www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové mohli poprvé od počátku sledovat zrod černé díry či neutronové hvězdy

Astronomové mohli poprvé od počátku sledovat zrod černé díry či neutronové hvězdy
, , aktualita
Díky výkonné W.M. Keck Observatory na vrcholu Maunakea se mohli astronomové zaměřit na černou díru či neutronovou hvězdu, kterou si pro sebe pojmenovali jako Krávu (The Cow). Co tedy vzniklo po divoké explozi v cizí galaxii?
reklama
I my se můžeme podívat na Krávu, a to asi 80 dní po explozi supernovy očima Keckovy observatoře na vrcholu havajské Maunakea. Vidíme přitom celou galaxii CGCG 137-068 vzdálenou nějakých 200 milionů světelných let od naší galaxie. Objekt je jasně patrný a je zřejmé, že muselo jít o obrovskou explozi, když je i nyní viditelná na snímku celé galaxie, který není sám o sobě nijak detailní, o když CGCG 137-068 patří mezi trpasličí galaxie. Astronomové měli také štěstí, že 200 milionů světelných let je ještě poměrně blízko, což sledování značně usnadnilo. 
 
 
Explodující hvězdu nejdříve zachytila dvojice havajských dalekohledů ATLAS, a to 17. června 2018, takže nedlouho poté se na dané místo v souhvězdí Herkula zaměřila mnohá zařízení po celém světě a začal se jím zabývat mezinárodní tým 45 astronomů ze 33 institucí. Objekt se dočkal formálního označení AT2018cow a dle pozorování rádiových vln, záření gama a rentgenového záření bylo určeno, že se z dané exploze zrodila černá díra, nebo přinejmenším neutronová hvězda, která je aktuálně obklopena rotujícími pozůstatky původní hvězdy. 
 
Astronomové si tak zatím nejsou jisti, na co se vůbec koukají, ale my můžeme říci, že vůbec poprvé mohli takto dlouhodobě a od samotného začátku exploze pozorovat zrod černé díry či neutronové hvězdy. To bude záviset především na výsledné hmotnosti objektu. Neutronové hvězdy mají mít poměrně úzké rozmezí hmotnosti rovnající se 1,4 až 3 Sluncím jako pozůstatek hvězd o hmotnosti 10 až 30 Sluncím. Pokud by měl být objekt těžší, už by se zhroutil do podoby singularity, ovšem i neutronová hvězda má extrémní hustotu, neboť jde o objekt o průměru sotva pár desítek kilometrů.  
 
The Cow také astronomy zaujala už i tím, že její exploze byla tak jasná, a to přinejmenším desetinásobně v porovnání s typickou supernovou a navíc se na maximální jas dostala velice brzy během několika dní. Většina energie byla vydána během 16 dní a pak už jas začal slábnout, přičemž sledování objektu bylo dle astronomů usnadněno i tím, že se kolem něj vytvořilo jen málo pozůstatků či trosek, které by bránily ve výhledu, a to jen asi desetina v porovnání s ostatními případy.
 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše
Každou chvíli dochází k nějakému bezpečnostnímu úniku a nyní se na Internetu objevila obrovská 87GB databáze e-mailů a přihlašovacích hesel. Chcete vědět, zda je mezi nimi i vaše heslo k některé službě?
18.1.2019, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů
G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD
Výrobce pamětí G.Skill představil nové paměťové moduly Trident Z RGB DDR4-3466 ideální pro platformu AMD X399. Nabídne tedy vysokou frekvenci, RGB osvětlení a balení se čtyřmi moduly pro 4kanálové zapojení.
18.1.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile
Huawei to opravdu nemá jednoduché. V USA jej totiž federální úřady vyšetřují v souvislostí s krádeží průmyslových tajemství z roku 2014. U civilního soudu byl za totéž přitom odsouzen už před dvěma lety.
18.1.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen
Na CES 2019 se také objevil zajímavý počítač od firmy ECS, a sice model SF110-A320. Ten se řadí mezi PC formátu UCFF, čili ultra-compact form-factor a jako takový se bude hodit třeba na místo HTPC vybaveného APU Ryzen
18.1.2019, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety
Doba permu byla dle vědců studujících dopady asteroidů v minulosti mnohem klidnější než pozdější doba. Jak na to přišli? Jednoduše tím, že se podívali na povrch Měsíce, který tím odhaluje svou historii. 
18.1.2019, aktualita, Jan Vítek