www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové mohli poprvé od počátku sledovat zrod černé díry či neutronové hvězdy

Astronomové mohli poprvé od počátku sledovat zrod černé díry či neutronové hvězdy
, , aktualita
Díky výkonné W.M. Keck Observatory na vrcholu Maunakea se mohli astronomové zaměřit na černou díru či neutronovou hvězdu, kterou si pro sebe pojmenovali jako Krávu (The Cow). Co tedy vzniklo po divoké explozi v cizí galaxii?
K oblíbeným
reklama
I my se můžeme podívat na Krávu, a to asi 80 dní po explozi supernovy očima Keckovy observatoře na vrcholu havajské Maunakea. Vidíme přitom celou galaxii CGCG 137-068 vzdálenou nějakých 200 milionů světelných let od naší galaxie. Objekt je jasně patrný a je zřejmé, že muselo jít o obrovskou explozi, když je i nyní viditelná na snímku celé galaxie, který není sám o sobě nijak detailní, o když CGCG 137-068 patří mezi trpasličí galaxie. Astronomové měli také štěstí, že 200 milionů světelných let je ještě poměrně blízko, což sledování značně usnadnilo. 
 
 
Explodující hvězdu nejdříve zachytila dvojice havajských dalekohledů ATLAS, a to 17. června 2018, takže nedlouho poté se na dané místo v souhvězdí Herkula zaměřila mnohá zařízení po celém světě a začal se jím zabývat mezinárodní tým 45 astronomů ze 33 institucí. Objekt se dočkal formálního označení AT2018cow a dle pozorování rádiových vln, záření gama a rentgenového záření bylo určeno, že se z dané exploze zrodila černá díra, nebo přinejmenším neutronová hvězda, která je aktuálně obklopena rotujícími pozůstatky původní hvězdy. 
 
Astronomové si tak zatím nejsou jisti, na co se vůbec koukají, ale my můžeme říci, že vůbec poprvé mohli takto dlouhodobě a od samotného začátku exploze pozorovat zrod černé díry či neutronové hvězdy. To bude záviset především na výsledné hmotnosti objektu. Neutronové hvězdy mají mít poměrně úzké rozmezí hmotnosti rovnající se 1,4 až 3 Sluncím jako pozůstatek hvězd o hmotnosti 10 až 30 Sluncím. Pokud by měl být objekt těžší, už by se zhroutil do podoby singularity, ovšem i neutronová hvězda má extrémní hustotu, neboť jde o objekt o průměru sotva pár desítek kilometrů.  
 
The Cow také astronomy zaujala už i tím, že její exploze byla tak jasná, a to přinejmenším desetinásobně v porovnání s typickou supernovou a navíc se na maximální jas dostala velice brzy během několika dní. Většina energie byla vydána během 16 dní a pak už jas začal slábnout, přičemž sledování objektu bylo dle astronomů usnadněno i tím, že se kolem něj vytvořilo jen málo pozůstatků či trosek, které by bránily ve výhledu, a to jen asi desetina v porovnání s ostatními případy.
 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple uvádí kreditní kartu Apple Card Apple uvádí kreditní kartu Apple Card
Apple se snaží výrazně rozšířit portfolio svých služeb. Jednou z novinek, které byly uvedeny na dnešní keynote, jsou i kreditní karty Apple Card. Ty nabídnou nevídané podmínky a až 3% zpětnou odměnu za nákup.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Hackeři na soutěži hackli Teslu Model 3 a vyhráli ji Hackeři na soutěži hackli Teslu Model 3 a vyhráli ji
Jedním ze sponzorů hackerské soutěže Pwn2Own byla letos i Tesla. Ta slíbila, že komu se podaří prolomit jeden ze systémů vozu, může jej získat. Týmu Fluoroacetate se to povedlo a celkem si i z dalších soutěží odnesl 375 tisíc USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Mars 2020 si přiveze i malou helikoptéru, jak se bude navigovat? Mars 2020 si přiveze i malou helikoptéru, jak se bude navigovat?
Až Mars 2020 odstartuje na cestu, poveze si s sebou i malého pomocníka v podobě helikoptéry. Ta bude první zařízení vyslané na cizí planetu, které (snad) bude schopné opětovného letu a přistání. Jak byla vyřešena navigace?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
ASUS a ASRock zmiňují první desky s čipsetem AMD X570 ASUS a ASRock zmiňují první desky s čipsetem AMD X570
X570 by měl být na rozdíl od předchozích verzí dané řady čipsetů vyvinut samotným AMD a my o něm víme jako zatím o jediném, který přijde po boku desktopových procesorů Ryzen 3000. Nyní už své desky zmiňují dva známí výrobci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft Edge založený na Chromiu se ukázal Microsoft Edge založený na Chromiu se ukázal
Loni v prosinci jsme se dozvěděli, že Microsoft rezignuje na vývoj svého enginu EdgeHTML a raději přejde pod Chromium, což už udělali třeba i vývojáři Opery. Nyní už bylo pomalu na čase, aby se objevila první verze a taky že ano.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře