometa ještě blízko nás? Jednak byla přeci jen detekována trošku pozdě, pak už bylo uvedeno, že je ‘Oumuamua na kometu malá a pak se prý přeci jen chová jinak než "naše" komety. To jednoduše proto, že jejich ohon je viditelný pouhým okem, ale v jejím případě nebyl vizuálně pozorován žádný. Astronomové si myslí, že důvodem je to, že vymršťuje méně větších prachových částeček, zatímco komety naší soustavy mají více jemnějšího prachu, který se zdálky jeví jako mračno. 
 
A že se ‘Oumuamua dokáže pohybovat takto nestabilní rychlostí má ještě jeden dopad. Asi se nikdy nedozvíme, odkud k nám přiletěla. 
 
Zdroj: Astronomy


reklama